Çömlekçi Köyü Hakkında Bilgi Talas Kayseri

'Kayseri Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 24 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Çömlekçi Köyü Hakkında Bilgi Talas Kayseri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kayseri İli Köyleri - Talas Çömlekçi Köyü - Çömlekçi Köyü Hakkında Bilgiler - Çömlekçi Köyü Resimleri  Çömlekçi, Kayseri ilinin Talas ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi sunlardır: Köy bundan 350 sene önce Kahramanmaras'tan yazin hayvanlarini otlatmak icin yaylaya gelen Ali onbasilar adli gocebelerin yerlesmesiyle meydana gelmistir. Daha sonra Talas'tan gelen Kahveciogullari ve Filistinden gelen Kenanlilar'in yerlesmesiyle buyumustur.maraştan gelen hacıonbaşıların birkısmı kelgin köyünü kurmuşlar,altı kardeş olan hacıonbaşıların iki aylesi kelgin köyüne yerleşmişlar bu köydekilerin soy isimleri göktaş ve çalışkan,keloğlu,karadöl,çimenli,karayel,yıldız.kö y ilk önceleri Develi nin köyü iken 1957 de tomarza ilçesine bağlanmış,1995 yılındada talas ilçesine bağlanmıştır,develiye 30 km,tomarzaya 17km,talas 35km mesafededir.köyün arazisi tarım için fazla elverişli değildir.ilk yerleşenler koyunculukla uğaşır,sonradan gelen kenanlılar isa çanak çömlek yapıp civar köy ve ilde satıp geçimlerini sağladığından çömlekçi ismini almışlardır.

  Kültür

  köy tipik anadolu köyüdür,şivesi kayseri şivesi ve eski avşar ağzıyla konuşur,yörük ve türkmen milletidir.giyim kuşam müslüman türk milletine yakışır şekildedir,köy gurbetçi köyü olduğundan özellikle kışın ev oturmaları sohbetle geçer,düğünler çok güzel olur,ölüm vuku bulunca herkes elbirliği içerisinde cenazeye katılırlar.hanımbacılarımız çok güzel ekmek yaparlar..

  Coğrafya

  Kayseri iline 49 km, Talas ilçesine 35 km uzaklıktadır.develiye 30 tomarzaya 17km.dir.doğusunda örencik,kuşcağız,yeşilbağ köyleri,güneyinde kelgin köyü,kuzeyinde cebir köyü,batısında erciyes dağı bulunmaktadır

  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri

  2009 1079
  2007 979
  2000 915
  1997 927

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır. Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 -Mehmet ŞİMŞEK
  1999 - Hasan Çoban
  1994 - Nafi Özcan
  1989 - MEHMET DEMİRCİ
  1984 -

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır. kanalizasyon şebekesi vardir. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çömlekçi Köyü Hakkında Forum Tarih
Çömlekçi Köyü Hakkında Bilgi Ilgın Konya Konya Tanıtımı 24 Ocak 2011
Çömlekçi Köyü Hakkında Bilgi Çaycuma Zonguldak Zonguldak Tanıtımı 18 Haziran 2010
Çömlekçi Köyü Hakkında Bilgi Ereğli Zonguldak Zonguldak Tanıtımı 18 Haziran 2010
Çömlekçi Köyü Hakkında Bilgi Kiraz İzmir İzmir Tanıtımı 9 Haziran 2010
Çömlekçi Köyü Biga Çanakkale Çanakkale Tanıtımı 5 Mayıs 2010

Bu Sayfayı Paylaş