Zekat ,Cimrilik

'Oruç-Hac-Zekat' forumunda Mavi_Sema tarafından 7 Mart 2009 tarihinde açılan konu

1. Mavi_Sema

Mavi_Sema Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Zekat ,Cimrilik konusu Zekat ,Cimrilik

Şanı yüce olan Allah buyurur :
    Allah'ın fazlından kendilerine verdiği nimetleri iyilik yolunda sarfetmekte cimrilik edenler,zinhar bunun haklarında bir hayır olduğunu sanmasınlarBilakis bu ,kendileri için bir şerdirOnların cimrilik ettikleri şey kıyamet günü boyunlarına dolanacaktırGöklerin ve yerin mirası Allah'ındırAllah ne yaparsanız hepsinden hakkıyla haberdardır(Al-i imran, 180)

Vay haline o Allah'a ortak tanıyanların ki,onlar zekat vermezlerOnlar ahireti inkar edenlerin ta kendileridir(Fussilet 6,7,)
    Peygamberimizin(sav)bu mevuda söylenmiş hadislerinden bazıları şöyledir:
    Malının zekatını vermeyen hiç kimse yoktur ki kıyamet günü o mal güçlü-kuvvetli bir yılan şekline getirilip onun boynuna dolanmasın!
    Ey ümmetim,beş haslet vardır ki sizin bunlara mübtela olmanızdan ve bu hasletlere yetişmenizden Allah'a sığınırım
    1--Kötü kadınların zuhur etmesi,fuhuş ve ahlaksızlığın bütün cemiyeti sarmasıBu haslet zuhur edince cemiyet fertleri ellerinde bulunmayan ağrılara,sancılara ve çeşitli hastalıklara maruz kalırlar
    2--Ölçü tartıda hile yapanları,noksan tartmalarıBu halde kıtlık ve geçim sıkıntısı baş gösterirDevlet büyükleri halka zulmeder
    3--Mallarının zekatını vermemeleriBu hal zuhur edince gökten yağmur yağmazÖyle ki yeryüzünde hayvanat olmasa bir damla yağmur yüzü görmezler
    4--Allah'ın ve Rasulünün gösterdiği güzel ahlak esaslarını terketmeleriBu hal zuhur edince Allah onlara dışarıdan bir düşman musallat ederEllerinde bulunan bazı şeyleri aldırırlar
    5--Devlet büyüklerinin Allah'ın kitabı ile hükmetmemesi Allah onlara iç huzursuzluğu verirBirbirleriyle uğraşırlar,birbirlerine kötülük yaparlarCemiyette her yönden huzursuzluk artar

Allah,öleceği zaman cömertleşen,fakat bütün hayatı boyunca cimrilik yapan kişiye öfkelenir
    İki haslet mü'minde toplanmazBunlar:
    1--Cimrilik,
    2--Kötü huydur
    --Allah yeminle bildirir ki,cimri cennete girmez
    --Cimrilikten sakının! Çünkü cimrilik insanlara çağrıda bulunur,onlar zekatlarını vermezlerÇağrıda bulunur,sıla-i rahim yapmazlarÇağrıda bulunur,cinayet işlerler,birbirlerinin kanını dökerler
    --Allah,kötü tinetliliği yarattı ve onu cimrilik ve mal etrafında ravaf ettirdi

Hasan Basri'ye cimrilikten sordular,şu cevabı verir:
    --Cimrilik;kişinin yardım olarak vereceği şeyleri kayıp,malını-mülkünü sımsıkı tutup kimseye bir şey vermemeyi ise şeref saymasıdır
    Allah'ınrahmeti onun üzerine olsun, Bişr der ki:
    --Cimri ile karşılaşmak insana keder verirO'na nazar etmek ise kalbi kasvetlendirir
    Bir gün Yahya Aleyhisselam İblisle karşılaşırAralarında şöyle bir konuşma geçer:
    Yahya Aleyhisselam:
    ---En çok sevdiğin ve en çok öfkelendiğin insanı bana söyler misin?
    İblis:
    ---En çok sevdiğim cimri mü'mindir,en çok öfkelendiğim ise cömert fasıktır
    Yahya Aleyhisselam:
    ---Niçin böyle?
    İblis:
    ---Çünkü mü'minin cimriliği bana kafidirHalbuki cömert fasık'a gelince,Allah'ın,cömertliğine muttali olup onu affetmesinden korkarım
    İblis bunları söyleyip yola koyulurken şunlarıda ilave eder
    Sen Yahya olmasaydın sana haber vermezdim

Bu Sayfayı Paylaş