Çalıköy Köyü Uzunköprü Edirne

'Edirne Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 1 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Çalıköy Köyü Uzunköprü Edirne konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Çalıköy Köyü Uzunköprü Bilgileri - Çalıköy Köyü Hakkında -Çalıköy Köyü Tanıtımı - Çalıköy Köyü Resimleri
  İlçe: UZUNKÖPRÜ - İl: EDİRNE

  Köy Muhtarı: İRFAN YİĞİT  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  [​IMG]
  Telefon:

  0 (284) 558 51 43

  Edirne
  Bilgiler
  Nüfus 435 [2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 22200
  Alan Kodu 0284
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Marmara Bölgesi
  İl Edirne
  İlçe Uzunköprü
  Web Sitesi
  Çalıköy, Edirne ilinin Uzunköprü ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihçe

  Çalıköy eski bir Rum Köyü olup, kuruluş tarihi kesin olarak bilinmemekle birlikte 1500'lü yıllardan öncelere dayandığı tahmin edilmektedir. Çalıköy'de şu an sağlık evi ve köy kahvehanesinin bulunduğu yerde büyük bir kilisenin olduğu, bu kilisenin çevre köylerde bulunan kiliselerden daha büyük olduğu ve o zamanlarda da köyün merkez bir köy olduğu, her yıl Yunanistan'dan köye gelen ziyaretçiler tarafından söylenmektedir. Köyde yapılan inşaat çalışmalarında ve özellikle kilisenin bulunduğu bölgede yapılan çalışmalarda kiliseye ait bir çok kalıntının çıktığı görülmektedir. Çalıköy'ün Mübadele öncesi bir Rum köyü olduğu, 1872 Yılında Çalıköy’den alınan asker bedeli (2.842 akçe), aşar bedeli (14.900 akçe ), koyun vergisi (7.825 akçe), yıllık vergisi (5.335 akçe) olduğu belirtilmektedir[

  1923 yılında, Lozan Antlaşması çerçevesinde Türk ve Yunan hükümetleri tarafından imzalanan nüfus değişim anlaşması sonrasında, Yunanistan’ın Drama ve Selanik ilçelerinde yaşayan 80 hane Türk ailesinin Türkiye’ye göçü sağlandıktan sonra, bu gelen ailelere önce Meriç ilçesinin, Meriç ovasında kalan köyler gösterilmiş, ancak gelen bu aileler kendilerine gösterilen bu yerlere değil yine Lozan Antlaşması çerçevesinde boşaltılan Çalıköy’e yerleşmeye karar vermişlerdir.

  Çalıköy’e Rumeli'den ve Balkanlar'dan gelen bu göç 1934 yılında da devam etmiş o zamanlar Yugoslavya sınırları içinde bulunan, bu gün Bulgaristan sınırlarına dahil Razgrat İli, Kemallar İlçesine Bağlı Ahat köyünden gelen göçmen aileler ile birlikte köyün hane sayısı 220’yi bulmuştur. Çalıköy Edirne ili Uzunköprü İlçesine 7 Km. uzaklıkta Merkez bir köydür.

  Köyün nüfusu 2007 yılı itibari ile 500 kişidir. Son 20-25 yılda köyün gençleri çok yoğun bir şekilde özellikle İstanbul, Çorlu ve Çerkezköy’e çalışma amacıyla göç etmiştir. Bu göç, köy nüfusunun önemli ölçüde azalmasına sebep olmuştur. Önemli günlerde, bayramlarda ve tatillerde köy dışında yaşayan köylülerin gelmesiyle birlikte köy nüfusu 1.000-1.200'lere çıkmaktadır. Köyde modern çiftçilik ile birlikte büyük ve küçükbaş hayvancılık yapılır. Köyde sulu tarım çok azdır; genelde buğday, ayçiçeği ve pancar ekimi yapılmaktadır. Köyde ikisi köy kahvesi olmakla birlikte toplam 3 kahvehane, 1 bakkal mevcuttur. Köyde bir Sağlık evi olmasına rağmen, Türkiye’de aile hekimliğinin başlamasıyla birlikte köy, Uzunköprü 1 Nolu Sağlık Ocağındaki Aile Hekimliğine bağlanmıştır.

  Köyün genç nüfusunun göç etmesi ile birlikte köydeki yeni çocuk doğumu hemen hemen olmadığından, okula gidecek öğrenci sayısının azalmasından dolayı ilköğretim okulu kapatılarak öğrenciler taşımalı eğitim ile Uzunköprü'deki okullara gitmektedir. Ayrıca çeşitli Üniversitelerinde öğrenim gören bir çok genç olduğu gibi, Üniversiteyi bitirip Çeşitli Kamu Kurum ve kuruluşları ile özel sektörde çalışan bir çok genç vardır.

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek hakkında bilgi yoktur.

  Yemekleri Trakya yöresine ait yemekler olup, bölge kadınları yemek yapımı konusunda beceriklidir.

  Coğrafya

  Edirne iline 74 km, Uzunköprü ilçesine 7 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Trakya Karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 495
  2000 435
  1997 431

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 - İrfan Yiğit
  1999 - Hüseyin Yemişçi
  1994 - Abdullah Özer
  1989 - Abdullah Özer


  Altyapı bilgiler

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çalıköy Köyü Uzunköprü Forum Tarih
Çalıköy Köyü Tavas Denizli Denizli Tanıtımı 6 Nisan 2010
Çalıköy Köyü Söke Aydın Aydın Tanıtımı 6 Nisan 2010
Bolacalıkoyuncu Köyü Silifke Mersin Mersin Tanıtımı 6 Nisan 2010
Çalıköy İlköğretim Okulu Bilgileri Tavas Denizli Denizli Tanıtımı 2 Kasım 2011
Çalıköy İlköğretim Okulu Bilgileri Söke Aydın Aydın Tanıtımı 10 Mart 2011

Bu Sayfayı Paylaş