Çalışan kadınların ayaklarındaki tehlike

'El Ayak ve Vücut Bakımı' forumunda Dine tarafından 8 Ocak 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Çalışan kadınların ayaklarındaki tehlike konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG]

  Vücudun tüm derdini çeken ayaklar günümüz çalışan kadınının yükünü daha çok çekiyor. Sürekli koşuşturan, saatlerce ayakta duran, seyahat eden kadının narin ayakları aslında ciddi bir tehdit altında.
  Zaman zaman hissedilen hareket halinde ve özellikle yere basıldığında sıklaşan ağrılarınız varsa veya sabah kalkıldıktan sonra ilk adımlar atıldığı zaman ağrı hissi başlıyor, bir müddet yürüdükten sonra ağrının şiddeti azalıyor ancak akşama tekrar başlıyorsa vakit geçirmeden önleminizi alın.
  Topuk dikeni çağın müzmin hastalıkları listesinin ilk sıralarına oturdu Topuk dikeninin en önemli sebebi kilo olsa da artık günümüzde şişman zayıf çok sayıda kadın bu sorundan şikayetçi.
  Uygunsuz ayakkabı seçimleri, uzun süre ayakta kalınan işlerde çalışmak yürürken topuğa veya ayak parmaklarına fazla yüklenmek gibi yürüme hataları ilerleyen yaşla birlikte ayak deformasyonlarının ve topuk dikeninin temel nedenleri arasındadır.

  Topuk dikeni ,topuk ağrılarının en sık görülen sebebidir. Aşırı zorlanmaya bağlı olarak kendini ayak topuk kemiğinin altında sertleşme olarak gösteren ve üzerine bastıkça ağrı hissedilen ve asıl adı planar fasciitis olan,halk arasında topuk dikeni olarak tabir edilen hastalığın başlangıç döneminde ciddiye alınmayıp ihmal edilmesi hastalığın müzminleşmesine ve tedavisinin zorlaşmasına neden olmaktadır.

  Topuk dikeni hastalığı ayak tabanı zarının bir çeşit iltihabıdır. En önemli şikayeti ise ağrıdır.Ağrının özelliği,istirahat de olmayıp ancak hareket halinde ve özellikle yere basıldığı zaman oluşmasıdır. Öyle ki sabah kalkıldıktan sonra ilk adımlar atıldığı zaman ağrı hissi başlar ve bir müddet yürüdükten sonra ilk ağrının şiddeti azalır.Ancak akşama tekrar ağrı başlayabilir.Ağrının yeri genelde ayak tabanı ile ayak iç bölgesi arasıdır.
  Moda ayaklara zarar veriyor
  Şık, yüksek topuklu , dar burunları ayakkabılar moda akımlarının birer parçası oldu olalı hanımların ayak sağlığı tehlikeye girdi.Sadece topuklu ayakkabılar değil. Son yıllarda genç hanımların yaygın tercihi olan babet adı verilen topuksuz yere sıfır ayakkabılar aynı şekilde ayak özellikle bacak ve bel sağlığı için ciddi bir tehdit.
  Ayakkabılar hangi sağlık sorununu doğuruyor?
  Hanımlarda ayak sağlığını ve estetiğini sorunların başında ayak baş parmağının diğer parmaklara yanaşmak üzere dışarıya doğru bükülmesi olduğunu görüyoruz. Bunun başlıca sebebi dar ve yüksek topuklu ayakkabılar. Kemik çıkması adı verilen durum u orta yaşla birlikte ayakların kendilerine yapılan eziyete başkaldırması önceki yıllarda kullanılan yanlış ayakkabı seçimlerinin faturası olarak algılamak mümkün. Kemik çıkmasının ilk belirtileri metatars denen bölgede yani tabanda baş parmağın altında ağrı hissidir. Zamanla ağrıların şiddeti artar bölgede kızarıklık ortaya çıkar.
  Müzminleşmiş topuk dikenine şok tedavi ESWT
  Vücut dışından uygulanan “Şok Tedavi”; vücut dışında oluşturulan şok dalgaların çelik başlık vasıtasıyla vücudun istenilen bir bölgesinde odaklanmasına dayanan yeni bir tedavidir.Avrupada “Ossa-Therapy”adıyla uygulanan ve başarılı sonuçlar yaratan şok tedavi ülkemizde yeni uygulanmaya başlayan ve kısa sürede etkileri görülen bir tedavi olmuştur. Tedavi yüksek enerjili ve düşük enerjili uygulama olarak ikiye ayrılıyor.Ancak gerek başarı oranı gerekse sonuca kısa sürede ulaşaılması açısından yüksek enerjili tedavi şekli daha çok tercih edilmektedir.Yüksek enerjili uygulamalarda yüksek basınç ve on kat yüksek enerji ,tedavi edilen bölgeye1 mikro-saniye gibi bir süre içinde ulaştırılmaktadır.Yüksek enerjili uygulamalar ,tedavi seans süresin kısaltmakta ve daha yüksek başarı oranı yaratmaktadır.
  Şok Tedavi ile amaç ağrıların geçici olarak giderilmesi değil kalıcı ve kesin tedavisinin gerçekleştirilmesidir.
   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş