Çöl Bitkileri , Çöl Bitkileri Hakkinda Hersey

'Doğa ve Bitkiler' forumunda NeslisH tarafından 27 Ekim 2008 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Çöl Bitkileri , Çöl Bitkileri Hakkinda Hersey konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Çöl Bitkileri , Çöl Bitkileri Hakkinda Hersey
  Yaygın inancın tersine, çöller her zaman sıcak değildir. Aslında çöllere tropikal ve ılımlı bölgelerde olduğu gibi, kutup bölgelerinde de rastlanabilir. Bununla birlikte dünyamızdaki çöllerin çoğu, Oğlak dönencesi ile Yengeç dönencesi yakınlarında (23°30′ Güney ve 23°3G” Kuzey enlemleri arasında) yer alır. Çöller kumlu, çakıllı, kayalı, killi, buzlu yada karlı olabilir. En çarpıcı özellikleri ise, buralarda yaşayan ve sayıları çok az olan bitki ve hayvanlardır. Canlıların suya ihtiyacı vardır; çöllerde ise yağış azlığı, toprağın suyu tutamaması ve suyun yer yüzeyinden büyük bir hızla buharlaşması nedeniyle, pek su yoktur. Çöllerdeki yıllık yağış miktarı, çoğunlukla 250 mm’nin altındadır.
  Çöllerde yaşam önemli incelemelere konu olmaktadır. Çünkü biyologlar, yeryüzünün yüzde 5′ini kaplayan bu yaşamaya elverişsiz bölgelerde yaşamayı başaran canlı biçimleri bulmaktadırlar. Kutup bölgelerinin yüzde 100′ü, Avustralya’nın yüzde 36,5′i, Kuzey Amerika’nın yüzde 31,5′i, Asya’nın yüzde 29′u, Avrupa’nın yüzde 2Gsi, Afrika’nın yüzde 18′i ve Güney Amerika’nın yüzde 11′i yani toplam olarak 29,78 milyon kilometrekarelik bir alan çöllerle örtülüdür.

  ÇÖL BİTKİLERİÇöl bitkilerinin hemen tümü kurakçıl bitkilerdir; yani, kurak koşullarda su saklamalarını sağlayan uyumu yapabilen bitkilerdir. Çöl bitkilerinin çoğu ot yada çalı türündendir. Ağaçlara yalnızca dertlerin, gölcüklerin yada yüzeye yakın yeraltı su kaynaklarının bulunduğu vahalarda rastlanır. Çöl bitkilerinin sapları ve yaprakları, su geçirmeyen ve bitkilerin su kaybetmesini önleyen mumsu bir maddeyle kaplıdır. Gözenekler (bitkilerin ihtiyaçları olan karbondioksiti emmesini sağlayan delikçikler), bazı bitkilerin üstderisine gömülmüştür; hattâ, kurutucu rüzgarlardan koruyan tüylerle kaplı olabilirler. İç dokularda, suyu tutan zamklı maddeler bulunabilir. Kök sistemleri, yayılan yada derine inen tiptedir ve elden geldiğince çok su emerler.
  Bazı ılgın türleri, kalsiyum klorür ile magnezyum klorürden oluşan tuzlu bir salgıyla örtülüdür. Bu kimyasal maddelerin ikisi de son derece nem çeker maddelerdir; geceleri, toprak düzeyi yakınında oluşan az miktarda su buharını emerler. Emilen bu su, sonradan bitkinin üstderisinden ve gözeneklerinden geçer. Topraktan suyu emen otların çok dallı köklerindeki kök kılları, suyu emme yeteneğini iki yada üç kat artırır. Kaktüslerin ve öteki bazı çöl bitkilerinin iklime gösterdikleri bir başka uyum, yapraklar değişerek dikenlere dönüşürken, sapın hem fotosentez (ışıl bileşim) organı, hem de su depo edici organ görevini yerine getirmesidir.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 24 Nisan 2015

 2. Google

  Google Özel Üye

  Paylaşım için tesekürler
   

 3. kısa ve öz ÇOK güZEl AçıKLaNmış
   

 4. iklimi ne bunun yazsaydınız iyiydi
   

 5. Çok güzel olmuş. Kısa ve net.
   

 6. gerçekten çok güzel bilgiler var bundan sonra bütün merak ettiğim şeyleri buradan araştıracağım
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çöl Bitkileri Çöl Forum Tarih
Çölde toprak oluşumu sürekli gecikir nedeni nedir? Doğa ve Bitkiler 13 Kasım 2015
Çöl ikliminin görüldüğü yerlerde evler nasıldır? Sorular ve Cevaplar 29 Ağustos 2015
Dünyadaki çöller kısaca Ülkeler Coğrafyası 17 Şubat 2015
Kutup,çöl,dağ ve orman bölgelerinde neden nüfus azdır? Sorular ve Cevaplar 4 Mart 2014
Ormansız Ülkelerin Akan Dereleri Sel Ovaları Çöl Olur Cümlesinin Anlamı Nedir Eğitim Bilgileri 6 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş