Çalınan Göller..

'Doğa ve Bitkiler' forumunda Siraç tarafından 26 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Çalınan Göller.. konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Çalınan Göller..

  Akşehir Gölü bir hazineydi. Çocuk kadar balıkları vardı. Okula bile gitmez, balığa çıkardık. İstikbal kaygımız yoktu. Böcek de çok çıkardı, çok kıymetliydi, ihraç edilirdi. İki günde, bir altın yapardık. Dövme altın, cumhuriyetin iki misli. Altına ‘gazoz kapağı' derdik, o kadar çoktu. Şimdi hiçbir şey kalmadı. Bitti gitti...

  Denizli Afyon sınırındaki Acıgöl de Göller Yöresi'ndeki diğer sulak alanlarla aynı kaderi paylaşıyor. Kış aylarına suyunun büyük kısmını kaybetmiş olarak giren göle, güney kıyılarından kaynak suları ulaşıyordu. Ama bu cılız dereler Acıgöl'e eski bereketini vermekten uzak; umutlar baharın yağışlı geçmesi ve göllerden aşırı su kullanımının durması..

  [​IMG]

  Su Nerede, İnek mi İçti?
  Beyşehir Gölü sadece Göller Yöresi'nin değil, Anadolu'nun en büyük doğal tatlı su gölüydü. Ama yoğun su kullanımı ve diğer hatalar onu küçülttü, 15 metrelik derinliği altı metreye indi. Gölün kuzeyindeki Fele (Yassıbel) köyünün kayıkları, çekilen suyun bıraktığı düzlüklere yayılmış durumda; şimdi ne su var, ne balık..

  [​IMG]

  Son Akşehir

  Akşehir Gölü, tamamen kuruyan doğal ve kültürel değerlerimizden; Nasreddin Hoca'nın maya çaldığı sular artık yok. DSİ'nin yanlış müdahaleleri, derelerin göle ulaşamaması ve geçen yılki yağışsızlık bu sit alanını yok etti..

  [​IMG]

  Akşehir ilçe merkezinin kanalizasyonu, çökeltildikten sonra göle veriliyor. Bu boşaltım alanı gölün yegâne canlı köşesi, kış öncesinde yeşilliğin görülebildiği tek nokta burasıydı..

  [​IMG]

  Gölün geniş tabanı diğer yerlerde kupkuru düzlükler halinde uzanıyor. Akşehir Gölü, kurutulmadan önce İç Anadolu'da kuşlar için büyük önem taşıyan bir sulak alandı..

  [​IMG]

  Yeraltından Yerüstüne
  Tahir Kökboyu'nun hayvanlarına su verdiği kuyu Beyşehir'e bağlı Fasıllar köyünün yakınında. Göller Yöresi'nde yeraltı suları da tarımsal amaçlı yoğun kullanım yüzünden azalıyor; kuyuların geleceği de karanlık..

  [​IMG]

  Beyşehirli balıkçı İsa Özen, bir gün önce attığı ağları çekmek için şafak vakti göle açıldı. Sonuç: Bir tek balık yok. Yüzey alanı 745 kilometrekareden 580'e inen Beyşehir Gölü'nde doğal yaşam da büyük darbe aldı..

  [​IMG]

  Çekilişin İzleri
  Burdur Gölü'nde de yüzey alanının daralması ve kıyı çizgisindeki kurumalar ciddi boyutlara ulaştı. Çekilen su geride geniş çamurlu alanlar bıraktı. Her şeye rağmen Göller Yöresi'nde kuşlar için hâlâ önemli köşelerden biri Burdur Gölü; dikkuyruklar (Oxyura leucocephala) içinse önemi dünya çapında..

  [​IMG]

  Konya'nın Tolca köyünün balıkçıları, Beyşehir Gölü'nün sığlaşmış sularında kayıklarını güçlükle hareket ettiriyor. Su seviyesinin düşmesi güneş ışınlarının tabana kolayca ulaşmasına neden oluyor ve bitki yoğunluğunu arttırıyor..

  [​IMG]

  Kaosun Suları
  Seviyesi alçalınca Salda Gölü kıyılarında dikkat çekici oluşumlar ortaya çıktı. Sudaki magnezyum fosfat, göldeki taşlar üzerinde birikerek bu özgün yapıları oluşturuyor ama açığa çıktıkları için bir süre sonra kuruyup dağılacaklar..

  [​IMG]

  Eğirdir Gölü, Beyşehir'in küçülmesinin ardından Türkiye'nin en büyük doğal tatlı su gölü haline geldi. Kemer köyü yakınında bir zamanlar suyla kaplıyken alüvyonlarla dolan Akbük Koyu, sazlıklar ve su bitkileriyle kaplı..

  [​IMG]

  Beyşehir Gölü'ndeki sorunlar balıkçılığı da bitiriyor; geleneksel bir ekonomik uğraş çöküyor. Gölbaşı köyünün balıkçıları eve ellerinde sadece bir iki sazanla dönüyor..

  [​IMG]

  Sazcılık faaliyeti Beyşehir Gölü kıyılarında giderek azalıyor. Beyşehir'in Çiftlik köyü nispeten şanslı, sınırlı da olsa saz elde edebilecekleri alanlar var..

  [​IMG]

   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çalınan Göller Forum Tarih
Çalınan Eşya İçin Okunan Dua Dualarımız Dua paylaşımları 25 Aralık 2012
Çalınan Bir Şeyin Bulunması İçin Okunacak Dua Dualarımız Dua paylaşımları 22 Aralık 2012
Facebook da Çalınan Sayfayı Geri Almak İnternet ve Network 21 Ekim 2011
Çalınan Savaş / Milli Mücadelenin Romanı - Hüseyin Karatay Kitap, Resim ve Dergi 31 Mart 2010
Çalınan Msn ve Hotmail Adresini Geri Almak Videolu Anlatım Msn Ve Mail Yardım 20 Şubat 2010

Bu Sayfayı Paylaş