Çöğürler Köyü Demirci Manisa

'Manisa Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 13 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Çöğürler Köyü Demirci Manisa konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Demirci Çöğürler Köyü Bilgileri - Çöğürler Köyü Hakkında - Çöğürler Köyü Tanıtımı - Çöğürler Köyü Resimleri  Çöğürler,Manisa Demirci ilçesine bağlı bir köyüdür.

  İlçe: DEMİRCİ

  İl:MANİSA

  İle Uzaklığı:200 km

  İlçeye Uzaklığı:30km

  Rakım: m

  Nüfus:

  2000:1085
  1997:789

  Tarihi

  Saruhanoğullarından Ortapare Ali Bey'in 14.yüzyılın sonlarında Çöğürlü Türkmenlerine bölgede iskan izni vermesiyle köy kurulmuştur. 1960 yılından sonra 1.5 km doğusundaki Frigya antik kenti öreni yakınına bu günkü Çataloluk köyü kurulur.

  Kültür

  Köy halkı geleneklerine bağlı bir yaşam sürdürse de okuma yazma oranının yüksek oluşu ve bu nüfusun köy dışında yaşaması yeni kültürlerin etkisinin fazla oluşu birçok değişmeye sebep olmuştur. Ancak bu değişme ne keşkeğin tadını ne suranın kokusunu nede soğan yağlı tarhananın buğusunu değiştirememiştir.

  Coğrafya

  Manisa iline 200 km, Demirci ilçesine 30 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi meyvecilik özellikle yayla bağı üzümü, zeytin, kayısı ve el dokuma halıcılığa dayalıdır. Günümüzde en çok zeytin yapılmaktadır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Köy Muhtarı: Bilgi yok.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı malesef yoktur ancak sağlık evi vardır . Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Köyümüzde Yıllarca Tarıma ve Çiftçilerimize Hizmet eden Köyümüzce kurulmuş olan Tarım Kredi kooperatifimiz ne yazık'ki kapattırılmıştır.

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Bu Sayfayı Paylaş