Çürük diş vücuttaki hastalıkların tetikleyicisi oluyor

'Ağız ve Diş Sağlığı' forumunda NeslisH tarafından 14 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Çürük diş vücuttaki hastalıkların tetikleyicisi oluyor konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  BİNGÖL (İHA) - Bingöl Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi Başhekimi Dr. Mahmut Eliş, insan sağlığının ağızdan başladığını belirterek, dişteki basit bir çürüğün vücudun diğer organlarında enfeksiyona neden olabileceğini ve bunun ciddi olumsuzluklara yol açabileceğini söyledi.

  Ağız ve dişteki hastalığın kan dolaşımını etkileyerek kısa bir sürede vücudun diğer organlarına baskı kuracağını belirten Dr. Mahmut Eliş, vatandaşların bu konuda duyarlı olması gerektiğini dile getirdi. Eliş, ağız ve dişleri sağlıklı olan insanların tüm vücudunun sağlıklı sayıldığını belirterek, "Ağız ve dişlerin sağlıksız olduğu durumlarda vücudun bir çok bölümü olumsuz etkilenir. Basit bir çürük vücudun diğer bölgesindeki organlarda enfeksiyona ve dolayısıyla çeşitli hastalıklara yol açmaktadır. Dişlerdeki çürük olayı besinlerle mideye, oradan da kan yolu ile vücudun çeşitli yerlerine yerleşebilir. Bu da çok ciddi olumsuzluklara neden olmaktadır. Dişten dolayı kalp, sindirim sistemi, dolaşım sistemi bir bütün olarak böbreklerde çeşitli rahatsızlıklar oluşmaktadır" dedi.

  Vatandaşların diş sağlığına yeteri önemin vermesini isteyen Dr. Mahmut Eliş, basit bir olay olarak görülen bu durumun bütün vücudu etkisi altına aldığının bilinmesi gerektiğini söyledi. Eliş, "Ağız ve diş sağlığı insan vücudu için çok önemlidir. Ağızdaki basit bir çürüğün insan vücudunda değişik hastalıkların başlangıç nedeni ve tetikleyicisi olabilir. Bu nedenle ağız ve diş sağlığının ciddiye alınması gerekir" şeklinde konuştu.

  Mynet
   

 2. Eylül

  Eylül Site Yetkilisi Editör

  Emegine Saglık......
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çürük diş vücuttaki Forum Tarih
Diş Çürüğü Nedir ve Çürük Belirtileri Nelerdir? Ağız ve Diş Sağlığı 4 Mayıs 2011
Dişte Çürük Oluşumunu Önlemek Ağız ve Diş Sağlığı 5 Temmuz 2010
Diş Çürüklerini Önceden Nasıl Engelleriz Ağız ve Diş Sağlığı 11 Haziran 2010
Çürük Dişlerin Vücudumuza Zararları - Çürük Dişler ve Zararları Ağız ve Diş Sağlığı 16 Mart 2010
Çürük Dişlerin Vücudumuza Zararları Ağız ve Diş Sağlığı 31 Ocak 2010

Bu Sayfayı Paylaş