Çalpınar Köyü Elmalı Antalya

'Antalya Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 31 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Çalpınar Köyü Elmalı Antalya konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Elmalı Çalpınar Köyü Bilgileri -Çalpınar Köyü Hakkında - İlla Köyü - Çalpınar Köyü Tanıtımı - Çalpınar Köyü Resimleri  Çalpınar ,Antalya Elmalı ilçesine bağlı bir köyüdür.

  İlçe: ELMALI

  İl:ANTALYA

  İle Uzaklığı:85 km

  İlçeye Uzaklığı:29 km

  Rakım:1406 m

  Nüfus:

  2000:401
  1997:407

  köyün eski adı illa olup köyün isminin İLLA BABA diye bir erenden geldiği söylenmektedir tabi köyde daha önce yerleşimin olduğu köyde bulunan'asarlık'denilen eski yerleşim yerinden anlaşılıyor

  Kültür

  Köydeki düğünler üç gün üç gece sürer ilk gün oğlan kınası ikinci gün sabahtan geceye kadar kız kınası ve son günde gelin almasıyla sona erer.Çok coşkukulu olan düğünlerde üç gün boyunca davul dövülür,köyün kendi kültürüne ait yemekler ayrıca musafir perverligi ön planda tutan birköy HALKIDIR. Köyde soğuk kış gecelerini ıstmak için´ARABAŞI´´yapılır.Bütün köylünün toplandığı bu toplantıda köye has oyunlarda oynanır.Bunlardar biriside´ZEKİR adlı mendil oyunudur..Köyde bayramlarda çok güzel geçer üç gün boynca herkes kendi akranlarıyla toplanır ve ev ev dolaşır.Tabi İLLA BABA TÜRBESİNİ unutmamak gerekiyor.Köye ismini veren İLLA BABA TÜRBESİ gelip geçerken kendisininde ziyaret edilmesini bekliyor. köyümüzün gecim kaynağı hayvancılıktarım ve son zamanlarda büyük bir hız kazanan seracılıkt.

  İklim

  Köyün iklimi,karasal iklimdir

  Köy Muhtarı: Bilgi yok.

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır.ama taşımalı eğitim yapılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve vardır,kanalızasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur çobanisa köyü sağlık ocağından faydalanılmaktadır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup ulaşım acısından büyük bir önem taşımaktatır. Akdeniz;i ege bölgesine bağlayan en kestirme yoldur. DENİZLİ;YE 150 km İZMİR;E ise 450 km uzaklıktadır. Köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çalpınar Köyü Elmalı Forum Tarih
Çalpınar Köyü Hakkında Bilgi Saraydüzü Sinop Sinop Tanıtımı 7 Haziran 2010
Midyat Çalpınar (Sîtê) Köyü - Mdiyat Çalpınar Köyü Hakkında Bilgi Mardin Tanıtımı 28 Kasım 2009
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş