Çaltı Köyü Çarşamba Samsun

'Karadeniz Bölgesi' forumunda KaRDeLeN tarafından 25 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Çaltı Köyü Çarşamba Samsun konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Samsun Çarşamba Çaltı Köyü - Çaltı Köyü Hakkında - Çaltı Köyü Tanıtımı - Çaltı Köyü Resimleri  Çaltı, Samsun ilinin Çarşamba ilçesine bağlı bir köydür.

  İlçe: ÇARŞAMBA

  İl: SAMSUN

  Tarihi

  Köy, adını sahil şeridinden sonra, kumluk arazi de yetişen dikenli çaltı ağacından almaktadır. Köy, Cumhuriyet döneminden sonra, bataklıkların DSİ tarafından kurutulması neticesinde tarım arazileri sel baskınından kurtarıldığında, kesin yerleşime açıldığı bilinmektedir. Köy Çaltı Köyü`nün Karadeniz`le olan sahil şeridi vardır. Bu sahil şeridi kıyı plajları için çok uygun olup, özellikle Asarcık`lı göçmenlerin yaşadığı, Asarcık Mahalle`sinden giden yoldan deniz`e gidilmesi tavsiye olunur. Sahil de yazları işletilen ve balığın her çeşidini bulabileceğiniz küçük deniz gazinoları vardır.Köy, sahil şeridi boyunca, karadan tatlı su bataklıkları ve göllerle çevrili olduğundan, kış aylarında kanatlı kuş türü avcılığı yapılır. Tatlı su yatakları yaz aylarında, DSİ nin açtığı kanallar yüzünden, tamamen kuruduğundan tatlısu balıkçılığı bitmiştir.

  Kültür

  Çarşambanın diğer köylerinde olduğu gibi düğünlerde en mühim yemek "keşkek"`tir. Keşkek iyicins buğday yarmasının sulu kazanca kaynatılarak, güdel denilen kürek görünümlü bir nesne ile devamlı karıştırılarak pişirilir. Bu karıştırma ile yarmalar lapa bir hal alır, sonra bu lapa nın içersine kemiksiz tavuk eti ilave edilir. Karıştırma işi devam eder. Tabaklara servis edilen keşkeğin üzerine eritilmiş tereyağı ( yayık yağı)dökülür.Bu yemeğin sıcak olarak yenilmesini tavsiye ederim.
  Coğrafya

  Samsun iline 30 km, Çarşamba ilçesine 23 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Köy sahil şeridinde olduğu için özellikle Temmuz ve Ağustos aylarında yağmur sıkıntısı çekilir. Çünkü Deniz yağmur bulutlarını Karadeniz`i çevreleyen canik dağlarına sürükler. Kışın soğuk ve yazın da ılık rüzgar hemen hemen günün her saatinde denizden karaya eser.


  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 1218
  1997 -

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Özallı yıllardan sonra kapalı besi ahırlarının yaygınlaşması neticesinde köy halkı kalkınmış olup, kum mahallesi halkının yukarı köylere amele olarak gitmeleri sona ermiştir.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için Köy muhtarlığı seçimleri de yapılmaktadır.

  Köy Muhtarı: SALİH YEDİYILDIZ

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 0 (362) 852 01 38-852 03 13
  Cep Telefonu: 0 (532) 374 56 00

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  Köy 1984 yılında Ahubaba Köy`ünden ayrılarak "Çaltı" adını almıştır.

  2009 - Salih Yediyıldız
  2004 - Salih Yediyıldız
  1999 - Temel Hallaç

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çaltı Köyü Çarşamba Forum Tarih
Caltı Köyü İlköğretim Okulu Bilgileri Selçuklu Konya Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 13 Mart 2011
Çaltı Köyü Hakkında Bilgi Selçuklu Konya Konya Tanıtımı 23 Ocak 2011
Çaltılı Köyü Hakkında Bilgi Hafik Sivas Sivas Tanıtımı 18 Ocak 2011
Çaltılı Köyü Hakkında Bilgi Karayazı Erzurum Erzurum Tanıtımı 17 Ocak 2011
Çaltılı Köyü Hakkında Bilgi Of Trabzon Trabzon Tanıtımı 17 Haziran 2010

Bu Sayfayı Paylaş