Çakıllar Köyü Ardanuç Artvin

'Artvin Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 29 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Çakıllar Köyü Ardanuç Artvin konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ardanuç Çakıllar Köyü - Çakıllar Köyü Hakkında - Çakıllar Köyü Tanıtımı - Çakıllar Köyü Resimleri - Norgiyal Köyü
  İlçe: ARDANUÇ

  İl: ARTVİN

  Köy Muhtarı: Şemşeettin ÇELİK

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:0 495 6214280

  Demografik Bilgiler:

  Nüfusu: 2000 - 108

  İle Uzaklığı: 60 km

  İlçeye Uzaklığı: 25 km

  Rakım: 1400 m


  Tarihi

  Çakıllar Köyünün eski adı olan Norgiyal ismi ile ilgili rivayetler mevcuttur. Çakıllar Köyünden olan Emekli Öğretmen Nayim AKSAKAL'ın ifadesine göre vaktiyle burada yaşayan birisi, yanında çalışan Norgi isimli şahısa köpeğini işaret ederek ona yemek vermesini istemiş "Norgi (köpeğe)Yal Ver" şeklindeki sözü zamanla Norgiyal olarak hafızalara yerleşmiş. Cumhuriyetin ilanından sonra da Köyün Türkçe ismi olarak ta özellikle köyün alt kısmındaki çakıllık arazıye istinaden Çakıllar ismi verilmiştir.

  Kültür

  Köyde yaşam tamamiyle geçmişle iç içedir. Köyde yapılan düğünlerin büyük bir kısmı hala eski gelenek ve görenekelre göre yapılmaktadır. Ekmek pişirme işi sobalarda ya da pileki adı verilen özel toprak kaplarda yapılmaktadır.

  Coğrafya

  Artvin iline 60 km, Ardanuç ilçesine ise 40 km uzaklıktadır. Köye Ardanuç ilçe merkezinden ulaşılmak istendiğinde Basa(Yolüstü) köyünden geçen yoldan gidilmesi tavsiye edilir. Bu yol Aşağıırmaklar köyüne kadar asfalt olup devamındaki 5 km.likl kısım stabilizedir.Köye gidilirken yol boyunca manzara çok güzeldir. Ormanlık alanlar, çayırlık alanlar ve geniş bir görüş açısı göz zevkinizi gidermek için muhakkak yolculuk yapmanızı gerektirecek niteliktedir.

  Eğitim

  Köyde 1990 yılına kadar sürekli açık olan bir ilköğretim okulu mevcuttu ancak bu ilköğretim okulunun sadece ilk kademesi eğitim öğretime açık idi. 1982-1983 eğitim öğrtim yılında bu ilkokuldan 25 civarında öğrenci mezun olmuştur. Diğer sınıflardaki öğrenci sayısı da dikkate alındığında o yıllarda ilkokulun öğrenci sayısı 55-60 kişi civarındadır. Ancak köyden hızlı bir göç yaşanması nedeniyle öğrenci sayısı sürekli azalmış ve 1990 yılından itibaren ilköğretim okulu öğrenci sayısının 10'un altına düşmesi nedeniyle bazı yıllar kapanmış ve nihayetinde 1996 yılından itibaren ise ise sürekli kapalı duruma gelmiştir. Köyün yetiştirdiği ilk öğretmen Nayim AKSAKAL'dır ve 1965-1996 yılları arasında 31 yıl ülkemizin çeşitli yerlerinde öğretmenlik yapmıştır.Günümüzde bu köyden devlet kademelerinde görev yapan çok sayıda insan vardır. Ayrıca Köyün ilk akademisyeni Turgut AKSAKAL ( (1994-1995) KTÜ İktisadi ve İdari Bilimler FAkültesi Araştırma Görevlisi, ikinci akademisyeni ise Turan AKSAKAL(2004-?) KTÜ Artvin Eğitim Fakültesi Öğretim Görevlisidir.

  İklim

  Köyün rakımı 1000 metrenin üzerinde olduğu için kışları kar yağışlı yazları ise sıcak ve kurak geçmektedir. Ancak yazın karasal iklim ve yükseklinin fazla olması etkisiyle geceleri havalar serin geçmekte ve yorgansız yatılamamaktadır. Bu yönüyle insan yaşamı için yaz mevsimi çok güzel iklim özelliklerini taşımaktadır. Köy kışın ve yazın tamamıyla turistik amaçlarla kalınabilecek güzellikte bir havaya sahiptir.

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu yoktur. Ancak öğrenci yetersizliği nedeniyle kapalı bile olsa köyde ilkokul mevcuttur. Köyün içme suyu şebekesi köy imkânları çerçevesinde mahalle mahalle olarak giderilmiş ve hemen hemen her evde içme suyu mevcuttur. 2008 yılı içinde ise Kürdevan Yaylasından içme suyu getirilmiş olup her evde çamaşır makinesi çalıştıracak şekilde su şebekesi mevcuttur.kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol stabilize olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köye ulaşım Gerek Şavşat-Artvin Karayolundan gerekse Ardanuç üzerinde sağlanmaktadır.


  [​IMG]

  [​IMG]


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çakıllar Köyü Ardanuç Forum Tarih
Çakıllar Köyü Hakkında Bilgi Halkpınar Konya Konya Tanıtımı 23 Ocak 2011
Çakıllar Köyü Yenice Karabük Karabük Tanıtımı 24 Mart 2010
Çakıllar İlköğretim Okulu Konya Halkapınar Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 25 Ağustos 2010
Cakıllar Valı Kemal Katıtas İlköğretim Okulu Konya Akşehir Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 20 Temmuz 2010
Çakıllar Anaokulu Akşehir Konya Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 20 Temmuz 2010

Bu Sayfayı Paylaş