Çıkrık Köyü Merkez Çorum

'Karadeniz Bölgesi' forumunda KaRDeLeN tarafından 2 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Çıkrık Köyü Merkez Çorum konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Merkez Çıkrık Köyü - Çıkrık Köyü Resimleri - Çıkrık Köyü Hakkında - Çıkrık Köyü Tanıtım  Çıkrık, Çorum ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.  İlçe: MERKEZ - İl: ÇORUM


  Köy Muhtarı: HÜSEYİN AYDIN


  Muhtarlık Erişim Bilgileri:  Telefon: 0 (364) 272 40 73

  Cep Telefonu: 0 (542) 637 27 54


  Demografik Bilgiler:  Nüfusu: 2000 - 432

  1997 - 1150

  İle Uzaklığı: 45 km

  İlçeye Uzaklığı: 45 km

  Tarihi  İstanbul Başbakanlık arşiv dairesindeki Osmanlı Devleti belgelerinden elde edilen kaynak bilgilere göre Çıkrık köyünün 500 yıl önceki tarihi bilinmektedir. O tarihlerde Çıkrık Köyü, Kalfetoğlan ve Musaköy adıyla anlatmaktadır.


  Adını Kaynağı

  Köyün sırtını yasladığı Akdağ'ın etekleri,o yıllarda çam ormanlarıyla kaplıymış. Karey'deki Musaköy’den, Çıkrık Köyünün şimdiki bulunduğu yere gelen çıkrık ustaları buradaki çam ağaçlarından çıkrık yaparlarmış. İp bükmeye yarayan bu çıkrıklarıda satarlarmış. Köyün adının da bir olasılıkla yapılan çıkrıklardan aldığını sanıyoruz. Geçmişte çam ormanlarıyla kaplı olduğu söylenen Akdağ'ın eteklerinin zaman içinde kesile kesile, ya da bir yangın sonucu yok olduğu var sayılmaktadır. Şimdi bu yamaçlar ardıç ağaçlarıyla kaplıdır. Çıkrık'ta kendir üretimin,kendirden oluşturulan ip,sicim ve urganında Çıkrıklılar için yakın zamana kadar büyük gelir kaynağı olduğu bilinmektedir. Köyün güneyinden geçen Uluyol, eskiden kervan yoluymuş. Bundan 50 yıl öncesine kadar Çıkrık, kervancıların yeriydi.

  Ahmet Serin, Çıkrık üzerine yazdığı Kervanlar-Devranlar başlıklı yazısında bu konuyla ilgili şöyle yazmaktadır:

  Kervancılar Çıkrık'ta alış veriş yaparlar. Getirdikleri mallardan satarlar. Köyden vişne, elma, kayısı ve ceviz kurusu ile çıkrık aleti vb. alırlar, kendirden işlenmiş ip, sicim, urgan, yular, heybe, torba ve çuval alırlar. İşlenmemiş kendir lifleriyle yüklerini tamamlarlar. Bunlar hem kendi ihtiyaçları olan ve kolay satılan mallardır. Uluyol sayesinde Çıkrık'ta kendir tarımı çok gelişir. Kendirin cılız ve kısa olanları ıslanıp kurutulduktan sonra sopalarla dövülerek lifleri çıkarılır. Çıkan liflere kecin denir. Kecin el çıkrıklarında çekilip büküldükten sonra çul, çuval, heybe, torba dokunur. El çıkrıkları seyyardır. Sicim, urgan bükülen çıkrıklar direk duvarlarda, dört makaralı bir tablada sabittir.

  Sabit çıkrıklar üç kişiyle çalıştırılır. Bir kişi sicimle makaraları çevirir. İpi büken usta eleman belindeki kendir liflerini el çabuluğuyla ekleyerek ipi büker. Dört ayrı bükülmüş tek kat ip dört kanallı tokmak aracılıyla birleştirilir. Üçüncü kişi bu anda bir çengelle kırışma, dolaşma olmasın diye ipi kuvvetlice çeker. Böylece bükülen sicim, urgan kalburdan çıkma gözenekli sırımla gebrelenir, sıkıştırılır, pekiştirilir.

  Köyümüzün Yemekleri;

  Köyümüzün Yemeklerin'den İlk Önce Keşkek Adı Verilen Yemek Gelir. Keşkek Yarma İle Kavrulur,Yahniside Üstüne Dökülür. Keşkek Çok Yenilen Ve Tadı Güzel Olan Bir Yemek Türüdür...

  Köyümüzün Gelenekleri Ve Görenekleri;

  Köyümüzün Geleneklerinin İlk Başında Her Yıl Yaptığımız, "BİRLİK Ve BERABERLİK FESTİVALİ" Adı Altında Hel Yıl Festivalimiz Olur.


  Coğrafya  Çorum merkezine 45 km uzaklıktadır.


  İklim  Genellikle Karasal İklim Hakim Olsada Orta Karadeniz Bölgesinde Bulunduğumuz İçin Karadeniz İklimi Yağış Yönü İle Etkilidir. Köyümüz Özellikle İlkbabahar Zamanlarında Yeşile Boyanır.Yaza Doğru İse Sıcaktan Biraz Solsalar Bile Hala Aynı Güzellikleri Durur. Köyümüz Akdağ Dediğimiz Dağın Eteklerine Kurulmuştur. Karadağ İle Karşı Kaşıyadır.


  Nüfus


  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 432
  1997 1150


  Ekonomi  Çıkrık köyünde; Sebze olarak; domates, salatalık, biber, fasulye, havuç, kabak, pırasa, mısır yetiştirilmektedir. Meyve olarak; şeftali, nar, üzüm, kayısı, elma, vişne, ceviz, dut, fındık, erik gibi yöreye özgü olarak yetişmektedir.

  Köy geniş bir ekilebilir tarım alanına sahiptir. Köyün büyük bir bölümü geçimini tarım ile yapmaktadır.

  Çıkrık'ta besi hayvancılığıda yaygındır. Köyün çoğunluğu büyükbaş hayvan olarak inek beslemektedir. Küçükbaş olarak ise koyun ve Ankara Keçisi de beslenmektedir.

  Ayrıca Köyümüzde Eski Tarihlerden Beri Olan Ama Şimdileri Nerdeyse Kimsenin Uğraşmadığı Bir Meslek Vardır; Değirmencilik, Değirmencilik, Babadan Oğluna Geçiş Gibi Bir Meslektir. Köyümüzde Çok Fazla Kişi İlgilenmez. Değirmenlerde Un Çıkartılır Buda Bi Nedenle Geçim Kaynaklarındandır.


  Köyümüzde Bir Kaç Kişide Arıcılık İle Uğraşmaktadır..


  Muhtarlık  Köyümüzün Tüzel Kişiliğini Temsil Etmesi İçin Köy Muhtarlığı Seçimleri de Yapılmaktadır.Muhtarlık Binamız Vardır

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  Seçim Yılı Muhtar

  2009 Aziz Akbaş
  2004 Hüseyin Aydın
  1999 Ünal Yücesoy
  1994 Emrullah Yıldırmaz
  1989 Ali Ülker
  1984 Halil Helvacı
  1978 Mehmet Öz
  1973 Ali Ülker
  1968 Seyit Salman
  1963 Mehmet Yücesoy
  1957 Mustafa Toprakçı


  Altyapı bilgileri  Köyümüzde ilköğretim okulu vardır. Köyümüzün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi Vardır.Fakat Faliyette Değildir. Sağlık ocağı vardır Ebemizde Bulunmaktadır ancak sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  Köyünüze Ait bilgi ve Resimleri Bu konu altında paylaşabilirsiniz

   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çıkrık Köyü Merkez Forum Tarih
Çıkrıklı Köyü Hakkında Bilgi Ilıca Erzurum Erzurum Tanıtımı 18 Ocak 2011
Çıkrıkçı Köyü Hayrabolu Tekirdağ Tekirdağ Tanıtımı 3 Mayıs 2010
Çıkrıkçı Köyü Sındırgı Balıkesir Balıkesir Tanıtımı 19 Nisan 2010
Çıkrıkçı Köyü Erdemit Balıkesir Balıkesir Tanıtımı 19 Nisan 2010
Çıkrıkçı Köyü Turgutlu Manisa Manisa Tanıtımı 15 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş