Çadır Kurdum Düzlere Türküsü Hikayesi

'Müzik Sohbet & Fan Club' forumunda Mavi_inci tarafından 19 Şubat 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Çadır Kurdum Düzlere Türküsü Hikayesi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Çadır Kurdum Düzlere Türküsü ve Hikayesi - Çadır Kurdum Düzlere Türküsünün Hikayesi - Çadır Kurdum Düzlere Türküsünün Sözleri - Çadır Kurdum Düzlere Türkü Hikayesi - Çadır Kurdum Düzlere Türkü Sözleri


  Urfa'da, bundan 30 yıl evveline kadar örf ve adetlerine göre Urfa'nın etrafındaki dağlara bahar mevsiminde bir çok kimse grup halinde çıkıp, çadır kurup eğlenirlermiş. O dönemde bir mutasarrıf tayin edilmiş. Mutassarıfın gayet güzel ve endamlı bir kızı varmış. Urfa'nın tanınmış ailelerinden birinin oğlu mesire yerinde bu kıza gözü değmiş ve sevmiş.

  Bu sevgiyi gizli tutmuş. O zamanlar herhangi bir genç evlenmek istediği zaman babasının ayakkabısına bir çivi koyarmış. Babası onun evlenmek istediğini anlar. Bu oğlanda kızı gördükten sonra bazen mesire yerlerinde kızı tesadüfen görürmüş. Bu durum bir müddet devam etmiş. Oğlan fazla dayanamayıp, adet üzerine bir gün babasının ayakkabısına bir çivi koymuş, babası oğlunun evlenmek istediğini anlamış.

  Oğlunun bir kızı sevmesi bazı çevrede dedikodulara yol açmış. "Falan adamın oğlu koskoca bir mütassarıfın kızma aşık olmuş, duyduğumuza göre kızda ona aşıkmış." deniliyormuş. Bu durum epeyce devam etmiş. Babası da bu dedikoduları duyunca "Oğlum akrabalarımızda yetişmiş bir sürü kız var, hangisini dilersen gidip sana isteyelim"der. Oğlan anasına "ben mütasarrıfın kızını istiyorum" der. Anası bunu duyunca şaşırır "Buna imkan var mı mütassarıf kızını bize verir mi oğlan." Yine de babama söyle bir yolunu bulup, kızı istesin" diyerek ısrar eder.

  Anası bu meseleyi kocasına anlatır. Kocası bir müddet düşündükten sonra mütassarıfın yakınlarından bir kaç kişiyi araya koyup, kızı oğluna ister. Mütassarrıf makul ve temiz bir kişi olduğu için sorar. "Oğlan askerliğini yapmış mı yapmamış mı." Askerlik yapmadığını söylerler. Mütassarrıf "Oğlan askerliğini yapsın, gelsin Allah kısmet etmişse kızımı veririm." Malum eskiden askerlikler uzun sürerdi. Bu haberi alan aracılar meseleyi olduğu gibi oğlanın babasına söylerler.

  Bu mesele böyle devam ederken dedikodularda sürer. "Hele bak haddini bilmeden mütasarrıfın kızını oğluna istedi oda vermedi" gibi haberler dolaşır. Bir kaç ay sonra oğlanın askerlik emri gelir. Eskiden şubelerde kur'a çekilirdi. Yemen ve Suriye gibi uzak yerlere gidenler beraberinde bir siyah, bir beyaz bir çift kuş götürürlerdi. Eğer kur' a sı Yemen Suriye tarafına düşmüşse siyah kuşu uçururdu. Oğlanında kur'ası Suriye'ye çıkmış ve oğlan siyah kuşu uçurmuş. Bu haber Urfa'da hemen yayılmış tabi oğlanı sevenler üzülmüş sevmeyenler de sevinmişler. Bunun üzerine oğlan hareketi sırasında "Çadır kurdum düzlere" türküsünü dile getirmiş. Oğlan askere gitmiş ve bir daha geri dönmemiş.
  Çadır Kurdum Düzlere Türküsünün Sözleri  Çadır kurdum düzlere
  Diken oldum gözlere
  İşte ben gidiyorum
  Urfa kalsın sizlere

  Ellere ah gülüm gülüm ellere vay
  Küçükken beslemişem vermem seni ellere
  Neçeki bu canım sağ sardırmam seni ellere vay

  Yoğurt koydum dolaba
  Böğün başım kalaba
  Yar darılmış gidiyor
  Belki gider halebe  Mahmut Güzelgöz - Urfa

  Kaynak: Öyküleriyle Şanlıurfa Türküleri - Necati Aydınlı
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çadır Kurdum Düzlere Forum Tarih
Çadır Kurdum Şu Yaylanın Düzüne Türküsü Notaları Müzik Türleri ve Enstrümanları 24 Ocak 2012
Kılçadır İlköğretim Okulu Bilgileri Merkez Bingöl Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 2 Ağustos 2012
İstanbula Yakın Çadır Kamp Yerleri İstanbul Tanıtımı 1 Aralık 2011
Kara Çadırın Kızı Türküsü Hikayesi Müzik Sohbet & Fan Club 17 Mart 2011
Çadıryeri Köyü Hakkında Bilgi Develi Kayseri Kayseri Tanıtımı 25 Ocak 2011

Bu Sayfayı Paylaş