Çınardibi Köyü Akseki Antalya

'Antalya Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 31 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Çınardibi Köyü Akseki Antalya konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Akseki Çınardibie Köyü Bilgileri - Çınardibi Köyü Hakkında - Çınardibi Köyü Tanıtımı - Çınardibi Köyü Resimleri  Çınardibi,Antalya Akseki ilçesine bağlı bir köyüdür.

  İlçe: AKSEKİ

  İl:ANTALYA

  İle Uzaklığı:192 km

  İlçeye Uzaklığı:35 km

  Rakım: m

  Nüfus:

  2000:207
  1997:0

  Tarihi

  Adını, köyün içindeki 800 yaşlarındaki devasa çınardan alır. Eski adı Tutuz olup Türkçe olmadığı gerekçesi ile değiştirilmiştir. Gerçekte ise Tutuz adı Divân-ı Lügati't-Türk'te geçen öz be öz Türkçe bir kelimedir. Köy, 1800'lü yıllarda, Yörük Türkmen köyü olarak kurulmuştur. Köy, Oğuzlar'ın Üçoklar Kolundan, Salur boyuna bağlı, Teke Türkmenleri'nin Akseki kolundan, Yörükler tarafından kurulmuştur.

  Kültür

  Köy halkı, gelenek ve görenekleri gereği birlikte yaşamayı sever. Eskiye göre az da olsa, akşamları komşu ziyaretleri ve imece geleneği devam etmektedir. Bayram arifesinde topluca mezarlık ziyareti yapılır. İmkanlar ölçüsünde, cenaze mutlaka köy mezarlığına kaldırılır. Yine imkânlar ölçüsünde köyün dışında çalışanları köylerini ziyaret ederlerler. Yalnız kendi düğünlerini değil, komşu köy düğünlerinide birlikte yaparlar.

  Coğrafya

  Antalya iline 192 Km., Akseki ilçesine 35 Km. uzaklıktadır.

  İklim

  Yazları çok sıcak, kışları ise çok soğuk ve karlı geçer. Ancak bitki örtüsü olarak Akdeniz İkliminde görülen maki florası yanında çam ve meşe bulunur. Yaz aylarında, çok olmasa da, yağış görülür.

  Ekonomi

  Köyün geçimi önceleri önemli oranda kıl keçisi ağırlıklı hayvancılık ve ormancılığa dayalıyken, Orman Bakanlığı'nın keçiye olan karşıtlığı yüzünden hayvancılık bitmiştir. Hayvancılığın bitmesi ile genç nüfusun köyde kalma imkânı kalmadığından ormancılık da bitmek üzere olup yaşlanan köy nüfusu, dışarda çalışan evlat ve yakınlarının yardımlarıyla geçinmektedir.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Köy Muhtarı: RECEP DOĞAN

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 0 (242) 672 41 26

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi var fakat kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup elektrik ve telefon vardır.

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çınardibi Köyü Akseki Forum Tarih
Çınardibi Köyü Adapazarı Sakarya Sakarya Tanıtımı 6 Mayıs 2010
Çınardibi Orhan Kahraman İlköğretim Okulu Bayındır İzmir Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 19 Temmuz 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş