Çölleşme Nedir - Çölleşme Sorunları Hakkında Bilgi

'Doğa ve Bitkiler' forumunda Mavi_inci tarafından 30 Mart 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Çölleşme Nedir - Çölleşme Sorunları Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Çölleşme Nedir - Çölleşme Sorunları Hakkında Bilgi

  Kurak ve yarı kurak iklim kuşağında yer alan ülkemizde kuraklık ve çölleşme sorunlarının küresel ısınma ile daha da artacağı dikkate alındığında sulama aynı zamanda önemli bir sorunu da beraberinde getirmektedir; toprakların tuzlanması yani arazi kalitesinin bozulması çölleşme!
  Yağışlı bölgelerde toprak içerisinde doğal olarak bulunan tuzlar yağmur sularıyla akarsulara ve yer altı sularına taşınır bunlar aracılığıyla da deniz ya da göllere kadar ulaşır. Bu nedenle yağışlı bölge topraklarında genellikle tuz birikmesi olmaz.
  İklimi sıcak yağış ı az bölgelerde tarımsal üretim ve verimi arttırmak amacıyla toprağa kontrolsüz-gelişigüzel verilen sular içlerinde doğal olarak bulunan tuzu toprağın içine dahil ederler. Fazla verilen bu su aynı zamanda taban suyunu yükseltmek suretiyle toprak ve taban suyu içinde bulunan tuzları da yukarı doğru harekete geçirir. Sıcağın etkisiyle beraberinde toprak yüzeyine kadar taşıdığı tuzları burada bırakarak hızla buharlaşmak suretiyle toprak yüzeyinde buzlanma yaratır tarımsal üretimi sınırlar ve verimi düşürür. Fırat Nehri’nin iyi kalitedeki suyu bile her yıl 10 dekar toprağa 11 ton civarında eriyebilir tuzlarını dahil etmektedir.
  1940 yıllarında dizel motopompların kullanılmaya başlanmasıyla birlikte sulama masraflarının düştüğü Suriye’nin Fırat Nehri havzasında yeni alanlar tarıma kazandırılmıştır. 1980 yılına kadar geçen süreçte bu arazilerin yarısına yakın kısmında son derece yüksek tuz konsantrasyonları meydana gelmiş ve bu alanların büyük bir kısmı terk edilmiştir. Aynı durum şu anda GAP Bölgemizde de görülmektedir. Harran Ovası’nın topraklarında belirgin bir tuzlanma başlamıştır. GAP Bölgesinin kalan toprakları da sulamaya açıldıkça bu problem o kısımlarda da görülecektir. Sadece Harran Ovası de ğ il tüm GAP topraklarının ilerideki en önemli sorunu tuzluluk olacaktır. Bugün bir zamanlar “verimli ay” olarak tanımlanan Mezopotamya bölgesindeki toprakların %80’i tuzlanarak elden çıkmıştır.
  Dünya tarihinde su kaynakları yönetimi uygarlıkların gelişmesinde ve hatta çöküşlerinde her zaman önemli roller oynamıştır. Mısır Çin Hindistan Mezopotamya uygarlıklarında hanedanlıkların yıkılması ile su kaynakları yönetimi arasında yakın ili ş kiler bulunmaktadır. Mezopotamya’da drenajın olmayı ş ı ya da yetersizliği sulama suyunun alt katmanlardaki tuzu bitki kök derinli ğ ine çıkartması ve sulama suyundaki tuzun bitki kök bölgesinde birikmesi sonucunda tarım alanlarında tuzlanmaya neden olmuştur.
  Ülkemizde tuzlu sodyumlu ve borlu topraklar İ ç Anadolu başta olmak üzere 16 milyon hektar alan kaplarlar. Özellikle batı ve güney bölgelerimizde aşırı sulamalar sonucu toprak kalitesi bozulmuş tuzlanma zararlı ve hastalık oranları artmış ve verim düşmeye başlamış tır.Çukurova Gediz Söke ve Amik Ovaları tipik örneklerdir.
  Dünyada hâlâ pek çok sulama projesi kısa vadeli ve akılcı olmayan planlamalar yüzünden tarım topraklarında tuzlanmaya neden olmaktadır. Bugün dünyada tuzlanmanın yılda 2 milyon hektar gibi bir miktarla yayıldığı ve bu nedenle sulama sayesinde elde edilen üretim artışının sağladığı gelirlerin büyük oranlarda azalmasına neden olduğu görülmektedir. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizdeki su tüketiminin %73’ü tarım sektöründe gerçekleşmektedir.
   

 2. güzel ama kısa olsa daha iyi olurdu
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çölleşme Nedir Çölleşme Forum Tarih
Suyun Yanlış Kullanımının Sonucu,Çölleşme Doğa ve Bitkiler 20 Ocak 2012
Ülkemizin Çölleşmemesi İçin Neler Yapabiliriz Doğa ve Bitkiler 13 Nisan 2011
Tuzluluğun Önlenmesi ve Çölleşme İle Mücadele Seviyeli-Ciddi Konular 24 Eylül 2008
toprağın çölleşmesini (erezyonu) engellemek için neler yapılmalı? Diğer Mesleki Bilgiler 1 Eylül 2008
7. sınıf sosyal çalışma kitabı sayfa 16 geçmişten günümüze kitle iletişim araçları cevapları nedir? Seviyeli-Ciddi Konular Çarşamba 21:25

Bu Sayfayı Paylaş