Çınarlı Köyü Hakkında Bilgi Hafik Sivas

'Sivas Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 18 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Çınarlı Köyü Hakkında Bilgi Hafik Sivas konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Sivas İli Köyleri - Hafik Çınarlı Köyü - Çınarlı Köyü Hakkında Bilgiler - Çınarlı Köyü Resimleri  Çınarlı, Sivas ilinin Hafik ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün tarihine baktığımızda pek çok önemli olaylar yaşanmıştır.Köyün kaç yılında kurulduğu tam olarak bilinmemektedir.Ancak şuan ki köyün olduğu yerin 4 km güneyinde Ornevit denen yere oğuzların kayı boyundan karakeçili aşiretinden ailelerin yerleşmesiyle bunlar: Hatip oğlu, Kasım oğlu, Pilder oğlu, Baş oğulları sülalelerinin yerleşmesiyle köy kurulmuştur.Köyde gayrimüslim ermeni nüfusla birlikte yaşanmıştır.Köy büyümüş ancak 1950’li yıllardan itibaren tüm Sivas’in köylerinde olduğu gibi göç olgusu Çınarlı’da da kendisini hissettirmiştir.Köyün ismi 1960 yılında köyün bulunduğu yerdeki Çınar tepesinden almıştır.Köy staratejik bir yerde Zara hududunda kurulmuş bir Türkmen köyüdür. Bu köyden Karakeçili insanlar aynı zamanda türeyerek Bahçecik köyünüde Hafik'te kurmuşlardır. Karakeçili aşireti savaşçı bir topluluktur ve osmanlıyı kuran bir aşirettir. Çınarlı Köyü , büyük kapasiteli bir köydür. Farklı soyaddan 20 civarı aile vardır. Ama göç olgusu köyün nüfusunda erozyona yol açmıştır. Şu an ki durum , gençleri Istanbul da , emekli olabilmiş yaşlı nüfusunda yazdan yaza geldiği bir mekan halidir. Köyde aşağı ve yukarı mahalle de olmak üzere 2 cami vardir. Köy hanefi-sünni köyüdür. Cumhuriyet Ünv. Tarih Bölümü... Cemal ÖZTÜRK 'e ek olarak Dr.Ceyhun ADA (İstanbul)

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

  Coğrafya

  Sivas iline 53 km, Hafik ilçesine 20 km uzaklıktadır.Çınarlı köyü Hafik’in doğusunda Zara sınırında İç Anadolu Bölgesinin Yukarı Kızılırmak Havzasında bulunmaktadır.Çınarlı 39-40 kuzey enlemi,37-38 doğu boylamı arasındadır.Köy doğal güzellikler ve kaynaklar bakımından zengin bir bölgede yer almaktadır.Köyümüzün su potansiyeli oldukça yüksektir.Köyün aşağı mahalle bölümünden ülkemizin en uzun nehri olan Kızılırmak'ın bir kolu olan Koru ırmağı geçmektedir.Çınarlı kendi su ihtiyacını karşılamakla beraber diğer köyler de köyümüzün meşhur Çınar suyundan faydalanmaktadır.Bu köy bahçecik ile kuşçu köyü arasındaki 12-14 km uzunluğundaki bir vadide yer almaktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 467
  2000 441
  1997 355

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyümüzün başlıca tarım ürünü buğday ve arpadır. Hayvancılıkta elde edilen sütler, peynir ve diğer süt ürünleri yapılıp diğer illere de gönderilmektedir. Ayrıca arıcılık son zamanlarda hızla gelişmektedir.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - Adem Özmen
  1999 -
  1994 -
  1989 -
  1984 -

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak öğrenci azlığından 5. sınıfa kadar kullanılmaktadır.Ortaokula taşımalı eğitim yapılmaktadır.Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı yoktur ancak sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çınarlı Köyü Hakkında Forum Tarih
Çınarlı Köyü Hakkında Bilgi İskenderun Hatay Hatay Tanıtımı 10 Haziran 2010
Çınarlı Köyü Hakkında Bilgi Samandağı Hatay Hatay Tanıtımı 10 Haziran 2010
Çınarlı Köyü Merkez Çanakkale Çanakkale Tanıtımı 5 Mayıs 2010
Çınarlıdere Köyü Malkara Tekirdağ Tekirdağ Tanıtımı 3 Mayıs 2010
Çınarlı Köyü Şarköy Tekirdağ Tekirdağ Tanıtımı 3 Mayıs 2010

Bu Sayfayı Paylaş