Çıplak Köyü Merkez Çanakkale

'Çanakkale Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 5 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Çıplak Köyü Merkez Çanakkale konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Çanakkale Çıplak Köyü - Çıplak Köyü Hakkında - Çıplak Köyü Tanıtımı - Çıplak Köyü Resimleri
  Çıplak Köyü, Çanakkale ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  köyümüzün adı:köyümüzün kuruluş tarihi tam bilinmemekle beraber mezarlığımızda bulunan taşlardan 600 yılın üzerinde olduğu anlaşılmaktadır.köyümüz eski adıyla batak ovası olarak bilinen ovanın yakınındaki köylerde yaşıyan insanların sıtma hastalığından ölmelerin çoğajmasından dolayı köyün ileri gelen kişisi herşeyini köyünde bırakıp,köyün alt kısımlarında evini yapıyor.ardından akrabaları ve arkadaşlarıda gelerek köyün kuruluşu gerçekleşiyor.köye ilk gelen kişi bütün herşeyini eski köyünde bırakıp geldiği için kendisine çıplak dede deniyor.köyümüzde ismini çıplak dedenin isminden alarak çıplakköyü olarak bugünlere kadar gelmiştir.çıplak dedemiz halk arasında garip dede olarakta bilinmekte ve sevilmektedir.ayrıca truva hazinelerini bulup kaçıran shılmanın da kazılar sırasında köyümüzde kaldığı kazıları buradan yaptırdığı bilinmektedir.

  Kültür

  Bölgemizde geleneksel olarak yapılmakta olan "köy hayırları" vardır. Nisan ayının ikinci haftasından itibaren köyler hafta sonlarına denk gelecek şekilde hayır günlerini belirlerler. Genellikle katılımın fazla olması için de, yakın köylerin aynı tarihe denk gelmemesine dikkat edilir. Hayırlar Haziran ayının sonlarına kadar devam eder.

  Coğrafya

  Köy, Çanakkale-İzmir yolu üzerinde, 25 Km. sonra Troya yoluna dönüldüğünde, Troya tarihi milli parkı içinde, 3 Km. sonra Çıplak köyüne ulaşmak mümkündür. Yakınında dünyaca meşhur Troya harebelikleri bulunmaktadır. Çanakkale'den köye her saat başı minibüs bulunmaktadır.
  İklim [değiştir]

  Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.Bu sayede 4 mevsimi yaşamaktadır.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 532
  1997 420

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi Tarım ve hayvancılık üzerine kurulmuştur.Köyümüzün mevsim itibarıyla 4 mevsimi yaşamasından dolayı bütün ürünleri yetiştirmek mümkündür.Çanakkalede olduğu gibi, köyümüzdede arazi bölünmüşlüğü oldukça fazla olmasından dolayı sebze üretimi ön plana çıkmaktadır.Ürün desenimize bakıldığında, Meşhur çanakkale domatesine ismini veren bizim arazilerimizde yetişen domatestir. Bu yüzdende özellikle domates dikimi oldukça fazladır. Domatesi takiben sanayi biberi california wander,kapya biberi,Tohumluk Mısır,sılajlık mısır,yemlik mısır,karpuz,kavun bol miktarda dikilmekte olup gelen alıcılara cevap verilmektedir.istek olması durumunda çeşitli ürünlerde dikilmektedir.Hayvancılık yönüne bakıldığında,köyümüzde küçükbaş hayvancılık hakimdir.Damızlıkçı il konumunda olan ilimizde saanen keçiciliğini köyümüzde iyi bir şekilde görmek mümkündür.Yine koyunculukta iyi şekilde yapılmakla beraber az miktardada olsa süt inekçiliği bulunmaktadır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları

  2009 - ahmet Anıl aza metin göçoğlu aza sebahhattin .. aza ismail... aza süleyman
  2004 - ilhan ulus aza mehmet göçoglu,hasan esen,engin anıl,mehmet koyuldar.


  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  Kaynak : Yerel Net , Vikipedi, özgür ansiklopedi  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çıplak Köyü Merkez Forum Tarih
Çıplaklı Köyü Merkez Antalya Antalya Tanıtımı 30 Mart 2010
Çıplaklı Köyü Selim Kars Kars Tanıtımı 20 Mart 2010
Kızıltepe Çıplak (Çiplex) Köyü - Kızıltepe Çıplak Köyü Hakkında Bilgi Mardin Tanıtımı 24 Kasım 2009
Baldırı Çıplak Deyiminin Anlamı Nedir Atasözleri & Deyimler 26 Şubat 2012
Kreş Çıplak 2012 Albümü Tanıtımı Albüm Tanıtımları 25 Şubat 2012

Bu Sayfayı Paylaş