Çırpılar Köyü Bayramiç Çanakkale

'Çanakkale Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 5 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Çırpılar Köyü Bayramiç Çanakkale konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Bayramiç Çırpılar Köyü - Çırpılar Köyü Hakkında - Çırpılar Köyü Tanıtımı - Çırpılar Köyü Resimleri


  Çırpılar, Çanakkale ilinin Bayramiç ilçesine bağlı bir köydür.

  Köy Muhtarı: MUSTAFA ÖZCAN

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:
  0.286.7950015

  Cep Telefonu:
  0.543.7280176

  Tarihi

  Köyün tarihi tahmini olarak 1600'lü yıllara kadar gitmektedir.

  Kültür

  Her yerleşik topluluğun olduğu gibi Çırpılar Köyü'nün de kendine has bir kültürü vardır. Örneğin düğünlerde kına gecesinden bir gün önceki oyunevinde yapılan oğlan-kız muhabbeti köye gelen her misafirin hayranlıkla izlediği köyün adetlerinden biridir. Dosya:Album pic.php (WinCE).jpeg

  Ayrıca düğünlerde eski adetlerimizden biri olan "keşkek dövme" dediğimiz yani makina gücüyle değil tamamen insan gücüyle dövülmekte ve o şekil servis edilmektedir.

  İlkbaharın gelmesiyle her sene mayıs ayı içerisinde çok eskilere dayanan Hıdırellez Hayırı (Çiftci cemiyeti) düzenlenir. Ayrıca bu düzenlen etkinlikte yağlı güreşlerde yapılır; Çanakkale ve çevre illerden güreşçiler gelirler ve kozlarını sahada paylaşırlar. Dosya:152 G(WinCE).JPG
  Eğitim [değiştir]
  Dosya:Çırpılar ilköğretim okulu.jpg

  Köyde 122 öğrencinin ve 6 öğretmenin bulunduğu, çevre köylerden (Yeşilköy,Tongurlu,Karaköy,Toluklar) gelen öğrencilerin de öğrenim gördüğü Çırpılar İlköğretim Okulu vardır. Çevre köylerdeki öğrenciler Taşımalı Sistem ile okula taşınmaktadır.
  Coğrafya [değiştir]

  Çanakkale iline 105 km, Bayramiç ilçesine 33 km uzaklıktadır.Kaz (ida) dağlarının eteklerinde bulunmaktadır.

  Nasıl Gidilir ?

  Bayramiç'e geldikten sonra aşağıdaki yollarla köyümüze ulaşabilirsiniz.

  Eğer özel arabanız yoksa köyümüze otobüsle ulaşabilirsiniz. Köy otobüsü Pazar günleri hariç her gün akşam 3-4 gibi Mezarlık Mevkiinden köye doğru hareket etmektedir.

  Eğer özel arabanız var ise yine Bayramiç te Mezarlık Mevkiine ulaştıktan sonra Evciler (Ayazma) yoluna girerek köyümüze ulaşabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken nokta Bayramiç krokisinde de görüldüğü gibi Evciler e henüz gelmeden sola dönmeniz. Bu şekilde düz giderek Gedik, Külcüler, Sarıot ve Tongurlu köylerini geçtikten sonra (köylerin içinden değil aşağısından veya yukarısından geçilmektedir.) sağa dönerek köyümüze ulaşabilirsiniz.

  Çırpılar köyüne nasıl gidilir ?

  [​IMG]

  İklim

  Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 333
  1997 381

  Ekonomi

  Köyde ekonomi temel olarak elma üreticiliği ve ormancılık üzerine kuruludur. Ancak köyümüzde elmanın yanında kiraz, şeftali ve birçok sebze ve meyve yetiştirilmekte ve bunlar hem köy ekonomisine katkıda bulunmakta hem de köylülerin kendi yiyecek ihtiyaçlarını karşılamaktadır.

  Köyde bulunan gölet sayesinde ovadaki birçok arazi sulu tarıma elverişlidir. Gölete kış boyunca su toplanmakta ve gölette toplanan bu su yaz mevsimindeki su ihtiyacını fazlasıyla karşılamaktadır. Göletin suyu halen yapımı devam eden ve bu yıl biteceği tahmin edilen su kanalları ile ovadaki arazilere ulaştırılmaktadır.

  Ormancılık faaliyetleri ise T.C. Orman Bakanlığı'na bağlı olarak yürütülmektedir. Köylüler ormandaki yetkililerce belirlenmiş ağaçları kesip tomruk, maden direği, telefon direği (teldirek) ve odun yapmaktalar ve bunları T.C. Orman Bakanlığı'na bağlı Kocakır Deposu'na taşımaktadırlar.

  Hem ormancılık faaliyetlerinde köylülerin gerekli ihtiyaçlarının karşılanması hem de köylülerin diğer ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla 1978 yılında S.S Çırpılar Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi kurulmuştur. Bunun yanında kooperatif olarak köyün asıl geçim kaynağı olan elmanın uzun süre taze olarak saklanması amacıyla 2001 yılında S.S Çırpılar Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Soğuk Hava Tesisleri kurulmuştur. Tesis 2000 ton elma kapasitesine sahip olup ve bilgisayarlı teknoloji altyapısı üzerine kurulmuştur. Tesise 1000 ton ek bina yapılmaktadır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik, sabit telefon ve ADSL vardır.  Kaynak : Yerel Net , Vikipedi, özgür ansiklopedi  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çırpılar Köyü Bayramiç Forum Tarih
Çırpılar Köyü Yenice Çanakkale Çanakkale Tanıtımı 5 Mayıs 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş