Âsâr-ı Atika Antika Sanat Galerisi Açıldı

'Kitap, Resim ve Dergi' forumunda Siraç tarafından 24 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Âsâr-ı Atika Antika Sanat Galerisi Açıldı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Âsâr-ı Atika Antika Sanat Galerisi Açıldı

  Osmanlı sanat eserlerinin en seçkin örneklerini sunmak üzere kurulan Âsâr-ı Atika Antika Sanat Galerisi, İstanbul Nişantaşı'nda açıldı.

  [​IMG]
  Beykoz pistov gulabdan
  [​IMG]
  Tombak şerbetlik


  Âsâr-ı Atika Antika Sanat Galerisi'nin kurucusu ve sahibi Can Önen tarafından toplanan, Osmanlı sanatının doruğa çıktığı seçkin eserlerin yer aldığı sergi ile Osmanlı Dönemi'nin büyük hat ustalarının eserleri, tuğralı gümüş ve tombaklar, dantel gibi işlenmiş nadide porselenlerin seramiklerin yanı sıra çok nadide obje ve mücevherlerin olduğu sürpriz bir koleksiyon antikaseverlerle buluştu.

  Seçkin davetlilerin katıldığı açılışta kısa bir konuşma yapan Can Önen sergi ile ilgili olarak "Bu özel sergiyi uzun süren, çok detaylı bir çalışma sonucu hazırladık. Kültür mirasımızın bir parçası olan ve güzellikleriyle bizleri büyüleyen bu şaheserleri sanatseverlerle paylaşmaktan gurur duyuyoruz. Antika severler bu seçkin eserleri sergi süresi boyunca hem ziyaret edebilecek hem de satın alabilecekler. Atika olarak bu çizgide eserlerle yeni sergiler düzenlemeye devam edeceğiz" dedi.

  Osmanlı tombak şaheseri ilk kez gün ışığına çıktı….

  Türkiye'de çok sık rastlanmayan, müzayede yerine satışlı bir sergi düzenleyen Âsâr-ı Atika Antika Sanat Galerisi'nde Osmanlı Dönemi'nden günümüze ulaşan en nadide eserlerden biri de ilk kez gün ışığına çıkmış oldu.

  Tarihi 18'inci yüzyıl sonu-19'uncu yüzyıl başı olarak belirlenen ve bir tombak şaheseri olarak nitelenebilecek Tombak Şerbetlik, günümüze kadar böyle eksiksiz ulaşabilen ender tombak şerbet takımlarından biri olarak değerlendiriliyor.

  Tombak Şerbetlik, diğer seçkin Osmanlı eserleriyle birlikte 23 Aralık 2008 - 10 Ocak 2009 tarihleri arasında Âsâr-ı Atika Sanat Galerisi'nde görülebilecek.

  Sergide yer alacak diğer eserler arasında Van Mour, De Mango, Civanyan, Dingli gibi önemli ressamlardan imzalı resimler, Çarşambalı Arif Efendi, Hasan Rıza, Sami Efendi gibi büyük hattatlardan ketebeli hatlar, ferman ve beratlar, rûzname, Kütahya ve Çanakkale eserler, çok ender görülür beykozlar, mücevherler, tuğralı gümüşler bulunuyor…

  Rus Çarı 1. Nikola'nın kızı Olga Nikolaevna Romanova'ya ait muhteşem bir mineli altın üzeri mineli enfiye kutusu da sergide yer alacak nadide parçalar arasında.

  Âsâr-ı Atika Antika Sanat Galerisi'nin adres ve iletişim bilgileri:


  Yer : Tesvikiye Cad. İmren Apt. No. 55/3 Nişantaşı-İstanbul
  Tel : 0212 291 16 25
   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş