Çözeltilerin Donma ve Kaynama Noktaları Hakkında Bilgi

'Konu Dışı Başlıklar' forumunda Mavi_inci tarafından 25 Mart 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Çözeltilerin Donma ve Kaynama Noktaları Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Çözeltilerin Donma ve Kaynama Noktaları Hakkında Bilgi
  Çözeltilerin Donma ve Kaynama Noktaları  Bir çözücüde, uçucu olmayan bir maddenin çözünmesi, onun buhar basıncını düşürür.
  Çünkü; çözünen madde tanecikleri birim yüzeydeki çözücü taneciklerinin sayısını azaltır.
  Bu durum çözücünün zor buharlaşmasına neden olur. Buhar basıncının düşmesi de kaynama noktasının yükselmesine sebep olur. Yani çözelti saf çözücünün normal kaynama noktasında kaynamaz. Çözeltinin buhar basıncını bir atmosfere çıkarmak için sıcaklığının çözücünün normal kaynama sıcaklığının üstüne çıkarılması gerekir. Şu halde uçucu olmayan maddelerin çözülmesiyle hazırlanan çözeltilerin kaynama noktaları saf çözücülerinkinden daha yüksektir. Örneğin tuzlu suyun kaynama noktası saf suyun kaynama noktasından yüksektir. Ayrıca tuzlu suyun donma noktası saf suyun donma noktasından küçüktür. %10'luk tuz çözeltisinin donma noktası -6 °C iken %20'lik tuz çözeltisinin donma noktası -16 °C'ye düşer.


  Kaynama noktasındaki yükselme çözeltideki çözünenin derişimi ile orantılıdır. Aşağıdaki bağıntı bu ilişkiyi ifade etmektedir.
  DTb=Kb x m
  m: molaliteKb: molal kaynama noktası yükselmesi sabiti Donma noktasında katı ve sıvının buhar basıncı eşittir. Sıvı çözücü ile katı çözücünün buhar basıncı eğrileri çözeltinin donma noktasında kesişir. Ancak bu sıcaklıkta çözeltinin buhar basıncı saf çözücünün denge buhar basıncından daha düşüktür. Çözeltinin buhar basıncı eğrisi, katı çözücünün buhar basıncı eğrisini daha düşük bir sıcaklıkta keser. Bu nedenle, çözeltinin donma noktası, saf çözücününkinden daha düşüktür. Otomobil radyatörlerinin suyuna eklenen etandiol (glikol) C2H4(OH)2 suyun donma noktasını düşürür. Bu da kışın otomobil motorlarının içlerinde donan su ile çatlamasını önler böyle donma noktasını düşürerek donmayı geciktiren maddelere antifiriz denir.


  Donma noktası düşmesi de çözelti derişimine ve çözücüye bağlıdır. Aşağıdaki bağıntı bu ilişkiyi ifade etmektedir.


  DTf=Kf x m
  m: molaliteKf: molal donma noktası düşmesi sabiti Çözeltilerde kaynama noktası yükselmesi ve donma noktası düşmesi maddenin türüne bağlı değildir. Bu durum ideal çözeltiler için Çözünen madde miktarına ve bunun çözeltide oluşturacağı (molekül- iyon) sayısına bağlıdır. Çözelti içindeki tanecik sayısı toplamı arttıkça kaynama noktası yükselir, donma noktası düşer.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çözeltilerin Donma Kaynama Forum Tarih
Çözeltiler Hakkında Bilgi, Çözeltilerin Özellikleri, Çözelti Çeşitleri, Oluşumu Konu Dışı Başlıklar 9 Ağustos 2012
Çözeltiler, Çözeltilerin Özellikleri, Çözelti Çeşitleri, Çözelti Oluşumu Konu Dışı Başlıklar 9 Ağustos 2012
Çözeltilerin Özellikleri Nedir Konu Dışı Başlıklar 15 Şubat 2012
Çözeltilerin Özellikleri Nelerdir? Konu Dışı Başlıklar 25 Mart 2011
Çözeltilerin Karıştırılması ! Konu Dışı Başlıklar 30 Nisan 2009

Bu Sayfayı Paylaş