Çalı Kuşu - Çalı Kuşu Hakkında Bilgi - Çalıkuşu (Regulus)

'Kuşlar' forumunda KaRDeLeN tarafından 4 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Çalı Kuşu - Çalı Kuşu Hakkında Bilgi - Çalıkuşu (Regulus) konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Çalı Kuşu / Çalıkuşu (Regulus)
  Temel Britannica
  Çalı kuşu, çalı kuşugiller (Regulidae) familyasını oluşturan kuşların ortak adıdır. Familyanın bütün üyeleri, 9-15.5 santimetredir. Bu kuşların, superciliumunda bir göz-halkası veya çizgisi vardır. Erkekler, rengarenk bir taç yamasına sahiptir.
  Bilimsel Sınıflandırma

  • Alem: Animalia (Hayvanlar)
   • Şube: Chordata (Kordalılar)
    • Sınıf: Aves (Kuşlar)
     • Takım: Passeriformes (Ötücü kuşlar)
      • Familya: Regulidae (Çalı kuşugiller)
       • Cins: Regulus Cuvier, 1800
        • Türler
         • Bayağı çalı kuşu (Regulus regulus) Türkiye
         • Yakut tepeli çalı kuşu (Regulus calendula)
         • Tayvan çalı kuşu (Regulus goodfellowi)
         • Sürmeli çalı kuşu (Regulus ignicapilla)
         • Altın tepeli çalı kuşu (Regulus satrapa)
         • Tenerife çalı kuşu (Regulus teneriffae)
  Regulus calendula
  [​IMG]

  Kuzey yarıküredeki iğneyapraklı ormanlarda yaşayan dört tür ötücükuşa çalıkuşu denir. Küçük ve yuvarlak gövdeli, kısa gagalı olan çalıkuşları Regulus cinsini oluşturur. Boyları 9 santimetreyi geçmez; tüy renkleri genellikle yeşilimsi gridir. Çalıkuşlarının en belirgin özellikleri tepelerindeki par*lak renkli şeritlerdir.
  Türkiye'de de bulunan iki türden biri olan bayağı çalıkuşu (Regulus regulus) bir Avrasya kuşudur. Türkiye'de başta Karadeniz yöresi olmak üzere kıyı bölgelerindeki iğneyapraklı ormanlarda yaşayan bu kuşun gövdesinin üst bölümleri yeşilimsi, alt bölümleri ise beyaza yakın bir renktedir. Başının tepesinde çevresi ince siyah şeritle çevrili san bir leke bulunur. Erkekte sarı lekenin üzerinde kırmızı bir çizgi vardır. Bayağı çalıkuşu çam ve ladin gibi sürekli yeşil kalan ağaçların bulunduğu or*manlık yerlerde yaşar. "Ziit ziit" sesi çıkara*rak tiz bir şakımayla öter. Bütün çalıkuşları gibi bayağı çalıkuşu da yuvasını örümcek ağlarıyla birbirine bağladığı yosunlardan ya*pıp bir ağaç dalına asar. Yuvanın içini de tüylerle döşer. Dişi genellikle nisanda yuva*ya, soluk renkli ve kahverengi benekli 5-10 yumurta bırakır; mayıs ya da haziranda bir kez daha yumurtlar.
  Türkiye'de kıyı bölgelerindeki ormanlarda bulunan sürmeli çalıkuşu (Regulus ignicapil-lus) Avrupa'da ve Batı Asya'da yaşar. Bayağı çalıkuşuna çok benzemekle birlikte gözlerinin hizasında uzanan sürme gibi ince ve kara çizgiyle ondan ayırt edilir. Sürmeli çalıkuşu Türkiye'nin en küçük ve en güzel kuşları arasındadır.
  Çalıkuşlarının Kuzey Amerika'da yaşayan iki türü üremek için Alaska'ya göçer, kışı ise güneydeki Guatemala'da geçirirler. Altın te*peli çalıkuşu (Regulus satrapa) bayağı çalıku*şuna çok benzer; bu yüzden bazı uzmanlarca bu iki kuş aynı türden kabul edilir. Yakut tepeli çalıkuşu (Regulus calendula) ise öteki türlerden biraz daha iricedir. Bu türün erkeği*nin başında küçük ve parlak kırmızı bir benek bulunur. Bu beneğin üstü genellikle öteki tüylerle örtülüdür.
  Çalıkuşları çiftleşme dönemi dışında, ço*ğunlukla baştankara ve tırmaşıkkuşlarıyla ka*rışarak gruplar oluştururlar. Örümcek, yap-rakbiti, sinek ve başka böceklerin yanı sıra böceklerin yumurta ve larvalarını da yerler. Av peşinde daldan dala uçarken kolibriler gibi havada asılı kalabilir ya da bir dala tutunup yarasalar gibi baş aşağı sarkabilir*ler.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çalı Kuşu Çalı Forum Tarih
Çalıkuşu kitabının konusu ve ana fikri kısaca Kitap Özetleri & E-Kitaplar 11 Ocak 2016
Çalıkuşu kitabının kahramanları özellikleri Kitap, Resim ve Dergi 7 Ocak 2016
Çalın Davulları Çaydan Aşağıya Türküsü Notaları Müzik Türleri ve Enstrümanları 24 Ocak 2012
Çalı Koydum Ocağa Türküsü Notaları Müzik Türleri ve Enstrümanları 24 Ocak 2012
Berber Dükkanını Açalım Türküsü Notaları Müzik Türleri ve Enstrümanları 16 Aralık 2011

Bu Sayfayı Paylaş