Çaltılıçukur Köyü Akseki Antalya

'Antalya Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 31 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Çaltılıçukur Köyü Akseki Antalya konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Akseki Çaltılıçukur Köyü Bilgileri - Çaltılıçukur Köyü Hakkında - Çaltılıçukur Köyü Tanıtımı - Çaltılıçukur Köyü Resimleri  Çaltılıçukur ,Antalya Akseki ilçesine bağlı bir köyüdür.

  İlçe: AKSEKİ

  İl:ANTALYA

  İle Uzaklığı:138 km

  İlçeye Uzaklığı:34 km

  Rakım:867 m

  Nüfus:

  2000165
  1997:0

  Tarihi

  Çaltılıçukur köyü tarihi ve gelenekleri ile ilgili aşağıdaki yazı aynı köyden olup A.Ü.F.E.Fakültesi arş. görevlisi sayın O.Nuri Yıldırım tarafından kaleme alınmıştır. Yazıda anlatılan geleneklerin hemen hemen hepsi Akseki ve civar köylerinde mevcut olup bugünde devam etmektedir.

  Köyün kurucusu, mezarı halen Çaltılıçukur mezarlığında bulunan ve yakın geçmişte mezar taşı define avcıları tarafından tahrip edilen Ahmet Paşa'dır. Ahmet Paşa'nın Cem Sultan'ın ordusunda subay olduğu söylenir. Cem Sultan ile kardeşi II. Bayezid saltanat için savaşır. Savaşı kaybeden Cem Sultan Eskere'ye, yani Gündoğmuş'a gelir. Hatta burada Paşa Camii'ni yaptırır. Ahmet Paşa ise bu yöreye çok yakın olan İnnas mevkiine, muhtemelen kuzeyden gelecek tehlikelere karşı yerleştirilir.

  Bir süre sonra, Cem Sultan Rodos'a kaçar ve Ahmet Paşa ile İstanbul'a gidip padişahtan biat diler. Âdet olduğundan dolayı, biatm karşılığında, kendisine Gürcü bir cariye verilir. Cariyenin yanında iki de kızı vardır. Bu kızlardan bir tanesi Raradere'ye, diğeri de Senir'e gelin gider. Bu köyler de Türk-mendirler. Ahmet Paşa böylelikle diğer köylerle dostluğu artırır.

  Daha sonra Ahmet Paşa, şu anki Çaltılıçukur köyünün yakınında bulunan Hanaylı'ya yerleşir. Burası suyun çok olduğu bir yere çok yakındır.

  Hanaylı'da bir süre kalan Türkmenler, bir develerinin öldürülmesi yüzünden Asar'daki Hıristiyanlarla kavgalı olurlar. Öldürülen deve karşılığında bu yeri, başka bir su kaynağına yakın olmasından dolayı, yerleşim yeri olarak seçerler. Burası Çal-tılıçukur köyü adı ile varlığını sürdürür. Köyün oluşumunda bir diğer önemli olay Gevedere adlı bir köyde baş gösteren salgın hastalıktır. Bu hastalığın veba olduğu söylenir. Adı geçen köyde çok büyük iki mezarlık vardır. Salgın hastalıktan sonra ölülere yeterli kefen bulunamamasmdan dolayı, Geverede köyü Çaltılıçukur köyünden fazla miktarda kefenlik alır. Karşılığında da yaylalık olarak kullandıkları Daracık Yaylası ile Geverede köyünün bulunduğu yer Çaltılıçukur köyüne verilir. O köyde sağ kalanlar ise Çaltılıçukur köyüne taşınırlar. Çaltılıçukur köyündeki Hatıplar denilen sülale mensupları da bu köyden gelmedirler.

  Çaltılıçukur köyünün sınırları çok geniştir. Güneyde Fersin köyü ile Kuzeyde Çimi Yaylası arasında mesafe 25 km'den fazladır. Köy sınırları içindeki yerleşim yerleri arasındaki yükseklik ise 500 m ile 2850 m arasında değişmektedir. Bunun yanında köy halkı Tepe Dağı, İnnas Çiftliği ve Kavzan Dağı denilen yerlerde çiftlik veya hayvancılık yapmaktadır.

  Bu çilekeş insanlar, yaz kış demeden çok zor koşullar altında çalışıp durmuşlardır. Arazinin çok engebeli olması dolayısıyla ile kalp hastalığından genç yaşta ölen pek çok insan olmaktadır.

  1960'dan sonra halk özellikle Antalya ve Aydın gibi yerlere göç etmiştir. Şimdi kış aylarında köyde yalnız yaşlılar kalmaktadır.

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

  Coğrafya

  Antalya iline 138 km, Akseki ilçesine 34 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Köy Muhtarı: Bilgi yok.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çaltılıçukur Köyü Akseki Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş