Çalışan annelerin çocukları sağlıksız mı?

'Çocuk Sağlığı ve Bakımı' forumunda Dine tarafından 7 Ekim 2009 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Çalışan annelerin çocukları sağlıksız mı? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Araştırmalardan çıkan ilginç sonuç..

  [​IMG]
  Çalışan annelerin çocuklarının daha az sebze ve meyve yedikleri için sağlıksız beslendikleri belirtiliyor.
  Journal of Epidemiology and Child Health isimli dergide yayınlanan ve Londra'daki Çocuk Sağlığı Enstitüsü tarafından yapılan araştırmaya göre, çalışan annelerin çocukları daha az taze sebze ve meyve yiyor ve ayrıca daha az egzersiz yapıyorlar. Diğer çocuklardan günde en az 2 saat daha fazla televizyon izliyor. Ancak öğünler arasında daha fazla şekerli ve gazlı içecekler içiyor.
  5 yaş grubundan 12 bin 500'den fazla çocuk üzerinde yapılan araştırmada, annelere çalışma saatleri, çocuklarının beslenmesi, egzersiz seviyeleri ve evde yaptıkları aktiviteler hakkında sorular soruldu.
  Annelerin üçte biri çocuklarının doğumundan itibaren çalışmazken çalışan annelerin ise haftada ortalama 21 saatlerini işte geçirdikleri belirtiliyor. Anneleri tam veya yarı zamanlı çalışan 5 yaşındaki çocukların yemekler arasında şekerli içecekler tüketmeye daha eğilimli oldukları bulundu.
  Ayrıca, bu çocukların televizyon ya da bilgisayar başında 2 saatten daha uzun süre geçirdikleri, anneleri evde oturan çocukların ise bu aktivitelere daha az zaman ayırdıkları tespit edildi. Ayrıca, çalışan annelerin çocukları okula arabayla giderken, diğer çocuklar ise yürüyerek ya da bisikletle gidiyorlar.
  Araştırmayı yapan ekipten Prof. Dr. Catherine Law, "Biz hiçbir şekilde anneler çalışmasın demiyoruz. Biz bu araştırmayı, anaokullarında ve kreşlerde, çocuklara daha iyi bakılması için yaptık" dedi.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çalışan annelerin çocukları Forum Tarih
Çalışan Annelerin Yapması Gerekenler Gebelik ve Annelik 5 Haziran 2009
Çalışan Annelerin Bilmedikleri Hakları! Hukuk 24 Kasım 2008
Çalışan nüfusa göre yaşadığınız yerin gelişmişlik düzeyi hakkında bilgi Sorular ve Cevaplar 18 Ocak 2017
Hastanede duyu organlarının sağlığı için çalışan birimler kısaca Sağlık Merkezi 26 Kasım 2016
Çevre kirliliğini önlemeye çalışan kurumların isimleri Doğa ve Bitkiler 20 Aralık 2015

Bu Sayfayı Paylaş