Çaltılar Köyü Fethiye Muğla

'Muğla Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 16 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Çaltılar Köyü Fethiye Muğla konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Fethiye Çaltılar Köyü - Çaltılar Köyü Hakkında - Çaltılar Köyü Tanıtımı - Çaltılar Köyü Resimleri

  Köy Muhtarı: NAFİZ AKTAN

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:
  0(252) 681 01 29

  Cep Telefonu:
  0536 655 98 21

  Çaltılar, Muğla ilinin Fethiye ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün ilk yerleşim yeri Çöller orta mahalle ve yukarı köy olarak söylenir. O zamanki yerleşimden kalan harebeler halen mevcuttur. Köyün yukarısında halk arasında "in" denilen çok büyük bir mağara olup girişindeki taş yüzeylerde çok değişik işlemeler mevcuttur. İşlemelerin Likyalılar'a ait olduğu söylenmekte olup net bilgi yoktur. Mağaranın içinde insan sesinin geldiği, taş oyunu oynandığı söylenir. İçinde bir göl ve bir tünelin olduğu, o tünelin yine köyün hemen önünde bulunan hüyük denilen tepeye çıktığı söylenir. Halk arasında, köyün bir kısmının Orta Asya'dan geldiği söylenir. Tarih olarak 1850'lerden sonrası verilir. Köyün yaşlıları, Kurtuluş Savaşı ve Kore Savaşı'na katılmışlardır. Dönenler de olmuştur, şehit olanlar da. Köyün değişik mevkilerinde çok değişik tarihi eserler mevcuttur ve araştırılmayı beklemektedir.

  Kültür

  Köyün gelenekleri olarak düğün eğlenceleri, yardımlaşma, boğa güreşleri yapılır. Asker uğurlama merasimi hoştur. Cenaze, bayram, yangın gibi hallerde birine ihtiyaç duyma gibi durum yoktur. Çünkü herkes birliktedir, acıda, hüzünde. Dinî inancı çok üst düzeyde yaşayan insanları, sıcak, şakacı ve samimidir. Bunun en başlıca sebebi, insanların ekonomik durumlarının oldukça iyi olmasıdır. Köyün en önemli kültür varlığı ise, tarihî ikinci Kırkpınar olmasıdır. Kırk tane akan çeşmesi, sögüt ve bir tane de asırlık koca çınarla çevrili güreş sahası vardır. Yaz aylarında Temmuz'dan Eylül'e kadar, hafta sonları bu çayırda düğün ve mevlüt yemekleri köy halkına dısarıdan gelen yazlıkcı ve piknik için gelen misafirler olmak üzere herkese ikram edilir. Bu da doğal olarak kaynaşmayı sağlar.

  Coğrafya

  Muğla iline 208 Km., Fethiye ilçesine 78 Km., Antalya iline 130 Km. uzaklıktadır.

  Dört tarafı Batı Toroslar'ın uzantısı ile çevrili olup güneyinde Akdağ, doğusunda Kızılca dag bulunur. Kuzeyinde Çaylaklı tepesi bulunmaktadır. Köy, yüksek tepe üzerine kurulu, önü açık bir ovadır.

  İklim

  Nüfus : 2000 - 549

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyün %75'i çeşitli kurumlardan emeklidir. Yazları köyde; kışın, başta Antalya olmak üzere Fethiye, Göçek, Dalaman, Finike olmak üzere değişik sahil kesimlerinde ikamet etmektedirler. Köyde yeni nesil ağaçlandırma ve meyveciliğe yönelik çalışma yapmaktadır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu 1960'larda yapılmış ve 2002'ye kadar öğrencisi olmuştur. Nüfus, zamanla dışarıya gidince ögrenci sayısı 20 kişiye düşünce taşımalı eğitime geçilmiştir. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Donanımlı Sağlık Evi vardır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köye ulaşım da çok kolaydır. İşlek bir karayolu vardır. Fethiye'ye gelen büyük firmaların otobüsleri de köyden geçer

  Köyde DSİ tarafından yapılan üç adet su kanalı mevcuttur. Su kaynakları bakımından çevresindeki yerleşim birimlerinden daha zengindir.


  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çaltılar Köyü Fethiye Forum Tarih
Muğla Çaltılar Köyü Kırkpınar Yağlı Güreşleri Hakkında Türkiye Tatil Yerleri Hoteller 6 Ağustos 2009
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş