Çınarlıdere Köyü Malkara Tekirdağ

'Tekirdağ Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 3 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Çınarlıdere Köyü Malkara Tekirdağ konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Malkara Çınarlıdere Köyü - Çınarlıdere Köyü Hakkında - Çınarlıdere Köyü Tanıtımı - Çınarlıdere Köyü Resimleri - Bunak Köyü
  Köy Muhtarı: Bilgi yok

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:Bilgi yok

  Tarihi

  Cumhuriyet'ten önce köyün ismi "Bunak" tır. Kelime anlamı "soğuk pınar" dır. Gazi Süleyman Paşa zamanında köyün yerinde aynı adı taşıyan bir köy vardır. Gazi Süleyman Paşa2dan sonra bu köy buradan dağılmıştır ve yeri fundalık haline gelmiştir. 93 Harbi diye tabir edilen 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı sırasında Bulgaristan'ın Selvi kazasından gelenler buraya yerleşmiştir. Bu köye ait su kuyuları eski zamandan kalma olup halen çalışmaktadır.

  1960 yılında, köy halkının isteği üzerine köyün "Bunak" olan ismi "Çınarlıdere" ye çevrilmiştir. Bu ad köyün içinden geçen çay derenin her iki tarafının çınar ağaçları ile kaplı oluşundan gelmektedir. Bu gün çınar ağaçları kesildiği için az kalmıştır. Köyde Aksakal deresinde bulunan tarihi küçük köprüden başka tarihi eser yoktur.

  Şu an köyde köy halkı tarafından kullanılmakta olan yerel söyleyişler vardır. Bu kelimelerin bir kısmı Bulgarca, Sırpça, Boşnakça olup bir kısmı bu dillerden gelen kelimelerin Türkçe eklerle ve yerel söyleyişlerle genişletilmesi ile türemiştir. Bunlardan bazıları:

  Kulastra: İneğin ağız sütü
  Çedıla : Peynir süzmekte kullanılan tülbent
  Babrüka : Ayçiçek kafalarının kurumuş şekillerinin biçimden sonra tarlada kalan kısmı
  Kotara : Hayvan yemliği,yalak
  Kobusa : Bakraç ve benzeri şeyleri omuzda taşımak için kullanılan eğri odun
  Kelenter: Bir çeşit büyük ve derince sepet
  Sedanka : Kadınların gece yaptıkları komşu ziyaretlerine verdikleri isim
  Kapina : Böğürtlenin köy halkı arasındaki ismi
  Lopşa : Yeşil renkte, kendine has ekşimsi bir tadı olan ve yenilebilen bir ot
  Lastar : Lopşa bitkisinin kartlaşarak olgunlaşması sonucu meydana gelen, lopşa ile aynı tatta sulu bir kamış
  Guştiri : Kertenkele
  Kültür [değiştir]
  Köyde eğitime ilk defa Cumhuriyetin ilanından sonra gece mektepleri (Millet Mektepleri) ile başlanmış, yeni Türk Harfleri ile okuma - yazma seferberliği başlatılmıştır. İlkokul, 1940 yılında bir öğretmen ile eğitime başlamıştır. Okuma yazma oranı %99 dür.şimdi taşımalı eğitim yapılmaktadır.

  Coğrafya

  Tekirdağ iline 60 km, Malkara ilçesinin güneydoğusunda, îlçe merkezine 28 km. uzaklıkta, engebeli bir alanın kenarına kurulmuş bir köydür. 1997 nüfus sayımına göre nüfusu 529 kişidir.

  İklim

  Köyde sert-karasal iklim hüküm sürmektedir. Uzun ve düz bir akarsu yatağı ve yanında ovası bulunmaktadır. Şarköy Ganos dağları köyün güney yönünü kaplar. Köy çukurda kalır. Kuzey ve güney tarafları yüksektir. Tek akarsuyu olan Çaydere, Melen Balkanından doğarak köyün içinden geçmekte ve Ege denizine(saroz körfezine) dökülmektedir.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.ayrıca köyde bitkisel ilaçlarda kullanılan çeşitli bitkiler üreten yaşlılar bulunmak ta eski adı susak olan kabaklardan su kapları tahta kaşık vb şeylerle geçinenler bulunmakta.Köyde tarımcılık ve hayvancılık modern olarak yapılmaktadır.genç nüfusunu çoğu dışarda çalışmaktadır. Kavak ağaçı yetiştirilmektedir.TEKİRDAĞ-SARKÖY yolu üzerinde bulunmasından dolayı köyde güzel alış veriş yerleri dinlenme tesisileri ve köye özgü yayık ayranı mencuttur. Köyde yapılan meşhur TEKİRDAĞ KÖFTESİ ve köye özel yapılan ekmek ile köyede lezzet doyumsuzdur.bu yönden ekonomik hareketlilik vardır .Köyde süt üretimide oldukça fazladır.

  Köyde üretilen ürünler; buğday, arpa, mısır, ayçiçeği, şeker pancarı,kanola ve sebze çeşitleridir. Meyve ağacı kırağının fazla düşmesi ve uzun sürmesi yüzünden yoktur. Halkının gelir ve geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Hayvancılık oldukça gelişmiştir. Günde 3 ton süt üretilmektedir.

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır ancak yeterli sayıda öğrencinin olmaması sebebiyle taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır. Köyde kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır fakat sağlık memuru ataması beklenmektedir. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köyde en büyük sorun su borularının ve vanasının devamlı patlamasıdır. Eski okul ve muhtarlık yapıları bakımsızdır.


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Bu Sayfayı Paylaş