Çağlıyan Köyü Şavşat Artvin

'Artvin Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 29 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Çağlıyan Köyü Şavşat Artvin konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Şavşat Çağlıyan Köyü - Çağlıyan Köyü Hakkında - Çağlıyan Köyü Tanıtımı - Çağlıyan Köyü Resimleri






  İlçe: ŞAVŞAT

  İl: ARTVİN

  Demografik Bilgiler:

  Nüfusu: 2000 - 196

  İle Uzaklığı: 97 km

  İlçeye Uzaklığı: 32 km

  Rakım: 1400 m


  Tarihi

  Çağlıyan Köyü, bazılarının arasında mesafenin bir saate kadar çıktığı, 8 mahalleden oluşan, imerhev vadisinin çağlayan kolunu oluşturan vadisinin ortasına yayılan alanları içine alan, 1300 metreden başlayarak 3000 metreye kadar olan yükseltileri içinde barındıran ve ayrıca taşıdığı özelliklerle çevre köylerine merkezlik yapan şirin ve büyük bir köydür. 150 haneli köyümüzün resmi nüfusu 1300'den daha fazla olmasına rağmen son 50 yıldır devam eden iş göçleri nedeniyle nüfus kışın 100'den aşağı düşmekte, yazın ise bu rakam 500'lere kadar çıkmaktadır. Köyün adı ince, küçük derelerin birleştiği yer anlamına gelen xevsruli'dir. Çağlıyan Köyü'nün coğrafyasından olsa gerek burada yaşayan gürcüler bu köye bu ismi uygun görmüşlerdir. Köy Türkiye sınırlarına girip cumhuriyet kurulduktan sonra Çağlıyan ismini almıştır. Bu isim burada birleşen derelerin akarken çıkarmış oldukları gürültüden dolayı verilmiştir.


  Köyün başlıca mahalleleri Abramiyent, Mixelxmiyent, Megreliyent, Revaziyent, Cami mahallesi, Cimuxiyent, Goçiyent ve Beltiyet'dir. Komşuları Yağlı, Demirci, Tepebaşı ve Maden'dir. Coğrafyasından dolayı bölgesinde merkez konumundadır. Köy içinde şu anda kullanımda olmayan ilköğretim okuluna, ptt şubesine, ayrıca kullanımda olan sağlık ocağına sahiptir. Bunlarla diğer köylere de hizmet vermektedir. Ayrıca ulaşımda da merkezi konuma sahip olup, diğer köylerin ulaşım güzergâhındadır.

  Köyde hayvancılık ve tarım köy halkının tek geçim kaynağıdır. Bu sebeple olacak ki yalnız köyün değil o bölgenin kaderi "göç" ten de Çağlıyan nasibini almıştır. Çağlıyanlılar çoğu Kocaeli' de olmak üzere İstanbul, Ankara, Bursa, Samsun ve Rize' ye göçmüş ve buralara yerleşerek kendilerine bir düzen kurmuş ya da kurma çabalarındadırlar. Tokat - Niksar da ise 1893 ve daha öncesinden göçen çoğu Davladze, Pançidze, todnadze, goça vb. sülalerinden Çağlıyanların bulunduğu bilinmektedir.

  Çağlıyan Köyünde hayvancılık ve tarım başlıca geçim kaynağıdır demiştik. Hayvancılıkla uğraşan köylüler, yazları meraların yetersizliğinden ve sıcaklığın fazlalığından dolayı dişi sığırlarını yaylaya boğalarını ise öküz yatağı denen yaylanın ardındaki sixarul denen bölgeye çıkarırlar.

  Önceleri yaylaya çıkmadan bir ay önce Aburtul ve Keva kışlalarına çıkılır bir aya yakın süre köylüler burada hayvanlarını beslerdi. Ancak günümüzde ne acı ki değil kışlalar, yaylalar kapanmak üzeredir.


  Sixarul da günlük yevmiye ile tuttukları iki çoban yaklaşık iki ay kadar gece gündüz köyün teslim ettiği boğaları beslemekten ve güvenliğini sağlamaktan sorumludur. Yayla da ise dişi sığırları, hane de bulunan inek sayısına göre gün gün herkes sırayla meralarda otlatır.


  Köyde bulunan yapılar tamamı ile ahşaptır. Yalnızca sağlık ocağı, Çağlıyan ilkokulu, Çağlıyan Ortaokulu ve Çağlıyan Camisi betondan yapılmıştır. Günümüzde otantizmini koruyan nadir köylerden olup buraya gelecek yerli ve yabancı turistlerin görmek istediği gibi en yeşilinden ve kahverengi, mavi süslü elbisesiyle herkesi orada öylece beklemektedir.


  Kaynak: Çetin Alkan

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur. Şavşat Meydancık Beldesine Bağlı Bir Köydür. ben çagliyan koyundenim bizim oranın yemekleri kalaco sorva,do sorva,hal lobyo,bisi,gadnil gibi gurcuce isimli yemeklerdi hatırladıklarım tabi
  [​IMG]

  [​IMG]


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çağlıyan Köyü Şavşat Forum Tarih
Çağlıyan Köyü Osmangazi Bursa Bursa Tanıtımı 25 Nisan 2010
Çağlıyan Köyü Yusufeli Artvin Artvin Tanıtımı 29 Mart 2010
Kahramanmaraş - Çağlıyancerit - Düzbağ Lisesi Liselerimiz 8 Temmuz 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş