Çamarası Köyü Karacasu Aydın

'Aydın Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 7 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Çamarası Köyü Karacasu Aydın konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Karacasu Çamarası Köyü Bilgileri - Çamarası Köyü Hakkında - Çamarası Köyü Tanıtımı - Çamarası Köyü Resimleri  Çamarası ,Aydın Karacasu ilçesine bağlı bir köyüdür.

  İlçe: KARACASU

  İl:AYDIN

  İle Uzaklığı:107 km

  İlçeye Uzaklığı:17 km

  Rakım:730 m

  Nüfus:

  2000:178
  1997:155

  Tarihi=

  Köyümüzün kişileri Teke Yöresinden gelmektedir.köy 1913 yılında kurulmuştur.Köyün ilk adı Karaağaçtır.Köyün adı Avşar yörüklerinden Karaağaç Aşiretlerinden Sarı keçili yörüklerinden gelmektedir.köyün ilk aileleri Hacı Ahmetler,Deştimenler,Yusuflar ve Dervişlerden oluşmuştur.Daha sonra köyün adı Cırcıvan olarak değişmiştir.1965te köyümüzün adı Çamarası olarak değiştirilmiş köy önceleri iki mahalleden oluşmaktaydı.İki mahalle arasında 10-15 dakikalık mesafeden hizmet götürmekte zorlandığından köyün kuzeybatısındaki mezra 1990 yıllından sonra Yeşilyurt köyü olarak Çamarası Köyünden ayrılmıştır

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve [[yemek|yemekleri] Geçiş dönemlerinden biri olan düğünlerde Avşar yörüklerinde olan özellikler köyümüzde en açık şekilde kendini göstermektedir.Düğünlerimizde kaşık oyunu,harmandalı,halay,Aydın zeybeği,Tavas zeybeği oynanmaktadır.sünnet düğünlerinde çocuğun kirvesi olur.Geçiş dönemlerinden biri olan doğumda ise bebek bir haftalık olduğu zaman akrabaları ve tanıdıkları bir araya gelerek bir leyenin içine su konularak biraz tuz konularak,mersin,buğday konularak bebeği tuzlama işlemi yapılır.bunu yapmaların nedeni bireyin yaşamı boyunca terlememesi,kötü kokmasın diye yapılır.Diğer bir geçiş döneminde ise ölümde ise kişinin çenesi,gözleri kapatılarak gözleri bağlanır,ölenin üzerine bıçak,makas konulur çnk şeytangelmesin diye ,(değil cenaze şişmesin diye ağırlık olması açısından bu işlem yapılır).Defnedildikten sonra gelene helvalı ekmek yedirilir.40.ncı gününde lokma dağıtılır.52.nci gününde ise köylüyü yemeğe davet edilir.Köyün geleneksel yemekleri tavuklu şehriye çorbası,güveç,patlıcan dolması,etli nohut,keşkek,gelin turşusu,katmer dir.Köyün keçi peyniri,yoğurdu,tereyağı,zeytini,zeytinyağı kalitelidir.gezilmeye değer yerlerinden Sırtlan ini mağarası turist lerin ilgisini çekmektedir.

  Coğrafya

  Aydın iline 107 km, Karacasu ilçesine 17 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Köy Muhtarı: AHMET SEVİM

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 0256 4488493
  Cep Telefonu: 532 657 4828

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çamarası Köyü Karacasu Forum Tarih
Çamarası Köyü Perşembe Ordu Ordu Tanıtımı 16 Nisan 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş