Zekat İle İlgili - soru cevap

'Oruç-Hac-Zekat' forumunda DeMSaL tarafından 22 Mart 2010 tarihinde açılan konu

1. DeMSaL

DeMSaL Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Zekat İle İlgili - soru cevap konusu zekatla ilgili sorular - mustafa karataş islami soru cevaplar

Soru :

Bu yıl ki zekatımı oğullarımın maddi durumları çok düşüktü onlara verdim kendilerine bayram masrafı yaptılar sizce zekatım kabul olmuşmudur olmamamışsa ne yapmalıyım .

Cevap :

Bir kimse annesine, annesinin annesine-babasına(yani nine ve dedesine); aynı şekilde babasına, babasının annesine-babasına(yani nine ve dedesine) ve yukarıya kadar bunların anne ve babalarına... zekat veremediği gibi oğlu ya da kızına ve bunların çocuklarına( yani torunlarına), torunlarının çocuklarına... zekat veremez. Yani kendinden üstündekilere( annesi,babası- ninesi,dedesi- ninesinin,dedesinin annesi.....) ve kendinden altındakilere (oğlu ya da kızı, torunları, torunlarının çocukları....) zekat veremez. Siz oğlunuza zekat vermekle zekat borcunuz üzerinizden düşmemiştir. Çocuğunuza yardım etmiş oldunuz. Çocuğunuza verdiğiniz zekat miktarını yukarıda saydığımız kişilerin dışındaki tüm ihtiyaç sahibi müslümanlara vererek o zekat borcunuzu yerine getirmiş olacaksınız.

Doç . Dr. Mustafa Karataş

Bu Sayfayı Paylaş