Çalaman Köyü Gerede Bolu

'Bolu Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 2 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Çalaman Köyü Gerede Bolu konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Gerede Çalaman Köyü Bilgileri -Çalaman Köyü Hakkında - Çalaman Köyü Tanıtımı - Çalaman Köyü Resimleri  Çalaman Köyü Gerede Bolu Köyü

  Bolu ilinin Gerede ilçesine bağlı bir köydür.

  İlçe:GEREDE

  İl: BOLU

  Tarihi [değiştir]

  Osmanlı döneminde Yavuz Sultan Selimin seyehati sırasında bir gece şimdilerde Çalaman çukuru olarak bilinen bölgede konakladığı söylenir..Eski zamanlarda bu bölgede göçebe hayatı süren insanların bulunduğu rivayet edilir..Yavuz Sultan Selimin diş ağrısı çektiği bunu unutmak içinde bağlama çalınmasını istediği fakat ısrarla çalaman (çalamam manasında) dendiği için buradanda köyün adının çalaman olarak kaldığı rivayet edilir.
  Kültür [değiştir]

  Köy Odasında özellikle kış aylarında dini ve köye ait sohbetler yapılırdı, Düğünlerde ise köy odası erkekler için eğlence merkezi olarak kullanılırdı. Yine kış aylarında daha çok geçlere yönelik FERFENE adı verilen eğlenceler yapılırdı. Bu eğlencelerde yemek içmekle beraber yüzük oyunu,ceviz oyunu,kös oyunu, uzun eşek oyunları ile taklit yeteneği fazla olan gençlerin gösterileri önemli yer tutmakta idi.Köyün kendisine has mahaşşi giysisi olmamakla birlikte 30-40 yıl öncesi kadınlar bez dokuma şalvar, içlik ve hırka giyerlerdi.Başta ise fes üzerine işlenmiş tülbent takarlardı. Erkekler ise yine bez dokuma gömlek veya pantalon, Şal dokuma aba (Ceket)ile şal pantalon giyerlerdi. Yine bayanlarda az da olsa üç etek işlemeli dallı denilen elbiseler bulunurdu. Bu kıyafetlerin büyük bir bölümü günümüze kadar korunamamıştır.

  Coğrafya

  İle Uzaklığı:67 km

  İlçeye Uzaklığı:16 km

  Rakım:m

  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Yazlar oldukça sıcak kışlar ise çok soğuk ve yağışlı geçmektedir..

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri

  2000 - 97
  1997 - 83

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Köy Muhtarı: Ahmet ARSLAN

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 03743165547

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 - Ahmet Arslan
  1999 - Ahmet Arslan
  1994 -
  1989 -
  1984 -

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır . Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Çalaman Köyüne ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çalaman Köyü Gerede Forum Tarih
Diş Fırçalamanın Kuralları Ağız ve Diş Sağlığı 30 Ocak 2012
Diş Fırçalamanın Önemi Nedir Ağız ve Diş Sağlığı 6 Mayıs 2011
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş