Çalkara Köyü Hakkında Bilgi Erbaa Tokat

'Tokat Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 9 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Çalkara Köyü Hakkında Bilgi Erbaa Tokat konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Erbaa Çalkara Köyü - Çalkara Köyü Hakkında - Çalkara Köyü Tanıtımı - Çalkara Köyü Resimleri
  Tarihi

  Köyün adını köyde bulunan Horasan evliyalarından Çalbaba tekkesinden aldığına dair rivayet vardır ancak Çalkara isminin Türk boylarından Salgurdan gelmiş olması akla daha uygundur.Muhtemelen Çalbaba isimini köyden almıştır.Ayrıca köy etrafında bulunan kara çalılardan dolayıda bu ismi almış olabilir nitekim Eskişehire bağlı Çalkara köyünün isminin de buradan geldiği rivayeti bu ihtimalide kuvvetlendirmektedir...

  Kültür

  Köyde halk imece usulü ile çalışmaktadır. Köy mutfağında dolmanın, keşkekin, buğday çorbasının ve sadece bu köye mahsus yeşil fasülyeli bulgur pilavının vazgeçilmez bir yeri vardır. Köyde evlenme yaşı düşüktür.köyde düğünler üç gün yapılmaktadır.cuma öğlen sonunda başlar pazar günü öğlen gelin alma gerçekleşir.Düğünlerde silah atma neredeyse moda haline gelmiştir. Şans eseri bu güne kadar silahla yaralanma olayı meydana gelmemiştir.

  Coğrafya

  Tokat iline 95 km, Erbaa ilçesine 13 km uzaklıktadır. Yeşilırmak köyün hemen altından akar. Bu nedenle çeltik ekimi için oldukça müsait bir bölgededir. Yeşilırmak sayesinde köyde sulanamayan arazi yok denecek kadar azdır.

  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Tokata daha yakın olmasına rağmen Samsun'dan gelen hava dalgalanmaları etkisini göstermektedir.


  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 1250
  2000 1000
  1997 1500

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tamamen tarıma dayalı olup tarımda ise soğanın yeri büyüktür. Soğanın yanısıra pancar, çeltik, sebze, buğday, haşhaş, ve son dönemlerde olmak üzere patates üretimi yapılmaktadır. Köyde hayvancılık anlamında pek bir gelişme yoktur. Her hanede ortalama iki baş karasığır ve benzeri hayvanlar mevcuttur. Köyde sezonluk işçiler çalışmaktadır.köy ova üzerindeki en verimli arazilere sahiptir.ayrıca köyün bütün arazisi sulanmaktadır.yılda iki hatta üç mahsül alma imkânı vardır.2009 yılı itibari ileköyümüz maddi açıdan çok büyük birgelişme sağlamıştır.köyümüz tamamıyla modern bir köy konumuna gelmiştir.düğünlerimiz tam birşenlik havası içerisinde 3 gün sürmektedir.köyümüzde mevcut iki camii bir okul imam lojmanı ptt santrali bulunmaktadır.köyümüze ait halkın kullanımına tahsis edilmiş bir otobüsümüz bulunmaktadır.ayrıca köy halkının ihtiyaçlarında kullanması için bir adet işmakinası(kepçe)bulunmaktadır.köyümüzün gençlerinin sportif faaliyetleri için kullanması için bir futbol sahası ve bir basketbol sahası mevcuttur.köy halkında futbola olan ilgi çok yüksektir ve bunu kaymakamlık kupası turnuvalarında takımımızın başarısıyla göstermektedirler.2010 lu yıllarda yapılacak çalışmalarla köyümüzü ilçemizin örnek köyü haline getirmek tek hedefimi zolacaktır.

  muhtar: AYKUT YILMAZ

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı yoktur ancak sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol taşDAN olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köyde tv anteni vericisi olmadığından Taşova veya Erbaa'dan gelen zayıf sinyalle idare etmektedir. Canına tak edenler uydu anteni almaya başlamışlardır.
  [​IMG]

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çalkara Köyü Hakkında Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş