Çağlayan'dan Ankara'ya Expo 2020 sözü

'Ekonomi Ve Borsa' forumunda Mavi_inci tarafından 9 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Çağlayan'dan Ankara'ya Expo 2020 sözü konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, ''Ankara'ya EXPO 2020 yakışır. Bunun olması için sonuna kadar hizmetinizde olacağım'' dedi.

  Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir'in başkanlığındaki Ankara İş Dünyası Platformu Yönetim Kurulları Ortak Toplantısı, Sheraton Otel'de Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Ankara Valisi Alaaddin Yüksel, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Ankara milletvekilleri, ilçe belediye başkanları ve davetlilerin katılımıyla yapıldı.

  Toplantının açılışında konuşan Devlet Bakanı Çağlayan, Ankara için ne yapılsa yakışağını söyledi.

  Ankara'daki 10 organize sanayi bölgesinin toplam ihracattaki payının 5 milyar dolar olduğunu, Türkiye sanayisinin başkenti olma yolunda önemli adımlar atıldığını söyledi. Türkiye'nin 250 milyar dolarlık dış ticaretinde Ankara'nın payının 20 milyar dolar olduğuna işaret eden Çağlayan, Ankara'da birçok işin altyapısının kurulduğunu bildirdi.

  Ankara'ya EXPO 2020'nin yakışacağını belirten Çağlayan, ''Bunun olması için sonuna kadar hizmetinizde olacağım'' diye konuştu.

  Ankara'nın yeni bir uluslararası fuar alanına kavuşturulması konusundaki görüşlerini de açıklayan Çağlayan, ASO, Büyükşehir Belediyesi, Akyurt Belediyesi ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin (TOBB) içinde olduğu fuar alanı yapılması, bu konuyla ilgili yasanın da bir an evvel meclisten çıkarılması gerektiğini bildirdi.

  THY ile İstanbul üzerinden yurt dışına uçuşlarda ciddi zaman kaybı yaşandığına işaret eden Çağlayan, Ankara'ya direkt uçuşların konulmasının işleri bir hayli kolaylaştıracağını söyledi.

  Ankara Valisi Alaaddin Yüksel de dünyada meydana gelen değişim ve dönüşümler sonunda insanların başının döndüğünü kaydetti.

  Vali Yüksel, dünyada artık yeni bir oyun oynandığını, milenyumda oynanan bu oyuna verilen ismin ''düz dünya rekabeti'' olduğunu söyledi.

  Şimdi yapılması gereken şeyin bu küresel milenyum tiyatrosunda oynanan oyunu herkesin iyi anlaması olduğunu belirten Yüksel, bu düz dünya oyununda her şeyin çatısının uçtuğunu, şehirlerin de çatılarının uçtuğunu kaydetti.

  Şehre yeni bir rota ve plan verilmesi gerektiğini belirten Yüksel, bunun esnek, dinamik ve uygulanabilir olması gerektiğine dikkati çekti.

  EXPO 2020'nin konuşulması gerektiğini belirten Yüksel, Ankara'da fuarları çadırlarda gerçekleştirmeyi artık tarihe gömme çağrısında bulundu.

  Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek de toplantıda kendisine özellikle CHP milletvekillerince yöneltilen eleştirileri yanıtlarken kendisinden 17 yıl önce yönetimin bıraktığı 2 milyar dolar tutarındaki borçların ödenmesi için her ay belediye gelirlerinin yüzde 40 ile 76'sının kullanıldığını belirterek, 15-20 yıl daha bunun böyle süreceğini söyledi.

  Gökçek'in bu sözleri, salonda bulunan CHP milletvekillerinin tepkisine neden oldu.

  Bütün dünyada metro gibi projelerin hükümetler tarafından yürütüldüğünü, hiçbir belediyenin bu projeleri yürütmesinin mümkün olmadığını belirten Gökçek, Şangay Belediye Başkanı'nın Ankara'nın EXPO 2020'ye aday olması halinde kendilerinin hem Şangay hem de Çin olarak buna destek vereceklerini söylediğini ifade etti.

  ASO Başkanı Özdebir ise Ankara'nın son yıllarda geçirdiği hızlı değişim ve dönüşümü rakamlarla anlattı.

  Özdebir, Ankara'nın ciddi bir fuar potansiyeline sahip olduğunu belirterek, Ankara'nın yeni bir fuar alanına kavuşturulmasına ilişkin hazırlanan imar planının onaylandığını, hayata geçirilebilmesi için kanuni düzenleme gerektiğini söyledi.

  Konuyla ilgili kanun tasarısının Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile milletvekillerine verildiğini belirten Özdebir, bu düzenlemenin bir an önce yapılması gerektiğini kaydetti.

  ''Ankara olarak EXPO 2020'ye talibiz'' diyen Özdebir, EXPO 2020'ye Ankara'nın aday gösterilmesi ve tanıtım faaliyetlerinin desteklenmesini de hükümetten ve milletvekillerinden talep ettiklerini bildirdi.

  Özdebir, ''Ankara'nın EXPO 2020'ye aday gösterilmesi halinde EXPO 2020'yi Ankara'ya getiririz'' dedi.

  Nurettin Özdebir, Ankara'nın bilişim vadisi olmaya en uygun kent olduğunu da söyledi.

  Toplantıda, gecenin sponsorluğunu yapan Barışkent Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Barış Aydın'a Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek tarafından plaket verildi.

  AA
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 9 Aralık 2010

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çağlayan'dan Ankara'ya Expo Forum Tarih
Atatürk'ün Ankara'ya Gelişi Hakkında Bilgi 27 Aralık Özel Gün ve Geceler 22 Kasım 2011
Atatürk'ün ankara'ya gelişiyle ilgili yazı Atatürk Hakkında Herşey 3 Nisan 2011
Atatürk'ün Ankara'ya gelişi hakkında şiir şiirler Şiirler 2 Nisan 2011
Atatürk'ün Ankara'ya gelişi 27 aralık Atatürk Hakkında Herşey 2 Nisan 2011
Atatürk'ün Ankara'ya Gelişi İle İlgili Tiyatro Tiyatro ve Skeçler 24 Aralık 2010

Bu Sayfayı Paylaş