Çakırcaali Köyü Alaşehir Manisa

'Manisa Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 12 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Çakırcaali Köyü Alaşehir Manisa konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Alaşehir Çakırcaali Köyü Bilgileri - Çakırcaali Köyü Hakkında - Çakırcaali Köyü Tanıtımı - Çakırcaali Köyü Resimleri  Çakırcaali ,Manisa Alaşehir ilçesine bağlı bir köyüdür.

  İlçe: ALAŞEHİR

  İl:MANİSA

  İle Uzaklığı:117 km

  İlçeye Uzaklığı:7 km

  Rakım:160 m

  Nüfus:

  2000:493
  1997:510

  Tarihi

  Köyün adı;Bir zamanlar yörede Seyh Sinan isimli birisi yasarmis.Seyh Sinan,Bir gece Rüyasinda bir Camii yaptirmasi icin emir alir.Camii yaptirmak icin yer secimi yapmaga "Umur Baba" dagina cikar ve ok atar.Ok Cakircaali köyünün dogu yanina düser ve baslar insaat icin Tas cekmege.Seyh Sinan tasi gündüz ceker,yörenin insani gece götürür.Seyh Sinan gündüz ceker gece yöre insani götürür.Seyh Sinan basedemez ve "Bu köyün insani da amma Cakir elli" der.O tarihten sonra Köyün ismi Cakirelli kalir.Sonradan konusma dilinde "Cakircaali" olur.Seyh Sinan sonradan yine bir Ok daha atar ve Ok bugünkü Alasehir'deki "Seyh Sinan Camii"'nin oldugu yere düser ve Camii orada yapilir.Götürülüyemeyen Tas kalintilarida hala Alasehir Cakircaali köyünün dogu tarafinda durmaktadir.

  Kültür

  Köyün Gelenek ve Görenekleri:Suanki Köy halki asil olarak 1930-40 yillarinda sabit yerlesim-Ikamet düzenine gecmis Yörük vede 1930-50 yillarindan itibaren Mübadele ile Eski Yugoslavya ve Arnavutluktan göc gelmis Göcmenlerden olusmaktaydi.Zamanla ekonomik kosullarin degismesi,Ikinci ve Öcüncü nesillerein Sehir yasamini tercih etmeleri nedeniyle Arnavut Göcmenlerin büyük cogunlugu Köy'ü terketmis olup,Yörüklerin cagunluk Ikinci generesyonlarida Egitimi tercih etmelerinden dolayi Yörüklerin cogunluguda köyden ayrilmislardir.Bosalan köy hanelerine,1969-72 yillarinda Köylerine baraj yapimi nedeniyle,arazileri Baraj sulari altinda kalan köylerden gelme Dag köylerinden gelen Vatandaslar yerlesmis dolayisiyle asil Köyün özelligini olusturan Yörük-Arnavut Kültürü yok olmus,yerine Kültürsüzlügün Kültür oldugu düzen gelmistir.Köyün belirli Költürü yoktur.Gelenek göreneklerin yasam sartlari icersiinde cok önemi kalmamistir.Siradan bir Anadolu Köyü özelliginden öteye gidememektedir.Eskide var olan Yörük-Arnavut cekismesi, yasam standartlari yok olmustur.

  Coğrafya

  Manisa iline 117 km, Alaşehir ilçesine 7 km uzaklıktadır.Köyün arazisi tamamen ovalik vede sulanilabilir 1 ci derece verimli Tarim arazilerdir.Sinirlari,Batida Kocacay,Kuzeyde Alasehir-Esme Demiryolu,Doguda Kavaklikahve den baslayip Soran köyüne giden yol,Güneyde Alasehir Denizli karayolu.Komsu Köyler oguda Sopran,Güney de Badinca,Batida Alasehir Ilce hududu,Kuzeyde Ilginköy ve Kuzeydoguda Killik Kasabasidir.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Köy Muhtarı: Bilgi yok.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardırancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardir ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çakırcaali Köyü Alaşehir Forum Tarih
Çakırcaali Köyü Kandıra Kocaeli Kocaeli Tanıtımı 11 Mayıs 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş