Çalca Köyü Merkez Kütahya

'Kütahya Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 9 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Çalca Köyü Merkez Kütahya konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Merkez Çalca Köyü - Çalca Köyü Hakkında - Çalca Köyü Tanıtımı - Çalca Köyü Resimleri  Çalca Mahallesi, Kütahya ilinin Merkez ilçesine bağlı bir mahalledir.


  Tarihçe

  İlk zamanlarda bulunduğu tepelerde bulunan ÇALI'lardan alarak ÇAĞLICA adını almıştır. Daha sonra zamanla ÇALCA Köyü ismine dönüşmüştür. Halen Eski ÇALCA köyü İçişleri Bakanlığı Belediyeler Kanunu kararı ile, ÇALCA Mahallesi adını almıştır.

  Kültür

  Mahalle'nin gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

  Coğrafya

  Kütahya - Eskişehir karayolu'nun 7 Km.sindeki Eski Azot (Yeni Yıldız Center Fb.) ayrımından Batı Bölgesi istikametine (Sol tarafa) 2 km. gidilir. kent merkezine 9 km. uzaklıktadır. Eski köy olan ÇALCA Mahallesi yerleşim alanı nüfusunun yarısından fazlası çukur bir bölüme yerleşmiş, tahmini olarak 1985 yılından itibaren de mahalle kenarlarındaki yamaç ve tepelere Binalar inşa edilerek yaklaşık 2 km. alanda yerleşik durumdadır.

  İklim

  Mahallenin iklimi, karasal iklim etki alanı içindedir.
  Nüfus [değiştir]
  Yıllara göre Eski ÇALCA köyü yeni ÇALCA Mahallesi Nüfus verileri
  2007
  2000 410
  1997 466

  Ekonomi

  Eski ÇALCA Köyü, yeni ÇALCA Mahallesinin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Ayrıca Kütahya'da ve Mahalleye yakın Fabrika ve İşletmelerinde çalışırlar.

  Altyapı Bilgileri

  ÇALCA Mahallesinde İlköğretim okulu vardır. İlköğretim 1.2.3. cü Sınıflar okumaktadır. Fakat Taşımalı Sistemle Kütahya Merkezinde İlköğretim 4.5.6.7.8 Sınıflar okumaktadır. ve Lise'de okuyan Öğrenciler, mevcuttur. Kütahya Belediyesi tarafından Mahallenin çeşitli sokaklarına kaldırım taşı döşenmiştir. Ayrıca Temizlik (Çöp) işleride Belediye tarafından yürütülmektedir. İçme Suyu Şebekesi ve Kanalizasyon Şebekesi vardır. PTT Şubesi yoktur, ancak PTT acentesi vardır. Sağlık Ocağı ve Sağlık evi yoktur. Ama 15 Günde bir Sağlık Hizmeti, Mahalle Camii odasında verilmektedir. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol Asfalt olup Elektrik, Sabit Telefon ve İnternet hizmeti vardır.

  [​IMG]

  Kaynak : Yerel Net - wikipedia

  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çalca Köyü Merkez Forum Tarih
Calca Köyü Hakkında Bilgi Niksar Tokat Tokat Tanıtımı 9 Haziran 2010
Çalca Köyü Kandıra Kocaeli Kocaeli Tanıtımı 11 Mayıs 2010
Çalcaağıl Köyü Emet Kütahya Kütahya Tanıtımı 9 Nisan 2010
Çalçakırlar Köyü Çal Denizli Denizli Tanıtımı 6 Nisan 2010
Çalca İlköğretim Okulu Bilgileri Hocalar Afyonkarahisar Afyonkarahisar Tanıtımı 27 Ocak 2012

Bu Sayfayı Paylaş