Çam Ağacının Tohumdan Fidana Fidandan Ağaca Geçiş Aşamaları Hakkında Bilgi

'Doğa ve Bitkiler' forumunda Mavi_inci tarafından 18 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Çam Ağacının Tohumdan Fidana Fidandan Ağaca Geçiş Aşamaları Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Çam Ağacının Tohumdan Fidana Fidandan Ağaca Geçiş Aşamaları Hakkında Bilgi

  [​IMG]

  Bütün ağaçlar tohumdan çoğalır. Yeni bir çam ağacı ancak bir çam tohumundan oluşur. Toprakla buluşan tohum, toprak içindeki nemi soğurur ve yavaş yavaş şişmeye başlar. Eğer tohum uygun bir sıcaklıkla yeterli ölçüde oksijen elde edebilecek durumdaysa büyümeye başlar. Şişmiş haldeki tohum bir süre sonra yarılır ve bir uç verir. Bu uç, kök biçiminde toprağın içine doğru yayılarak gittikçe büyür. Kökün büyümesi, yerçekimi nedeniyle toprağın derinliklerine doğru olur. Büyümekte olan kökler, bir süre sonra tohumdan filizlenmiş olan körpe fidanın toprağa sıkıca bağlanmasını sağlar. Tohumdan, kökler dışında bir başka sürgün daha çıkar ve büyüyerek ağaç gövdesi biçimine dönüşür. Bu sürgün, köklerden farklı olarak yukarı doğru büyür. Gittikçe büyüyerek zamanla yaprak açar. Ağaçlar da tıpkı diğer canlılar gibi gelişmek için besine gereksinim duyarlar. Peki, bu besini nerden ve nasıl alırlar?

  Ağaç, su ve minarelleri topraktan, karbondioksit gazının ise havadan alır. Yeşil renkli yapraklar güneş ışığından yararlanarak şeker, nişasta ve selüloz yaparak kimyasal tepkimeler yaratır. Ağacın tahta olan gövde kısmı ile kabuğu arasında, ‘kambium’ adında hücrelerden oluşan ve yaşayan ince bir tabaka bulunur. Bu tabakadaki hücreler çoğaldıkça, içte kalanlar tahtaya, dıştakiler ise kabuğa dönüşürler. Böylece ağaç yaşlandıkça kalınlığı da artmış olur.

  Ağacın tahta olan gövde kısmı sürekli gelişmeye devam eder. Kabuğu ise genellikle çatlayıp dökülür. Ağacın yüksekliği ise genişliği gibi sürekli artar.

  Ağaç dallarının uçlarında çok sayıda hücre bulunur. Ağacın gelişmesi sırasında, bu hücreler de çoğalarak yeni dal ve yaprakları oluşturur. Böylece dallar genişlemeye devam eder. Ancak bir süre sonra dalların uçlarındaki bu hücreler daha az büyümeye başlar ve dalın gelişmesi giderek yavaşlar.

  Çam ağacının kozalakları erkek ve dişi olabilirler. Erkek olanlar polen döken küçük kozalaklardır ve kısa süreliğine çıkarlar

  Ağaçlar Dünya’daki yaşan en büyük organizmalardır. Dünya’nın en büyük ağacı olan California’daki dev kızılçam 100 metre boya ve 1 metre kalınlığında bir gövdeye sahiptir. Bu ağaçlardan sadece birisinin toplam ağırlığı 200 ton’un üzerindedir. Bu yaşlı ağaçların yaprakları ve dalları çok azdır ve çoğunlukla da yaralıdır.

  Türkiye”de hepsinin kısa sürgünleri iki yapraklı olan beş çam türü bulunur; sarıçam, karaçam, Halep çamı, kızılçam ve fıstık çamı.Ayrıca çamlar sonbaharda yapraklarını dökmezler. Gövdesi yenilebilen çam ağaçları A- C gibi yüksek vitaminler içerir. Kabuğunu çiğ olarak yemek de mümkündür.

  Halk arasında bütün kozalaklı türlere yanlış bir adlandırma ile çam denilmekte. Halbuk her biri farklı morfolojik yapıyı sahiptir ve farklı isimlerle anılır. Çamlar uzun iğne yaprakları vardır; bunlar genellikle ikili, üçlü ve beşli olabilir. Kozalaklar topaç biçiminde, dokunulunca bazıları dikensi, bazılarıda bulunmaz. Dünya”da 115 kadar çam türü bulunur, bunlardan 5 tür Türkiye”de doğal olarak yetişir. Bilimsel anlamda çamlara Pinus diyoruz. Yani Pinus cinsinden bütün ağaç türleri çamdır.

  Türkiye”de türler:

  Karaçam (Pinus nigra)
  Sarıçam (Pinus sylvestris)
  Kızılçam (Pinus brutia)
  Halep çamı (Pinus halepensis)
  Fıstık çamı (Pinus pinea)

  Dünyada 115 çam türü var
   

 2. Biraz daha anlaşılır anlatırsanız sevirinirim
   

 3. güzel işime yaratı ve beğendim
   

 4. galiba ben fidan alsam daha iyi olacak baya sabır istiyor.
   

 5. Elimde altıtane tohum var hangi ayda ekmeliyim
   

 6. Sonbaharda ekersen daha iyi olur ve İlkbahar'a kadar büyümüş olur ben Ekim ayının sonlarında ektim ve şuan tohum kendini yarmış durumda.Umarım büyür
   

 7. Ben 4. Sınıfım bunlardan bir şey anlamadım
   

 8. bende 4. sınıfa gidiyorum hiç bişey anlamadım ve bütün sitelerde bu var bunu kim yazdıysa özenti ve artık bunu zorunlu olarak yazmam gerekk...... :(
   

 9. ben 4. sınıfım ve işime yaradı 99 aldım
   

 10. 4. sınıfım ve bu bilgileri çok beğendim çünkü atakent doğa kolejinin performans ödevinden 100 aldım.
   

 11. Bende avcılar doğa kolejindeyim:):):)
   

 12. ne hava atıyon bende beykent doğa kolejindeyim ve 100 aldım kocaman bir okul
   

 13. Doğa kolejden100aldim
   

 14. ben de ataşehir doğa dan 100 aldım
   

 15. ben 6. sınıfa gidiyorum bu bilgiler ödevim için yeterli değil
   

 16. bende topkapı doğa kolejine gidiyorum ve 100 aldım
   

 17. bu kadar yazının anca 1o cümlesi değerli
   

 18. Ben de de ödev için lazım
   

 19. Aynen ben de performans ödevi için lazım
   

 20. Anlamadım dediğinizden valla boşuna sadece bir kaç cümle
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çam Ağacının Tohumdan Forum Tarih
Çam Ağacının Özellikleri Nelerdir Doğa ve Bitkiler 9 Şubat 2012
Çam Ağacı Çeşitleri - Çam Ağacının Türleri Doğa ve Bitkiler 22 Temmuz 2011
Çam Ağacının Özellikleri Kısaca Doğa ve Bitkiler 22 Temmuz 2011
Çamaşır ve bulaşık makinesi gibi ev aletlerinin günlük yaşama etkisi nedir? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 18 Şubat 2017
Para harcamak için belirlediğiniz amaçlarınız nedir kısaca Sorular ve Cevaplar 4 Şubat 2017

Bu Sayfayı Paylaş