Çıkrık Nedir, Çıkrık Ne Demek, Çıkrık Hakkında, Çıkrık Kısaca

'FrmArtuklu TatLı SöZLük' forumunda Mavi_Sema tarafından 26 Temmuz 2013 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Çıkrık Nedir, Çıkrık Ne Demek, Çıkrık Hakkında, Çıkrık Kısaca konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Çıkrık Nedir,
  Çıkrık Ne Demektir,

  Çıkrık, iplik eğirmeye ve sarmaya yarayan çark. Çark, bağlı olduğu mile takılı bir kolun, el ya da ayakla çevrilmesiyle çalışır. Tekerlek biçimindeki çark döndükçe, bir sicimle ona bağlanmış iğ de hareket eder.

  Kuyu makarasi olarak da bilinir, kuyudan su çekmeyi kolaylaştıran bir tür ilkel aygıt. Makara, mil, çevirme kolu ve yan desteklerden oluşur. Kol elle çevrilerek makara mil çevresinde döndürülür, ucuna bağlı ip böylece makaraya sarılır. Makara*nın çapı ne kadar büyük olursa kaldıraç kuvveti o derecede artacağı için dolu kova*nın çekilmesi de kolaylaşır. Çıkrık makarası silindirik, dört ya da altı köşeli olabilir. Çevresinde döndüğü mil iki yandan destek*lenip sabitleştirilir. Genellikle ağaçtan yapı*lırsa da metal olanları da vardı. Günümüzde çıkrığın yerini su pompaları almaktadır.
   

 2. ÇIKRIK:Ağır yükleri kolayca kaldırabilmek maksadıyla kullanılan alet. Çok eski zamandan beri bilinen çıkrık, özellikle kuyulardan su çekmek ve ağır yükleri kaldırmak için kullanıldığı gibi, günümüzde de değişik maksatlarla pekçok yerde kullanılmaktadır. prensip olarak; dönme eksenleri aynı, yarıçapları farklı olan iki silindirden meydana gelir. Kaldırılacak olan yük, küçük silindire sarılı olan ipin ucuna asılır. Büyük silindire sarılı bir başka ipin ucuna da F kuvveti tatbik edilir. Büyük silindir, kol veya motor ile de döndürülebilirçıkrık
  Büyük silindirin yarıçapı a, küçük silindirin yarıçapı b ve kaldırılacak yükün ağırlığı G ise, çıkrığın dengede kalabilmesi için gerekli kuvvet F= (b/a).G’dir. kuvvet kazancı ise; a/b=G/F’dir.
  Zamanımızda kullanma sahalarına ve yapılış şekillerine göre isimlendirilen çeşitli çıkrıklar mevcuttur.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çıkrık Nedir Çıkrık Forum Tarih
Çıkrık Nedir, Basit Makineler Çıkrık Konu Dışı Başlıklar 27 Kasım 2011
Çıkrık Nedir - Çıkrık Ne İşe Yarar - Çıkrık Hakkında Bilgi Konu Dışı Başlıklar 29 Aralık 2010
Şimşirpınar Çıkrıklı İlköğretim Okulu Bilgileri Solhan Bingöl Bingöl Tanıtımı 13 Ağustos 2012
Çıkrık Öğretmen Hamza Kesman İlköğretim Okulu Bilgileri Merkez Afyonkarahisar Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 2 Şubat 2012
Çıkrık İlköğretim Okulu Bilgileri Merkez Afyonkarahisar Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 2 Şubat 2012

Bu Sayfayı Paylaş