Çökelikkışla Köyü Hakkında Bilgi Merkez Tokat

'Tokat Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 9 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Çökelikkışla Köyü Hakkında Bilgi Merkez Tokat konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Merkez Çökelikkışla Köyü - Çökelikkışla Köyü Hakkında - Çökelikkışla Köyü Tanıtımı - Çökelikkışla Köyü Resimleri
  Tarihi

  Tarihi kalıntılardanda anlaşılacağı gibi tarihi Hititler, Romalılar, Bizans ve Selçuklulara kadar dayanır. Fakat şu andaki yerleşik halk Büyük Selçuklu Sultanı Alparslan gazinin 1071 Malazgirt zaferinden sonra Anadoluya göç eden Türk boylarından oldukları ve Büyük Selçuklu devletinin yıkılmasından sonra Anadolu Selçuklu devletinin kurulmasıyla bu devletin egemenliğinde yaşadıkları tarihi kaynaklardan anlaşılmaktadır. Orta asya Türkmen boylarından olan halk orta asyadan göç ederek, Toroslara yerleşip daha sonra Tokat'a yerleşmişlerdir. Yörük Türkmen aşiretine bağlı bir boy olduğu kayıtlarda mevcuttur. Selçuklular zamanındaki Tokat beyine isyan etmişler Tokat beyi de bunları çeşitli bölgelere dağıtmıştır. Çökelik Kışla'ya yerleşenler yaz mevsiminde İman Gazi Dağı denilen dağı yayla olarak kullanmışlardır. Kışında halen bulundukları köyde oturmuşlardır, burada küçükbaş hayvancılıkla uğraştıklarından ve hayvanların sütünden çökelik peynir vs gibi süt ürünlerini yapıp sattıklarından adı Çökelikkışla olarak kalmıştır. Köyün ilk kurucusu İMAM GAZİ'dir. Onun ismi yaylaya verilmiştir, türbesi hala yayladadır. Bakımsızlıktan kaybolmaya yüz tutmuştur.Köye, İlkokul 1973 yılında yapılarak eğitim öretim bu tarih itibariyle başlamıştır.Bu tarihten önce okuma yazma oranı yok denilecek kadar azdır.Köye, Elektrik rahmetli Vali Recep Yazıcıoğlu zamanında 1985 yılında gelmiştir.Telefon yine 1980'li yılların sonunda bağlanmıştır.Evlere içme suyu 1990'lı yıların sonunda bağlanmıştır.

  Kültür

  Gelenek ve görenekleri örf ve adetleri yaşatmak için büyük çaba sarfedilmektedir.

  Coğrafya

  Tokat merkezine 35 km uzaklıktadır. Etrafı dağlarla çevrili olan köyün Yeşilırmağın kıyısında kurulmuş olması büyük avantajlar sağlamaktadır. Doğusunda Çortan dağları ve Dikmen tepeleri batısında ovayla kaplı kuzeyde Acıpınar dağı güneyde İmamgazi dağı bulunmaktadır. Komşu köyler ise doğuda Kadıvakfı, batıda Gözova, kuzeyde Acıpınar ve Derekışla köyleri ile çevrilidir. Yolu asfaltlanmıştır. İçme suyuna kavuşmuştur. 3 km mesafede piknik alanları olan Tokmakkaya dinlenme parkı ve mesire yeri bulunmaktadır. Tatillerde piknik yapmak ve iyi vakit geçirmek için elverişli yerdir.

  İklim

  Köyün iklimi, Karasal İklim ve Karadeniz İkliminin etkileri görülmektedir.Yazları sıcak,kışları soğuk ve yağışlı geçmektedir.


  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır. Ancak son yıllarda tarımda bazı gelişmeler kaydedilmiştir. Sebze ve meyvecilik yapılmaya başlanmıştır. Özellikle Vişne,kuru soğan,yeşil biber,domates,buğday,şeker pancarı vb ürün üretimleri gerçekleştirilmektedir.Hayvancılıkta da gelişme kaydedilmektedir.


  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. köyde her evde içme suyu sağlıklı olarak kullanılmaktadır . Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çökelikkışla Köyü Hakkında Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş