Çılbırcı Köyü Sındırgı Balıkesir

'Balıkesir Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 19 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Çılbırcı Köyü Sındırgı Balıkesir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Çılbırcı Köyü Sındırgı Bilgileri - Çılbırcı Köyü Hakkında -Çılbırcı Köyü Tanıtımı - Çılbırcı Köyü Resimleri

  İlçe: SINDIRGI - İl: BALIKESİR

  Köy Muhtarı: HALİL KAYGISIZ  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:

  0 (266) 531 11 29

  Cep Telefonu:

  0(536) 868 29 11


  Balıkesir
  Bilgiler
  Nüfus 191 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 10330
  Alan Kodu 0266
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Marmara Bölgesi
  İl Balıkesir
  İlçe Sındırgı
  Web Sitesi

  Çılbırcı, Balıkesir ilinin Sındırgı ilçesine bağlı bir köydür.  TANITIM

  M.Ö.VI.ncı yüzyılda Persler, Lidya ve bütün Anadolu ile beraber (Misya) denilen bu çevreyi de İran İmparatorluğuna katmışlardır. 200 yıl kadar İran egemenliği altında kalan bölge Bergama Krallığı ile birlikte Romalıların yönetimine geçmiş daha sonra, önce Bizans sonra Selçuklular tarafından ele geçirilerek idare edilmiştir. Karesi Beyliği'nden sonra Osmanlı Egemenliği altına giren bölgeye gelen Çavdarlılar, Avşarlılar adlarını taşıyan Türkmen toplulukları, Sındırgı yöresine yerleşmişler

  Köyümüz, Türkmenlerin son konar göçer döneminde yerleştikleri, Köyün doğusundaki Türkmen Tepesi, Köyün Güneyindeki Türkmenlerin yeri mevkii adlarından anlaşıldığı üzere Düğüncüler(Yüncüler)Köyleri arasında bir yerleşkedir.Gelenek ve göreneklerine bağlı, Misafirperver insanları vardır. Kütahya_Simav ile Balıkesir- Sındırgı İlçesine eşit uzaklıkta olması her iki ilçeye bir gündüz yol mesafesindedir. 1960lı yıllara kadar gelip geçen konuklarla çorbalarını paylaşmaları anlamlıdır.Çılbırcı Köyü SakarıKöyü mahallesi iken 1991'li yılllarda Muhtariyet aldı.Köyüz 50-60 yıl önce ilk yerleşimin evleri 10-11'dir.

  TARİHİ

  Köye ilk yerleşenler Süleyman EMİR,Kara Mustafaoğullarından Molla Mustafa, Sarıoğullarından İbrahim, Şerbetçioğullarından Mehmet'tir.Çılbırcı uzun yıllar Dedeler köyünün Muhtariyetliğini sürdürmüştür.Dedeler Köylülerinin Çılbırcı cıvarlarında yaşayıp Dedeler köyüne göç ettikleri söylenilmektedir.1928 yılına kadar Dedeler Köyüne 1929'dan 1991'li yıllara kadar da Çamalanı Köyüne bağlı kalmıştır.Çılbıcı 06.04.1991 tarihi İçişleri Bakanlığının oluru ile ile ÇILBIRCI KÖYÜ olmuştur.Köyde ilk muhtar seçimi 14 Temmuz 1991 tarihinde yapılmıştır.

  Köyümüzün güneyindeki KERİMYERİ, ve DEĞİRMEN ÖNÜ mevkiindeki kalıntılara bakıldığında yörenin Roma, Bergama Krallığı, Bizanslılar, Anadolu Selçuklu ve Osmanlı Döneminden günümüze eski bir yerleşim alanı olduğu görülür. Simav Çayını besleyen GEDEZ(ÇILBIRCI) DERESİ batı yakasında bulunur. Simav Çayı Kuzeyinde, Çılbırcı Deresi kavşağına 2 km.dir. Köyümüze ilk yerleşenler Dedeler Köyünden Emiroğlu Mehmet, Kara Mustafa, Sakarı'dan Sotaların Osmandır. Sarılar, Sarıcalar, Kaygısızların ilk yerlerşimlerinin 1875'li yıllara rastladığı bilinmektedir. 1877-78 Osmanlı Rus savaşından sonra köye üç kafkas göçmeni aile yerleşir. Daha sonra Bakırlılar veya Sarıbaşlar olarak bilinen aileler yerleşir. Sonra da Hacı Ahmet ve Duman ailesinin 1940'lı yıllardan Düvertepe'(Çorum)dan Sadullah oğullarından Sekban ailesinin yerleştiği bilinmektedir.Köy camisi 1950 de yapılmış.Köy yakınlarında eski kilise var.Değirmen Burnu'nda Yeldeğirmeni kalıtıları vardır.Gedes'te höyük,Yeldeğirmeninin bulunduğu tepeninbatı eteğindeşimdiki ismiyle DEĞİRMEN ÖNÜ MEVKİİNDE;"KAVAKLI SU DEĞİRMENİ" olduğu kalıtılarından görülmektedir.

  İsmi

  ÇILBIR:1;Un ve sütle yapılan çorba.2;Yoğurtlu yumurta yemeği.3; Yulara takılan ip.

  Kültür

  Çılbırcı Köyü'nün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında ki bilgiler; 1965 yılında İlkokul eğitim ve öğretime açıldı. Önceki yıllarda öğrenciler Çamalanı(Sakarı) Köyü ilkokulunda 3-5 öğrenci ilk okulu bitir miştir. 1955 yılındanitibaren Mumcu Köyüİlkokulundaöğrenim çağı öğrencileri eğitim ve öğretimlerini gerçekleştirdiler. İlkokulun İlk öğretmeni; Yedek Subay öğretmen Yüksel İşbilen'dir.Öğretmen,asker, polis, Memur,imam-hatip,doktor,sağlık çalışanlarıyla eğitim ve öğretime önem verdiği görülür. Gelenek ve göreneklerine bağlı, misafirperver kültürel yapısıyla, günümüz insani gelişmelerini dikkat ve özenle izlediği,düğünlerinde,bayramlarda ve önemli günlerdeki davranışlarıyla birlik ve dayanışma içinde oldukları görülür. 1940'lı yıllardan 1980Li yıllara kadar köy odası ve Köy camisi hizmettte bulunmuştur.2000'li yıllarda Köy Camisi yeniden inşa edilmiş ve Minaresine kavuşmuştur. Düğün,ölüm ve diğer önemli günlerde ki toplumsal tesanüt bozulmamıştır. Ülkemizdeki çağdaş gelişmeler olumlu yöndetakip edilmektedir. Allı gelin geleneğinden beyaz geline geçildiği görülür. Kız evinde sepi serme,kına yakma, Düğün sahibince köy ortasında oturama geleneği devam etmektedir. Köy gençlerinin ve misafirlerinin ağırlanması misafir konaklarından oturama alanına düğün çalgıcıları ve bayraktar eşliğinde getirilmesi ve eğlendirilmesi düğün güvenliğinin sağlık içinde geçmesine önem verilir. Düğünlerde tatsız olayların yaşandığı görülmedi.

  Yeryüzü Şekilleri

  Çılbırcı Köyü'nün doğusunda; Türkmen Tepesi ve Kuzey doğusunda Koca tepe, Kuzeyde Aktuzla, Batısında Marmar Sırtları, Güney ve Güney doğusunda Osman burnu, Tahtalı Mevkinden başlayarak DEVE ÖLDÜ sırtı ve Yeldeğirmeni tepesi yer alır.Gedez Deresinin doğu ve batı yakasında;Çılbırcı(GEDEZ)Deresine parelel ekilebilirbağ ve bahçelik düzlük, sulanabilir arazisi bulunmaktadır. Yüzölçümü 13131 Dekar

  Mahalle ve Mezrası yoktur.

  Bitki Örtüsü

  Türkmen Tepesi kısa bodur, çalılık, pırnar ve ardıçlıktır. 1975'li yıllardan sonra; erozyonu önleme çalışmaları gerçekleştirilmiş ve çam dikimi yapılmıştır.ÇılbırcıKöyü'nün; Güney doğu, güney batı güney yönünde ki araziler kırsal alanlardır. Güney batı yönündeki arazilerde; batı yönünde çam ormanları yer almaktadır. Özellikle Kerim yerinin batı yönündeki sırtlar Marmar dan başlayarak kuzey yönünde, Aktuzla yamaçları, çamlık alanlardır. Dere boyu; yer yer, erik, kiraz, üzüm asmaları, ayva,elma armut ve ceviz, badem, çınar. Değirmen arkı boyunca kavak söğüt bitkileri yer alır. Kır tarlalarda yabani ahlat,Muşmulaya rastlanır.

  Tarım ve Hayvancılık

  Kırsal alanlarda;Tahtalı,Kırtarla, Osman burnu Deve öldüğü, Çalılıkbük, Değirmen başı Yeldeğirmeni sırtlarında;Arpa buğday, mercimek,nohut, fiğ, yulaf, bakla,tütün ekimi yapılr.Akarsu çevresinde bağlık bahçeliklerde; sebze, meyve ce ceviz, ayva, erik, kiraz, elma yetiştirilir.Alınan ürünler pazar için değil kendi kişisel ve aile içi tüketim geresinimleri için yeterlidir.Köyde; üç beş kişinin, atadan kalma bağları bulunmaktadır.Az sayıda keçi koyun sürüsü vardır. süt ineği beslenmektedir.

  Sınırları

  Doğusunda;Sarısu Deresi Mumcu Köyünden gelen Ali Deresi Güney doğu köy sınırını oluşturur.Çılbırcı Köyü'nün Kuzey Doğusunda; Türkmen Tepesi ve Uzun Harman yer alır. Çılbırcı Köyü Kuzey sınırı Satmaz Deresini takip eder.Satmaz mevkinin batısını takip eden köseler yolu, Dübek Alanını geçerek Güneyde Köseler mevkii sırtlarından Binmurtta Karataşile çevrilidir. Çılbırcı Köy sınırları ikiye bölen GEDEZ Deresi; Çamalanı , dedeler ve karacalar derelerinden beslenerek satmaz Deresinin sularını toplayarak Simav Çayına Ulaşır. Gedez(çılbırcı) Deresi Doğu ve batı yönünde arazi yükselerek derin bir vadi oluşturur.

  Ulaşım

  Vadi bayunca takip eden Orman yolu; sizi Çamalanı, Dedeler, Düğüncüler, Kürendere, Pelitören, karacalar ve Derecikören Köylerine iletir.SİMAV ÇAYINI Batı yönünde takip eden Simav- Sınıdırgı Karayolu Balıkesir iline 99 km, Sındırgı ilçesine 40 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Marmara Ilıman iklimi etki alanı içerisindedir.Köyümüz doğu,kuzey ve batı yönünden yükseltileryer aldığından soğuk rüzgarlara kapalıdır.Kuruluş itibarıyle güney yönün acık olması vadi boyunca esen ılık rüzgarlar hakimdir. Kuzey rüzgarlarının etkisi azdır.Akşamdan yağan kar, tavuklar kümesten çıkıncaya kadar eridiği görülür. Son 60 yılda ki tespit budur.Marmara-ege ve içanadolugeçiş ikilimi özellikleri gösteren yapıya sahiptir.Su taşkınları,heyalan görülmedi. Son yılların mevsim değişimlerinden nasibini aldığı açıktır.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 191
  1997 190

  gençlerin çoğu çalışmak için köyden ayrılmışlardır.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Tarım çalışmaları 1975 yıllara kadar hayvan gücüne dayanan toprak işlemesi yapılırken son 30 yıda tarımda gelişen teknolojilerin köyümüzde kullanılması yolunda çalışmalar yapıldığı, 3-5 ailenin traktör, batoz, tütün dikim makinası aldığı ve kullandıkları bir gerçektir. Kır alanlarda üretilen tütün ekiminin daraldığı ve tahıl ekimine geniş yer verilmektedir.Köyde esnaf ve sanatkarbulunmadığınadn çevre köyleri ve sındırgı merkezinde gereksinimler karşılanmaktadır. Besicilik ve süt inekçiliği çalışmaları yapılmaktadır.Mevcut arazinin 482 dekarında tütün, 521 dekarında buğday ve diğer baklagiller yetiştirilmektedir. 71 adet büyükbaş ve 331 adet küçükbaş hayvan mevcuttur.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin; 1972 Yılı şubat Ayında yapılan köy tüzel kişiliği refrandumundan sonra uzun yıllar bağımsız muhtariyet olamadı.1989 yılından sonra köyün tüzel kişiliğini temsil etmesisağlandı. Muhtariyet kazandı. köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları

  2009 HALİL Kaygısız
  2004 HALİL KAYGISIZ
  1999 Mustafa Dağdemir
  1994 Ali Sarıca
  1991 Halil Kaygısız

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çılbırcı Köyü Sındırgı Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş