Çakırlar Köyü Kelkit Gümüşhane

'Gümüşhane Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 7 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Çakırlar Köyü Kelkit Gümüşhane konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Gümüşhane İli Köyleri - Kelkit Çakırlar Köyü - Çakırlar Köyü Hakkında Bilgiler - Çakırlar Köyü Resimleri  Çakırlar, Gümüşhane ilinin Kelkit ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün eski adı "Cibi" olmakla beraber 50 li yıllarda çakırlar olarak değiştirilmiştir. Köyün eski geçmişi vardır. müslüman Türklerin yerleşmesi ile "cibi" adını almıştır.Köy kelkit havzasının en eski köylerindendir.bilinen 400 yıllık Türk geçmişi vardır.Oğuzların Kayı boyundan KARAKEÇİLİLER tarafından kurulmuştur.Musul bölgesinden gelerek yerleşmişlerdir.sir kolda elazığın hasabur köyünü kurmuşlardır.Kelkitte bilinen 7 adet Karakeçili köyü vardır.Ermenilerden çok zulüm görmüşlerdir.yine köyün etrafında Osmanlıyı kuran bu aşiret mensuplarının yaptırdığı bir çok islam eseri vardır.Türkiyenin her tarafına yerleşmiş olan Karakeçili aşireti Ertuğrul Gaziye bağlılıklarını yüzyıllarca sürdürmüşler ve onu söğüt/Bilecik Urfa Karacadağda,Kırıkkalede çeşitli etkinliklerle anmaktadırlar..

  Kültür

  Çakırlar Köyünün balı meşhurdur. Yemek olarak 'Hıngel' sarma ve 'Herse' isimli yemekleri en bilinen lezzetleridir.Kete ve sini dişi türü hamur işleri de meşhurdur. Köyün gençleri kış aylarında köy odalarında toplanarak 'Elfene' adı verilen ve ortak hesaptan karşılanarak yapılan yemekleri yerler. Çakırlar Köyü bir Gazeteci-yazar,4 öğretmen, ve 1 Ressam çıkarmayı başarmıştır.2adet imam bulunmaktadır hafızı boldur.

  Coğrafya

  Gümüşhane iline 89 km, Kelkit ilçesine 13 km uzaklıktadır. Kelkit Çayının en büyük kolu köyün hemen altından geçer. Çok engebeli bir arazisi olmasına rağmen büyük ekim alanları da mevcuttur.

  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri

  2007
  2000 120
  1997 114

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. En büyük gelir kaynağı, şeker pancarcılığıdır. Son yıllarda Ayçiçeği ve mısırcılık da önemli hale gelmiştir.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 - Feramuz Fındık
  1999 -
  1994 -
  1989 -
  1984 -

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]

  [​IMG]

  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çakırlar Köyü Kelkit Forum Tarih
Çakırlar Köyü Hakkında Bilgi Yerköy Yozgat Yozgat Tanıtımı 19 Ağustos 2010
Çakırlar Köyü Yatağan Muğla Muğla Tanıtımı 15 Nisan 2010
Çakırlar Köyü Tosya Kastamonu Kastamonu Tanıtımı 14 Nisan 2010
Çakırlar Köyü Simav Kütahya Kütahya Tanıtımı 8 Nisan 2010
Çakırlar Köyü Merkez Düzce Düzce Tanıtımı 7 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş