Çınaroba Köyü Saruhanlı Manisa

'Manisa Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 14 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Çınaroba Köyü Saruhanlı Manisa konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Saruhanlı Çınaroba Köyü Bilgileri - Çınaroba Köyü Hakkında - Çınaroba Köyü Tanıtımı - Çınaroba Köyü Resimleri  Çınaroba,Manisa Saruhanlı ilçesine bağlı bir köyüdür.

  İlçe: SARUHANLI

  İl: MANİSA

  İle Uzaklığı:32 km

  İlçeye Uzaklığı:13 km

  Rakım:250 m

  Nüfus:

  2000:486
  1997:0

  Tarihi

  ''' Köy halkının tamamı YÖRÜK'tür.Köyün kuruluş tarihi tam olarak

  bilinmemektedir.Ancak köyün kuruluşu şöyledir.Köy halkı yörük olduğundan tamamen hayvancılıkla uğraşmaktadır ve göçebedirler.Kışın ılıman bir iklime sahip olan şu anki yerin yakınında Halitpaşa kasabasının güneyinde üst tarafta çınarlı denen çınar ağaçları ile kaplanmış yerde çınar ağaçlarının altına oba denen Keçi kılından yapılmış epeyce büyük ve içinde büyük bir ailenein barınabileceği büyük çadırlarını kurarlardı. Havalar ısınmaya başlayınca yazın da obalarını toplar hayvan sürüleri ile birlikte Balıkesir Sındırgı civarlarında yaylada yazı geçirirlerdi.Daha sonra kendilerine bir köy kurmak ve yerleşik hayata geçmek isterler.En uygun yer olarak da çınarlı'nın doğusunda dağın eteğindeki epeyce büyük uzunlamasına olan düzlüğe köyü kurarlar ve köyün adını ÇINAROBA koyarlar. Yani çınarların altında obalar ÇINAROBA.Köy Çal Dağının eteklerindedir.--COMODOR45 18:36, 17 Şubat 2009 '''

  Kültür

  Gelinler kına gecelerinde "Bindallı" giyerler. Düğünlerde "Sadıç Kavuşturma" denilen bir adet uygulanır. Damat tıraşı yapılır ondan sonra konvoy halinde gelin almaya gidilir. Bayramlarda bütün gençler toplanırlar. Bu âdet haline gelmiştir. Köyde eski ekmek fırınları vardır. Eskilerden beri hep burada ekmek ihtiyacı karşılanır.

  Coğrafya

  Manisa iline 32 km, Saruhanlı ilçesine 13 km uzaklıktadır.dağın eteğine kurulmuş bir köydür.dağda güzel dizayn edilmiş piknik alanları ve suni havuz vardır.çam ağaçları genellikle yaygındır.kışın kar yağdığında dağın manzarasına doyum olmaz. Köyün manzarası güzeldir.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Sulu tarım da yaygındır. Genellikle tütün, pamuk, domates, biber, kavun, karpuz, mısır, buğday gibi meyve ve sebzeler yetişir. Ayrıca herkesin kendi ihtiyacını karşılayabileceği kadar meyve ve sebze bahçeleri vardır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Köy Muhtarı: İSMAİL PETMEZ

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 3681353
  Cep Telefonu: 5395409031

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.köyün içindeki yollar parke taş döşelidir.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çınaroba Köyü Saruhanlı Forum Tarih
Çınaroba İlköğretim Okulu Konya Doğanhisar Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 21 Temmuz 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş