Çökekli Köyü Ayvacık Samsun

'Karadeniz Bölgesi' forumunda KaRDeLeN tarafından 25 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Çökekli Köyü Ayvacık Samsun konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Samsun Ayvacık Çökekli Köyü - Çökekli Köyü Hakkında - Çökekli Köyü Tanıtımı - Çökekli Köyü Resimleri



  Çökekli, Ayvacık

  Çökekli, Samsun ilinin Ayvacık ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihçe

  Çökekli köyü, samsun ilinin ayvacık ilçesine bağllı şirin ve güzel bir köydür. Köy; Samsun, Amasya, Tokat sınır üçgeninde bağlantı köprü görevini yapan, Orta Anadolu'nun Karadeniz sahiline geçiş bölgesindedir. Köy, ilçe merkezine 36 km uzaklıkta olup ilçenin en son köyüdür. Doğusunda Çamlıkale köyü, batısında Sofualan köyü, kuzeyinde Yeşilyurt köyleri, güneyinde ise Yeşilırmak vardır.

  Köyün tarihi tam olarak bilinmemektedir. Halkının Trabzon'dan geldiği söylenmektedir. Bu bir söylenti olup net bir bilgi yoktur. Kurtuluş Savaşı döneminde köyde Rumlar olduğu ve Mustafa Kemal Paşa Samsun'a çıktığında, Rumlar köyü yakıp yıkıp kaçtıklarından köyde tarihi bir yapı kalmamıştır.

  Coğrafya

  Köy ormanlık alanda kurulu olduğundan deprem ve sel tehlikesi yoktur. Yollar toprak yol olup kışın ulaşım sorunu yaşanmaktadır. Köyde iki ilkokul olup 5. yıldan sonra ilçe ya yatılı ya da taşımalı olarak eğitime devam edilir. Genelde tercih yatılı eğitim olarak benimsenir. Taşımalı eğitimde kışın bazı zorluklar vardır.

  Köyün güneyinde bulunan Yeşilırmak ve onun kolu olan Gökdere çayı önemli akarsu olup köye ayrı bir güzellik katmaktadır. Çayda çeşitli tatlı su balıkları yaşamaktadır. Yeşilyrmak üzerinde kurulu olan Hasan Uğurlu Barajı önemli bir rol oynamaktadır. Hem coğrafi güzellik hem de elektrik üretiminde önemli bir yer tutar. Kültürel zenginlikleri mevcuttur.

  İklim

  Çökekli köyü coğrafi olarak güneye yamaçlı, günün her saati güneş görebilen, karasal bir iklime sahiptir. Yazları sıcak ve kurak, kışları ise yağışlı ve soğuk geçer.

  Ekonomi

  Köyün geçim kaynağı tarım, hayvancılık ve ormancılıktır.tarım olarak buğday, arpa, mısır, yulaf yetiştirilmektedir.Meyva olarak elma, erik, armut, dut, kiraz ve vişne bulunmaktadır. Orman ürünleri ise, kayın, meşe ve çam ormanlarıdır.

  Kültür

  Köy düğünleri renkli ve güzel geçer. Üç gün üç gece düğün alayı kurulur. Kazanlar kaynar, çeşit çeşit yemekler pişirilir. Bunların en önemlisi, mısır çorbası, lahana çorbası, lahana sarması, keşkek, buğday çorbasıdır. Mısır ekmeği ayrı bir lezzet katar. Düğünlerde, çeşitli orta oyunları oynanır, güreş tutulur. Davul zurna eşliğinde kına geceleri oldukça güzel geçer. Kına yakılacak gelin ortaya oturtulur gençkızlar tarafından etrafında dönülerek ve kına türküleri söylenerek gelin ağlatılır. Kına yakılır, oyunlar oynanır. Düğüne gelen her davetli davul zurna ile ağırlanır, yemek verilir.

  Şehitleri

  Rus harbine gidip dönmeyen çok kişilerin olduğu söylenmektedir.

  Kibris harbi: Hüsnü EMIRKIRAN 1974

  Şırnak: Ertan AD 1994

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Köy Muhtarı: ASIM DENK

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 0 (362) 799 01 55

  Muhtarları

  Cemal AKKASOGLU
  Faik BAĞ
  Hüseyin CAN
  ahmet DENK
  Bahri AD
  celal AD
  Asım DENK

  Ulaşım

  Samsun'dan Ayvacık'a saat başı ve Çarşamba'dan Ayvacık'a her 15 dk da bir minibüs mevcuttur. Yine çevre köylerle ulaşım minibüs veya motorlu kayık veya feribotla yapılmaktadır.

  Çökekli köyünden Taşova ya ve Ayvacı ga haftalık düzenli olarak ulaşım saglanmaktadır.Bunlar köyde yaşayan kişilerin özel araçları ve traktörlerle saglanmaktadır.Perşembe ve Pazartesi günleri bahsi geçen ulaşım araçları ile sabah köyden çıkılmakta ve akşam geri dönülmektedir.Köye gitmek isteyenler özel araçları yok ise bu günlerde orada olmaları gerekirki ulaşım sorunu yaşamasın.

  çökekli kültürüyle ve yemekleriyle çok iyi bir özelliğe sahip

  Coğrafya

  hazırlanmaktadır

  İklim

  Yörede genel olarak yazları sıcak ve kurak, kışları ise ılımlı ve yağışlı geçer. Tipik Karadeniz ikliminden farklı olarak yazları daha az yağış alır.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2008 624
  2000 599
  1997 528

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.aynı zamanda mevsımlık olarak insaat işlerine yönelılmektedır halkımız.ormancılık gun geçtikce onemını yıtırmekte olup halkımız yenı ugraslar olarak mandıracılıga yonelmektedır.

  Altyapı bilgileri

  köyümüzde alt yapı calismaları daha yenı yeni oluşturulmaktadır. şebeke suyu büyük uğraşlar sonucu getirilip evlerimize dagıtılmıştır.köyümüzün yoları stabize yol olup en yakın gökpınar köyüne kadar asfalt serilmiştir.Herhangi bır ptt şubesi yoktur. Telefon uydu sıstemlı olup en son teknolojılı sıstem kullanılmıştır.

  [​IMG]

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çökekli Köyü Ayvacık Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş