Çığın altında 17 saat canlı kaldı

'Yurt Dışı Haberler' forumunda HÜZÜN_LÜ tarafından 10 Şubat 2010 tarihinde açılan konu

 1. Çığın altında 17 saat canlı kaldı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İsviçre’de önceki gün çığ düşmesi sonucu binlerce ton karın altına gömüldükten tam 17 saat sonra sağ olarak kurtarılan 21 yaşındaki genç kayakçı, geçirdiği kabus dolu saatleri anlattı.

  [​IMG]

  Cedric Genoud adlı genç, binlerce ton kar altında betona gömülmüş gibi hissettiğini belirterek, “Ellerim, ayaklarım dahil vücudumun hiçbir yerini oynatamıyordum. Sadece başımı oynatmayı başardım ve kendime küçük bir hava boşluğu açarak hayatta kalmayı başardım” dedi.

  Kurtarılmayı beklediği 17 saat boyunca kar yiyerek susuzluğunu giderdiğini söyleyen genç, “Gece boyunca ışıklar gördüm. Çok bağırdım. Bir defasından üzerimden bir grubun geçtiğini gördüm, ama sesimi duyuramadım” diye konuştu.
  İsviçre’nin Valais kantonuna bağlı Evolene köyüne yakın bir pistte kayak yaparken normal rotadan saparak pist dışına çıkan Cedric Genoud’nun üzerine önceki gün çığ düşmüştü.
  Olayın duyulmasından sonra karadan ve havadan başlatılan arama çalışmaları ancak 17 saat sonra sonuç vermiş ve genç kayakçı dün sabah, kar üstünde kaskını tespit eden bir helikopter tarafından bulunmuştu.

  Yetkililer, 2000 metre yükseklikte binlerce ton kar altında hapis kalan gencin sağ olarak kurtarılmasının sadece mucizeyle açıklanabileceğini söyledi. Valais kantonu polis şefi Jean-Marie Bornet, sadece yarım metrelik kar altında bile kurbanların havasızlık, şok ve hipotermi nedeniyle hayatlarını kaybettiğini belirtirken, kazadan kurtulan genç, kar altında kaldığı 17 saat boyunca bir saniye bile uyamamak için büyük gayret sarfettiğini söyledi.

  (ekolay)
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çığın altında saat Forum Tarih
Maddenin en küçük parçacığına hangi yöntemlerle ulaşabiliriz? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 8 Şubat 2014
Beyinciğin Görevleri Kısaca Nelerdir Genel Sağlık 12 Kasım 2013
Cıcığını Çıkarmak Deyiminin Anlamı Nedir Atasözleri & Deyimler 15 Eylül 2012
Beyincik, Beyinciğin Özellikleri, Beyincik Görevleri, Beyinciğin İşlevleri Genel Sağlık 10 Ağustos 2012
Beyinciğin Görevleri Nelerdir? Genel Sağlık 23 Ağustos 2011

Bu Sayfayı Paylaş