Çığır Köyü İdil Şırnak

'Şırnak Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 23 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Çığır Köyü İdil Şırnak konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Çığır Köyü İdil - Çığır Köyü Hakkında - Çığır Köyü Tanıtımı - Çığır Köyü Resimleri
  Köy Muhtarı: Nuri ARAS

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  GSM : 0530 275 97 57  Şırnak
  Bilgiler
  Nüfus 2345 (2009)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 73300
  Alan Kodu 0486
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Güneydoğu Anadolu Bölgesi
  İl Şırnak
  İlçe İdil
  Web Sitesi

  Çığır, Şırnak ilinin İdil ilçesine bağlı bir köydür.


  Tarihi

  Köyün geçmişi m.ö 1530 yıllarına dayanmaktadır.Köy ilk olarak segırka (ÜÇ TEPE)ismiyle anılmıştır.Tarihteki ilk önemli olayların yaşandığı yer olarakta bilinmektedir mısırlılılar ve babiller arasındaki barış görüşmeleri çığır ovasında yapılmıştır.Şimdi ise köy adını üzerlerine kurulduğu su yataklarından almaktadır.KAHNİ(çeşme)ara ara bu su kaynaklarında azalma olsada tarih boyunca bu çeşmelerin kuruduğu görülmemiştir.Burada yaşayan kürtlerin geçmişi yaklaşık 3000 yıl öncesine dayanmaktadır.Ayrıca bir çok etnik kökende burada yaşamış ve yaşamaya devam etmektedir.fıleh(süryani)yezidi ,ermeni, ereb (mıhalmi) buda kürtlerin diğer etnik kökenlere büyük bir hoşgörü ve sevgiyle yaklaştıklarının birer kanıtıdır.burada şimdi yaşayan insanlar asırlar öncesinden bu topraklarda yaşamaktaydılar ilk önceleri zıvınqa;qa(dağlarda)yaşayan bu halklar 300 yıl önce buraya(serkahni)'ye göç etmşlerdir.Günümüzde ise en son haliyle köy gültepe(seyitler) ve yeniköy'(doriki)de olmak üzere üç mahalleden oluşmaktadır.
  Kültür

  Köyün gelenek ve görenekleri kökleşmiş olup kaynaklarını KÜRT tarihinin derinliklerinden almaklatadırlar. asırlar boyunca asimile olmadan kendi dillerini kültürlerini varlıklarını koruyabilmişlerdir ve tüm olumsuzluklara rağmen korumaktadırlar.KÜRT kimliğini en özgün biçimiyle yaşayan yerleşik bir halk olup halen gündelik yaşamlarına devam etmektedirler.
  Coğrafya [değiştir]

  Şırnak iline 110 km, İdil ilçesine 30 km uzaklıkta olup köyün hemen önünde tılraş yer almaktadır.tılreş(siyahtepe) şimdilik bir mezarlık olarak kullanılmaktadır.ayrıca axkolk(toprak kazılanyer) bastahevdiya(hevdilerinderesi) guhişk,xavesk ,sarekele, bendar vb coğrafik alanlarların içerisinde kurulmuştur.Ayrıca suriye sınırına çok yakın bir yerde kurulmuş bulunmaktadır.
  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.hemen hemen hersene mevsim kurak geçmektedir.Aslında kaderine terk edilmiş bu topraklar mezopatamyanın en verimli ve bereketli sussuz topraklarını oluşturmaktadır.Köyün evleri kerpiçten olup günümüzde yerlerini priket ve tuğla yapımı betonarme yapılara bırakmışlardır.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2009 2345
  2000 1596
  1997 1514
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Habur sınır kapısı yakın olduğu için insanlar sınır ticareti de yapmaktadır özellikle tüm bölge insanı gibi habur sınır kapısı geçim için büyük önem arz etmektedir.ayrıca yaz aylarında batı illerine özellikle karadeniz bölgesine fındık işçiliği için büyük mevsimlik göçler yaşanmakla birlikte pamuk tolayacılığı hasat(palayi) vb iş alanları için köyde hiç kimse kalmamaktadır.tüm umutlar GAP projesinde ve özellikle habur sınır kapısına bağlanmaktadır...
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.Köy üç mahalleden oluşmaktadır.yeniköy(Gundıke dorıka),Gültepe (gündke seyide) Çığır(serkahni) yıllara göre köymuhtarlığı:

  2009- : nuri AĞIRMAN
  2004- : mehmet AĞIRMAN

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı var olmasına rağmen şimdilik faal değildir,sağlık evi ise yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon olup internete erişim imkanı sağlanmıştır,ayrıca 2000 li yıllarda köy içerisindeki yollar asfalanmıştır.
  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 29 Haziran 2011

 2. cigirli

  cigirli Yeni Üye

  Köy Muhtarı: Nuri ARAS
  Telefon numarası:05302759757
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çığır Köyü İdil Forum Tarih
Çığırlı Köyü Hozat Tunceli Tunceli Tanıtımı 25 Mart 2010
Çığır Köyü Mutki Bitlis Bitlis Tanıtımı 18 Mart 2010
Çigirli Köyü, Malatya Malatya Tanıtımı 9 Mart 2010
Çığır İsminin Anlamı Nedir? İsimler Sözlüğü 20 Şubat 2012
Bilimadamlarının Kanser İle İlgili Çığır Açan Buluşu Nedir? Bilim & Teknoloji 24 Aralık 2011

Bu Sayfayı Paylaş