Çalıklı Köyü Selendi Manisa

'Manisa Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 14 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Çalıklı Köyü Selendi Manisa konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Selendi Çalıklı Köyü Bilgileri - Çalıklı Köyü Hakkında - Çalıklı Köyü Tanıtımı - Çalıklı Köyü Resimleri  Çalıklı ,Manisa Selendi ilçesine bağlı bir köyüdür.

  İlçe: SELENDİ

  İl: MANİSA

  İle Uzaklığı:170 km

  İlçeye Uzaklığı:15 km

  Rakım:400 m

  Nüfus:

  2000:269
  1997:268

  Yaklaşık 77 haneden oluşmaktadır. Köylüler, tütüncülük ve bahçe ürünleri yetiştirmek ile uğraşmaktadır. Kula ve Selendi üzerinden ulaşılabilir. Gediz Nehri'nin Selendi'den geçen kolunun üzerine kurulmuştur.

  Tarihi

  Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

  Coğrafya

  Manisa iline 170 km, Selendi ilçesine 15 km uzaklıktadır. Çalıklı Köyü ilçenin batısında Kula yolu güzergahında bulunmaktadır. Uzaklığı 15 kilometredir. Batısındaki dağ yamacına gün doğusuna karşı kurulmuştur. Aşağıgüllüce, Çampınar ve Çamyayla köyleriyle komşudur. Köy halkı eskiden yörüklerin buraya gelerek çadır kurmalarıyla yerleşik hayata geçmişler ve bu günlere gelmişlerdir.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Ulaşım

  Köyün halkı ulaşımını köye ait sürekli gidip gelen bir araçla değil köylüye ait şahra gidip,gelen vasıtalarla sağlamaktadır. Ayrıca Kula-Selendi yol kavşağına yakın olması nedeniyle yoldan gelip geçen araçlarla da ulaşımlarını sağlamaktadırlar. Köyde hemen hemen herkeste traktör,motosiklet ve taksi gibi işlerini görmede kullandıkları araçlar vardır.

  Ekonomisi

  Köy halkı geçimini tarım ve hayvancılıkla sağlamaktadır. Gediz çayına ve Demirköprü Barajı'na dökülen Selendi Çayı kenarında sulanabilen arazileri bulunmaktadır. Bu arazileri köylüyü diğer köylerden ayrıcalık yapan önemli bir unsurdur. Yaz mahsulleri dediğimiz kavun, karpuz, fasulye, sebze ve meyve üretimi yönüyle geçim kaynaklarının önemli bir kısmını teşkil eder. Arpa, buğday, nohut gibi tarım ürünleri yanında tütün üretimi de oldukça geçim kaynağı olarak önemlidir. Köyün etrafının bitki örtüsü yönüyle ormanlık ve zenginlik arz etmesi koyun ve keçi üretimi diğer köylere göre daha avantajlıdır. Yeni yeni köyde inek besiciliği de yapılmaya başlanmıştır. Çam ve pırnar ağaçlarının bol olduğu ormanlık alanla çevrili olan köy orman ürünlerinden de yararlanarak yakacak ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Meyve üretimi de bu köyde az da olsa yapılmaktadır.

  Köy Muhtarı: Bilgi yok.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çalıklı Köyü Selendi Forum Tarih
Büyükçalıklı Köyü Hakkında Bilgi Yerköy Yozgat Yozgat Tanıtımı 5 Haziran 2010
Verheugen, İsrail'e ayrıcalıklı muamele istedi Yurt Dışı Haberler 18 Kasım 2009
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş