Çakra - Çakra Nedir (Hint Felsefesi)

'Ülke Kültürleri' forumunda KaRDeLeN tarafından 27 Mart 2009 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Çakra - Çakra Nedir (Hint Felsefesi) konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Enerji Merkezleri

  Çakra, Hint Felsefesi ve bazı ilgili Asya kültürlerinde, insan vücudunda bulunan ****fizikselbiyofiziksel enerjinin bağlantı noktası olarak düşünülmüştür.Chakra Sanskritçede ve/veya tekerlek anlamına gelmektedir. İnsanda bulunan bu enerji merkezleri girdap şeklinde dönen enerji alanından oluştuğu için onlara bu isim verilmiştir.


  Yoganın üstadları, insanın, görünen fiziksel varlığı ötesinde, daha duyarlı ve daha etkin bir bünyeye sahip olduğunu ileri sürerler. Bizler, bunu ancak bazı özel durumlarda, duygularımız aracılığıyla sezebiliriz.


  Dr. Alexis Carel'in sözleri şöyledir:
  "İnsanın kişiliğinin, fiziksel varlığının ötesine gittiğine inanmak için bir çok neden vardır. Bedenin sınırlarının cildin yüzeyinde bitmediğine, anatomik çizgilerin bitiminin bir varsayım olduğuna ve herbirimizin kendi bedenimizden daha engin ve daha yaygın olduğumuz konusunda belirtiler vardır. İnsanın, kendi bedeninin sınırlarını her alanda aştığı açıktır."
  Hint felsefesine göre, insanın kafasının tepesinde pozitif bir akım varken omurga kemiğinin alt boğumunda, kuyruksokumunda, negatif bir akım bulunur. Bu iki "kutup"arasında dolaşan elektrik gücü "YAŞAM"dır.


  Her yoginin amacı, kuyruk sokumunda, Muladhara Çakra yakınında, yılan gibi kendi üzerine üç kez çöreklenen uyuyan Kundaliniyi, yani negatif enerjiyi uyandırıp, onu Sushumna NadiSahasrara Çakrada (başın tepesinde) bulunan pozitif akımla birleştirmektir. (omurilik boyunca)


  Bu olay, sabır ve azimle uygulanan Pranayama (nefes egzersizleri), asanalar (yoga duruşları), ve meditasyon sayesinde gerçekleşebilir. Buna erişebilen yogilerin sayısı çok fazla değildir. Kundalini yukarıya yönelirken, omurga boyunca sıralanan enerji merkezleri (çakraları), teker teker delerek kafatasının tepesinde bulunan pozitif akımla birleşince yoginin bedeni elektrik akımına tutulmuş gibi sarsılır ve mutluluğun en üst hazzını duyar; böylece ermişliğe yükseldiği kabul edilir: yogilere göre, bunu erenler, karşısındakinin düşüncesini "okuyabilir", geleceği görme yeteneği elde eder vb.
  Ancak kötü koşullar altında uyandırılan Kundalini tehlikeli olabilir, en azından uygulayanın ruhsal dengesini bozabilir.


  Aslında bedenimizde bir çok önemli çakra olduğu idea edilir: örneğin, avuçlar içinde,tabanlarda, diz kapaklarında, dirseklerde bulunan çakralar diğerlerine göre daha önemlidirler. Ama ana çakra merkezleri vücudumuzda omurga boyunca sıralanmaktadır.
  Bedenin, girdap olarak Adlandırılan 7 ana enerji merkezi vardır. Sanskritçe’de çakra olarak adlandırılan bu enerji merkezleri, güçlü elektrik alanlarıdır, gözle görülemezler. Bu yedi güç istasyonunun her biri bedenimizde hormon salgılayan bezlere karşılık gelir. Bu bezlerin hormon üretimini uyarırlar. Başka bir deyişle, fizik bedenimizdeki ismi ile hormon salgılayan iç salgı bezleri enerji bedenimizdeki çakralara karşılık gelirler (stress & yoga).

  Ana Çakra Merkezleri

  1. Muladhara Çakra (Kök Çakrası): Kuyruksokumunda, üreme organları ve makat arasında bulunur (mul: kök; adhara:yer, mekan).
  Etkilenen organlar: Cinsel Organlar, kan, kemik, hücreler vb.

  Etkilenen salgı bezi: Böbreküstü bezleri (adrenalin)
  Renk: Kırmızı, dört taç yapraklı çakra
  2. Swadhistana Çakra: Göbeğin alt kısmındadır (swa: kendi; adhisthana: mekan)
  Etkilenen organlar: Karaciğer, dalak, bağırsaklar, böbrekler, mesane, kan vb.

  Etkilenen salgı bezi: Cinsel salgı bezleri
  Renk: Turuncu, altı taç yapraklı çakra.
  3. Manipura Çakra (Göbek Çakrası): Göbeğin iki parmak üstündedir (mani: mücevher; pura: şehir).
  Etkilenen organlar:Dalak, karaciğer, safra kesesi, sinir sistemi, Pankreas

  Etkilenen salgı bezi: Pankreas
  Renk: Sarı, on taç yapraklı çakra
  4. Anahata Çakra (Kalp Çakrası): Gövdenin ortasında, kalp dolaylarındadır (an: hayır; ahat: vuruş).
  Etkilenen organlar: Kalp, ciğerler, kan dolaşımı.

  Etkilenen salgı bezi: Timüs bezi
  Renk: Yeşil, on iki yapraklı çakra
  5. Vishouddha Çakra (Boğaz Çakrası): boğazın ortasındadır (vi: ötede; shouddha: arındırılmış).
  Etkilenen organlar: Ense, boğaz vb.

  Etkilenen salgı bezi: Troid ve paratroid bezleri
  Renk: Mavi, onaltı taç yapraklı çakra
  6. Anja Çakra (Alın Çakrası): Alnın gerisinde, iki kaşın ortasında, burun kökündedir (anja: kumanda eden).
  Etkilenen organlar: Gözler, beyin

  Etkilenen salgı bezi: Hipofiz bezi
  Renk: İndigo (civit rengi); iki taç yapraklı çakra.
  7. Sahasrara Çakra (Taç Çakrası): Kafatasının en üst noktasındadır (sahasra: bin; ra: taçyaprak).
  Etkilenen organlar: Beyin, sinir sistemi

  Etkilenen salgı bezi: Epifiz bezi
  Renk: Mor; bin taç yapraklı çakra.


   

Bu Sayfayı Paylaş