Çöçelli Köyü Pazarcık Kahramanmaraş

'Kahramanmaraş Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 3 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Çöçelli Köyü Pazarcık Kahramanmaraş konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Çöçelli Köyü Pazarcık Bilgileri - Çevrepınar Köyü Hakkında - Çöçelli Köyü Tanıtımı -Çevrepınar Köyü Resimleri  İlçe: PAZARCIK - İl: KAHRAMANMARAŞ

  Köy Muhtarı: MEHMET SABUUN  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:

  0 (344) 339 10 35

  Cep Telefonu:

  0 (532) 632 76 36


  Kahramanmaraş
  Bilgiler
  Nüfus 584 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 46700
  Alan Kodu 0344
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Akdeniz Bölgesi
  İl Kahramanmaraş
  İlçe Pazarcık
  Web Sitesi

  Çöçelli, Kahramanmaraş ilinin Pazarcık ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihçe

  Köyün yaklaşık olarak 1850'lerde kurulduğu söylenmektedir.

  Çöçelli köyünün önceki ismi "Çöçem"dir. Köy, ismini bir aileden almıştır. Bir rivayete göre, göçer halde yaşayan bu ailede "çöçüm" (Kürtçe'de "iki ayağı tutmayan" anlamına gelir) bir kadın varmış. Bundan esinlenerek köyün olduğu yere "Çöçümeli" denmiş. Bu kelime zamanla değişerek köye Çöçelli adı verilmiştir.

  Kültür

  Köyün gelenek, görenekleri hakkında bilgi yoktur.

  Köyde en çok bulgur pilavı, dolma, tarhana çorbası ve köfte yapılmaktadır. Bunun yanında ateş üzerinde pişirilen ve içine et, soğan konularak yapılan “kombe”, yörenin en önemli yiyeceklerindendir.

  Coğrafya

  Kahramanmaraş iline 50, Pazarcık ilçesine 30 Km. uzaklıktadır. Doğusunda Karabıyıklı ve KirliAlici köyü; güneyinde Sarkaya, Cerit köyleri; batısında Evri Kasabası ve Ördekdede köyü; güneybatısında Osmandede Köyü; kuzeyinde Hanobaşı Köyü; kuzeydoğusunda Çiçek Köyü bulunmaktadır.

  Köy genellikle dağlık ve engebelidir. Köyün her obasi küçük tepelerde kurulmuştur. Köyün 150-200 metre kuzeyinde Kahramanmaras- Gaziantepkarayolu, Adana- Gaziantep otoyolu vardır.

  Köyün çevresi eskiden bataklık iken, daha sonraları bu bataklik kurutulmuş ve 1960 yılında halka dağıtılmştır. Köyün doğusu, güneyi ve güneydoğusu dağlarla çevrilidir. Kuzey ve batısı düz ve verimli bir ovadır.
  İklim [değiştir]

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Yarı karasal, yarı Akdeniz iklimi görülmektedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 584

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyde tarım gelişmiştir. Başta pamuk olmak üzere buğday, mısır, şekerpancarı ve domates yetiştirilmektedir. Toprağın büyük bir kısmı suludur. Ayrıca süt ürünlerini, "Çöçelli Süt ve Süt Ürünleri"ne, satmaktadırlar. Çöçelli sütleri keçi sütlerinden oluşmaktadır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. 1995-96 yıllarına kadar 3 tane okul varken, bugün öğrenci yetersizliği nedeniyle sadece Kusne Obası’nda bulunan Çöçelli İlkoğretim Okulu eğitim öğretime devam etmektedir. Eğitim-öğretim yapılan okulda 2. kademe olmadığından, öğrenciler Evri Pınarbaşı İlkogretim Okulu’nda taşımalı olarak eğitim-öğretim görmektedirler.

  Çöçelli köyü, 2005 yılında, Kahramanmaraş genelinde örnek köy seçilmiş ve köyün mezarlık bitişiğine başta "morg" olmak üzere çok amaçlı bir bina hizmete açılmıştır. Mali desteğin büyük bir bölümü köydeki gurbetçiler tarafından sağlanmıştır.

  Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. 2009'da kurulmuş olan Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çöçelli Köyü Pazarcık Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş