Çalgılarda ses oluşumu

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda Kayıtsız Üye tarafından 11 Nisan 2011 tarihinde açılan konu

 1. Çalgılarda ses oluşumu konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  çalgılarda ses nasıl oluşur bulmam lazım şimdiden teşekkürler
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 11 Nisan 2011

 2. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Üflemeli Çalgılar-Üflemeli Çalgılarda Sesin Oluşması


  Müzik aletlerinin en eski örneklerindendir. Kökeni, eskiçağlarda işaretleşme amacıyla kullanılan ilkel aletlere dayanır. İnsanlar daha tarihöncesi çağlarda içi boş kamışları, hayvan kemiklerini ya da boynuzlan üfleyerek ses çıkarmayı, zamanla müzik yapmayı öğrendiler.
  Üflemeli çalgılar başlangıçtan bu yana geçirdiği değişiklikler ve yenilikler sonucunda bugünkü biçimine kavuştu ve modern orkestraların önemli bir üyesi durumuna geldi. Üflemeli çalgılar, tahta üflemeli ve bakır üflemeli çalgılar olmak üzere kabaca iki gruba ayrılır. Klarnet, flüt ve obua aileleri tahta üflemeli çalgılar grubuna girer. Flüt ve klarnetin metal alaşımından yapılmış olanları da vardır. Borazan, trompet, trombon ve tuba aileleri bakır üflemeliler grubuna girer ve hepsi metal alaşımından yapılır.

  Üflemeli Çalgılarda Sesin Oluşması

  Herhangi bir nesneden ses elde etmek için, o nesnede bir titreşim oluşturmak gerekir. Örneğin, davul bir tokmakla ya da çubukla vurularak, keman teli yayı sürterek ya da parmakla çekerek titreştirilir. Üflemeli çalgılar, temel olarak içi boş, silindir biçimli bir gövdeden oluşur. Ağızlık bölümünden üflendiğinde gövdenin içindeki hava sütununun titreşmesiyle ses elde edilir.
  Üflemeli çalgılarda ses üç değişik biçimde oluşur. Örneğin flütte, üflenen hava üfleme deliğinin karşı tarafındaki yüzeye çarparak, borunun içindeki hava sütununda uyumlu titreşim dizileri oluşturur. Aşağı doğru tutularak çalman blok flütün ağızlık bölümünde, gövde içinde titreşim dizileri oluşturan bir dil vardır.
  Trompet ya da korno gibi bakır üflemeli çalgılarda hava sütunu, aleti çalanın soluğuna ve dudak hareketlerine bağlı olarak titreşir. Çalan kişi dudaklarını bir kamış gibi kullanarak, titreşimin gövde içindeki hava sütunu boyunca yayılmasını sağlar
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çalgılarda oluşumu Forum Tarih
Çalgılarda Aktarma Nasıl Olur ? Müzik Türleri ve Enstrümanları 17 Ocak 2009
Telli Çalgılarda Boyutlar Ve Ses Tonları Hakkında Müzik Türleri ve Enstrümanları 11 Ocak 2009
Püskürük kayaçların oluşumu kısaca Doğa ve Bitkiler 24 Şubat 2016
Kişilik oluşumunu etkileyen faktörler nelerdir kısaca Rehberlik 23 Kasım 2015
Çölde toprak oluşumu sürekli gecikir nedeni nedir? Doğa ve Bitkiler 13 Kasım 2015

Bu Sayfayı Paylaş