Çamaltı Köyü Hakkında Bilgi Merkez Tokat

'Tokat Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 9 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Çamaltı Köyü Hakkında Bilgi Merkez Tokat konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Merkez Çamaltı Köyü - Çamaltı Köyü Hakkında - Çamaltı Köyü Tanıtımı - Çamaltı Köyü Resimleri
  Tarihi

  köyün eski ismi gağay.yeni ismi çamaltı olarak değişmiş tir ismini köyün hemen üzerinde yer alan bir tepede tekke vardır bu tekkede çok çam ağacı omasına rağmen adı çamaltı olarak değişmiştir.bu tekkede var olduğu sanılan mübarek zat için ziyarete gidilir,ayrıca yürüme yaşı gelipte geç yürüyenleri bu tekkeye getirip etrafın da yürütülür,ve çocuğun bundan sonra yürüyeceğine inanılır.köyün güneyine daha sonra yapılan gölet köye ayrı bir güzüllik katmaktadır.balık tutmak isteyenler için güzel bir imkan sunmaktadır ayrıca kayabaşı denilen mevkide oyma mezar şeklinde kayalar mevcuttur.ismine köy halkı tarafından tekne taş denilmektedir.köyün okur yazar oranı çok fazla olmamakla beraber,köyden istanbulda bir belediyede müdür,il merkezinde,bayındırlıkta bir müdür,birkaçtanede üniversite mezunu bulunmaktadır ayrıca bu köylü olup ilin farklı köylerinde imam hatiplik yapanlar bulunmaktadır ,sonyıllarda yoğun bir şekilde istanbul başta olmak üzere,tokatve farklı illere göç yaşanmaktadır,yaz aylarında köy gezme heveslileri için iyi bir piknik alanıdır,farklı mekan denemek isteyenlere duyurulur.

  Kültür

  Köyün yemekleri: keşkek,tirit, dolma,kısır,helle çorbası ve çok farklı çeşitlerde pidesi bulunmaktadır.ayrıca bişi,katmer ve puaçesi bulunmatadır.

  Coğrafya

  Tokat merkezine 15 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.köyde gölet olması hasebiyle sebze ve meyvecilik mükemmel bir şekilde yapılmaktadır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çamaltı Köyü Hakkında Forum Tarih
Çamaltı Köyü Bafra Samsun Karadeniz Bölgesi 25 Nisan 2010
Çamaltı Köyü Araç Kastamonu Kastamonu Tanıtımı 14 Nisan 2010
Çamaltı Köyü Cide Kastamonu Kastamonu Tanıtımı 14 Nisan 2010
Çamaltı Köyü Merkez Bartın Bartın Tanıtımı 28 Mart 2010
"Camaltında Dolgun Kalpler" - Uğural Gafuroğlu ...Uğural Gafuroğlu Eserleri... Kitap, Resim ve Dergi 9 Nisan 2009

Bu Sayfayı Paylaş