Çınardibi Köyü Adapazarı Sakarya

'Sakarya Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 6 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Çınardibi Köyü Adapazarı Sakarya konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Adapazarı Çınardibi Köyü Bilgileri - Çınardibi Köyü Hakkında - Çınardibi Köyü Tanıtımı - Çınardibi Köyü Resimleri  Çınardibi, Sakarya ilinin Adapazarı ilçesine bağlı bir köydür.

  İlçe: ADAPAZARI

  İl:SAKARYA

  Tarihi

  Köy bir Çerkes Köyüdür. Ve nüfusunun yarısından çoğu Çerkes olmakla birlikte geri kalan hanelerde Manav, Yörük ve Karadeniz kökenli kişiler yaşamaktadır. Köyde kayda değer tek bir çınar ağacı bulunmaktadır ve ismini bu ağaca istinaden aldığı tahmin edilmektedir. Bir Çerkes delikanlısının Çeçenler'den Anadoluya ve daha sonra batıya doğru göçü sonucunda ilk kez burada bir ev kurarak başlattığı yerleşim alanındaki tek kaydadeğer Çınar, 800-1000 yaşlarında olduğu tahmin edilen ve köyün merkezinde bulunan çınardır.Buraya hernekadar köyün ismi ile ilgili bu bilgiler verilmişsede bunlar doğru değildir.Çınardibi isminin köyde bulunan Yörük ailelerinin geldikleri Antalya ili ilgisi vardır.Şöyleki;Antalyanın Akseki ilçesine bağlı bir Yörük-Türkmen Köyü olan Çınardibi Köyü ismini Köyde bulunan Tarihi Çınardan almış olup eski ismiTUTUZ'dur ve Manavgat Yöresinden gelip yerleşmişlerdir.Sakaryanın köyü olan bu Çınardibi Köyünde bulunan Yörük Aileleride Antalya kökenli oldukları için Antalyadaki akraba köyleri ile aynı ismi almışlardır.Bu yüzden Sakarya Çınardibi Köyünün etrafında bulunan tüm mevkii ve yer isimleri Antalya Akseki Çınardibi Köyünün çevre isimleriyle aynıdır.Umarım birgün bu akrabalar buluşur.

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri tümüyle Çerkes gelenek ve görenekleridir.

  Coğrafya

  Sakarya merkezine 14 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 244
  1997 294

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Köy Muhtarı: :Bilgi yok.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu bundan 7-8 sene öncesine kadar var iken şu anda bulunmamaktadır fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur, ancak Toyotasa hastanesi ve Şehir Merkezindeki Devlet Hastanesi'nden hizmet alınmaktadır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol sıcak asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi


  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çınardibi Köyü Adapazarı Forum Tarih
Çınardibi Köyü Akseki Antalya Antalya Tanıtımı 31 Mart 2010
Çınardibi Orhan Kahraman İlköğretim Okulu Bayındır İzmir Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 19 Temmuz 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş