Çalkaya Köyü Hakkında Bilgi Mihalıçcık Eskişehir

'Eskişehir Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 26 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Çalkaya Köyü Hakkında Bilgi Mihalıçcık Eskişehir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Çalkaya Köyü Mihalıçcık - Eskişehir - Çalkaya Köyü - Mihalıçcık - Çalkaya Köyü Hakkında  Çalkaya, Eskişehir ilinin Mihalıçcık ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi
  Köyün eski adı Ermelek'tir.Şimdiki adı çalkayadır. Köy yeni adını köyün karşısında bulunan büyük kayadan almıştır. Köyde 1200 yılında Selçuklular tarafından yapılan tarihi bir cami bulunmaktadır.

  Kültür
  Köyde dügün ve bayramlar hala eski gelenek ve göreneklere göre yapılmaktadır.Dini bayramlarda önce mahalle içinde kutlanır daha sonra mahalleler arasında kutlanır.bir mahalle digerine davullar eşliğinde gider,orda yemekler yenir herkes birbiriyle bayramlaşır,ikramlarda bulunulur.bu arada kadınlar da kendi aralarında eğlenceye başlamış olur.ikramlar bittikten sonra güreş alanına geçilir,en küçükten en büyüğüne olmak üzere ata sporumuz güreş başlar.bunu gece orta oyunları takip eder.ertesi gün diğer mahallede aynı şekilde kutlanır.

  Coğrafya
  Eskişehir iline 141 km, Mihalıçcık ilçesine 45 km uzaklıktadır.Köy bahçeler içinde yer alır.Gökçekaya barajına 30 dk uzaklıkta olup meyve ağaçları. orman ve göl iç içe bulunmaktır.

  İklim
  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 260
  2000 361
  1997 279

  Ekonomi
  Köyün ekonomisi tarım,balıkçılık ve hayvancılık ve orman calısmalarına dayalıdır.

  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin Köy tüzel kişilik alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için Köy muhtarlığı seçimleri de yapılmaktadır. Seçim yıllarına göre köy muhtarları.
  2009 - Salif AKDAŞ
  2004 - Salif AKDAŞ
  1999 - İdris Kayseri
  1994 - İdris Kayseri
  1989 - ibrahim kaya
  1984 - mustafa çelikateş
  yapılan işler (1989) ibrahim kaya zamanında 1'kırclar mh camii minaresi yapıldı 2'köy icme suyunun projesi ypıldı 1986/1987 3'saglık ocgı ypıldı 4'santral bınası ypıldı 5'cınarlı dere yolu 100 m yükarı alındı

  Altyapı bilgileri
  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur.((Sağlık evi)) vardır ama kullanılmamaktadır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.​
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çalkaya Köyü Hakkında Forum Tarih
Çalkaya Köyü Pınarbaşı Kastamonu Kastamonu Tanıtımı 14 Nisan 2010
Çalkaya Köyü Taşova Amasya Amasya Tanıtımı 27 Mart 2010
Çalkaya Köyü Maden Elazığ Elazığ Tanıtımı 13 Mart 2010
Çalkaya Köyü Merkez Kilis Kilis Tanıtımı 9 Mart 2010
Çalkaya İlköğretim Okulu Espiye Giresun Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 2 Ekim 2010

Bu Sayfayı Paylaş