Yurtdışında Yaşam ve Eğitim Hakkında Bilgi

'Yurtdışında Yaşam ve Eğitim' forumunda DilzaR tarafından 7 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

1. DilzaR

DilzaR Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Yurtdışında Yaşam ve Eğitim Hakkında Bilgi konusu Hangi Ülkelere öğrenci yerleştiriyoruz?

Amerika , İngiltere, Kanada, Avustralya gibi İngilizce eğitim veren tüm ülkelerin Üniversite ve Kolejlerine lisans, yüksek lisans veya dil eğitimi için öğrenci yerleştirme hizmeti veriyoruz. GLOBAL VİZYON aşağıda listesi verilmiş üniversite ve kolejlere doğrudan yerleştirme hizmeti vermektedir. Ancak, dünya genelinde pek çok üniversiteye ise öğrencinin istekleri doğrultusunda başvuru yapmaktadır.

Yurtdışında Üniversite Eğitimi Öncesi Kendinize Şu Soruları Sormalısınız:

1) Yurtdışında eğitim için yeterli mali kaynağa sahip misiniz?

2) Yurtdışında eğitim için gerekli yasal formaliteleri tamamladınız mı? Örneğin askerlik ertelemenizi yaptırdınız mı?

3) Hangi alanda ve hangi bölgede ne tür bir okulda eğitim yapmak istediğinizi düşündünüz mü?

4) İstediğiniz üniversitelerin kriterlerine uymak için gerekli koşulları yerine getirdiniz mi? Akademik durumunuz okulun kabul için koştuğu şartlara uygun mu?

5) Türkiye’den uzakta uzun yıllar yaşayabilecek misiniz? Kültür şokuna hazırlıklı mısınız?

6) Toefl veya IELTS gibi sınavlara kayıt yaptırdınız veya girdiniz mi?

7) Hocalarınızdan akademik referanslarınızı aldınız mı?

8) Okulunuzdan not dökümünüzü istediniz mi?

9) Kendinizi ve yapmak istediklerinizi özetleyen bir “essay” yazdınız mı.?

YURTDIŞI ÜNİVERSİTELERİNE YERLEŞTİRME HİZMETİMİZ NEDİR VE NASIL İŞLER?

GLOBAL VİZYON, Yurtdışı üniversitelere lisans ve yüksek lisans için yerleştirme hizmeti, öğrencinin akademik ve İngilizce dil bilgisi düzeyine göre 3 farklı biçimde işlemektedir.

1-Şartlı kabul- Conditional acceptance: Genel akademik durumu yurtdışı üniversitelerine girmek için yeterli olup, ancak İngilizce dil testlerine henüz girmemiş öğrenciler için bazı üniversiteler tarafından şartlı kabul verilir.Üniversitenin şartı, belirli bir tarihe kadar Cambridge sınavlarından iyi derece First Certificate , Advanced veya Proficiency sınav sonucu yada TOEFL sınavına girip minumum 500-550 civarında bir puan veya IELTS sınavından 6 ve üzerinde bir sonuç alabilmektir. Şartlı kabul isteyen öğrenci ingilizce yeterlilik belgesi haricinde gereken belgeleri(not dökümü, referans, essay ve iş deneyimi) başvuru esnasında GLOBAL VİZYON’a teslim etmelidir.

2-Doğrudan Yerleştirme-Direct Placement: Gerek akademik ve gerekse İngilizce dili açısından yeterli düzeye sahip olan öğrenci başlamak istedikleri dönemden en az 6-8 ay öncesi tüm evraklarını GLOBAL VİZYON’ a teslim etmek zorundadır.Öğrencinin tüm belgeleri eksiksiz olacağından istemiş olduğu üniversitelere doğrudan yerleştirme yapılır.

3-Yurtdışında İngilizce, University Foundation, Pre-MBA veya Pre-Master kursu yaparken yerleştirme: Yutdışında pek çok merkezde İngilizce dil, Pre-MBA, üniversiteye hazırlık kursu öğrenci yerleştiren GLOBAL VİZYON öğrencilerini bu kurslarını izlerken kendilerinin de ziyaret edip tasvip ettikleri üniversite ve kolejlere yerleştirmektedir.Akademik veya İngilizce açısından yetersiz olan öğrencilere tavsiye edilen bu yerleştirme biçiminde; öğrenci gitmek istediği bölümün görevlileriyle mülakat yapabilecek ve üniversite seçme aşamasında bizzat kendisine uygun bir okulu daha kolay bulabilecektir.

2. DilzaR

DilzaR Üye

YURTDIŞI ÜNİVERSİTELERİNİN YÖK DENKLİĞİ

Denklik (Accredition) Nedir; Yurtdışında ki üniversitelerin belirli bir kalitede eğitim verdiğini Türkiye’de YÖK (Yüksek Öğretim Kurumu) denetler. Her yıl belirli kriterlere göre yapılan değerlendirmeler sonucu, yurtdışında üniversite veya yüksek lisans eğitimi yapmak isteyen öğrencilerin gitmek istedikleri okuldan alacakları diplomanın Türkiye’de geçerli olup olmayacağına karar verir. Dünya genelinde binlerce üniversite olduğu için öğrencinin hangi üniversitelerin diplomalarının YÖK tarafından onaylı olduğunu ancak ve ancak YÖK ‘den öğrenmesi gerekir. Global Vizyon’un öğrenci yerleştirdiği tüm üniversiteler YÖK tarafından onaylıdır. Ancak, öğrencinin YÖK’ün aşağıdaki adresine yazarak veya faks göndererek gitmek istediği üniversitenin denkliğinin olup olmadığını öğrenmesi önerilir.

Yükseköğretim Kurulu Denklik Birimi

06539 Bilkent Ankara

Tel: 0312- 298 7142

Fax: 0312- 266 4744

Yükseköğretim Kurulu

YÖK Denklik İşlemleriyle İlgili Bilgi:

Yurtdışından alınan Ön Lisans, Lisans ve Yüksek Lisans düzeyindeki yükseköğretim diplomalarının denklik işlemleri, 2547 sayılı Yükseköğretim Kanun`un 7/p maddesi ile Yurt Dışı Yönetmeliği hükümlerine göre yapılmaktadır. Buna göre;

1- Yurtdışından alınan bir diplomanın denklik değerlendirmesine alınabilmesi için, diplomanın alındığı kurumun ve eğitim yapıldığı programın, Yükseköğretim Kurumu tarafından tanınmış olması gerekmektedir.

2- Yükseköğrenimlerini yurt dışında yapmak isteyen ve lise öğrenimlerini Türkiye`de tamamlayan Türk uyruklu öğrencilerin; Öğrenci Seçme (ÖSS) Sınavına girmiş ve taban puanı tutturmuş olmaları koşulu bulunmaktadır. Ancak, aşağıda verilen diplomalara sahip kişiler, yurt dışından alacakları diplomaların denkliği için ÖSS sınavından taban puanı kazanmak zorunda değildirler: SAT 1 (asgari 1000 puan), ACT (asgari 21 puan), Abitur, Frech Baccalaureat, GCE A level certicate, (asgari 2 puan alan), International Baccalaureat (IB).

3- Diploma denklik için aranan belgeler şunlardır:

* Bir önceki eğitim-öğretime ilişkin diploma aslı veya onaylı sureti ve fotokopisi,
    * Denkliği istenilen diploma veya mezuniyet belgesi aslı ile noter veya yurtdışındaki Büyükelçiliklerimizce onaylı Türkçe tercümesi ve örneği,
    * Öğrenim süresi içinde alınmış olan tüm derslerin notlarını ve ders saatlerini gösteren not çizelgesi (transkript) aslı ile noter veya yurtdışındaki Büyükelçiliklerimizce onaylı Türkçe tercümesi ve örneği, alınan derslerin içerikleri,
    * Diploma sahibine ait pasaport aslı (başvuru yurtdışından yapılacak ise, bulunulan ülkedeki Büyükelçiliğimizce onaylanmış pasaport örneği ile de başvuru yapılabilir),
    * Yabancı uyruklular için denkliğe neden ihtiyaç duyduklarını gösteren belge ile Emniyet Müdürlüğünden alınacak oturma belgesi,
    * Mezun olunan yükseköğretim kurumuna başka bir yükseköğretim kurumundan transfer olunmuş ise transfer olunan yüksek öğretim kurumunun transkript aslı.

4- Uzaktan öğretim yolu ile alınan diplomalara denklik belgesi verilmez.

5- Yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarından, Temel Fen Bilimleri (fizik, kimya, matematik, biyoloji), Filoloji, Tarih, Coğrafya, Edebiyat, Sanat Tarihi, Sosyoloji, Güzel Sanatlar, Klasik Arkeoloji, Beden Eğitimi ve benzeri alanlarda alınan diplomaların denkliği, ülkemizdeki benzeri programlara uygun eğitim alınıp alınmadığı bakımından yapılan inceleme sonucuna göre reddedilmekte veya kabul edilmektedir.

Bu alanların dışındaki mesleki alanlarda (mühendislik, tıp, eczacılık, diş hekimliği, hukuk v.b.) alınan diplomaların denkliği ilgili alanlarda oluşturulan alt komisyonlar tarafından, başvuru sahibinin aldığı dersler ve bunların içerikleri dikkate alınarak yapılan inceleme sonucuna göre reddedilmekte, kabul edilmekte veya başvuru sahipleri seviye tespit sınavına alınmaktadır.

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 26 Mart 2011
  3. DilzaR

DilzaR Üye

Yurtdışı Üniversitelerine Ne Zaman Başlanır?

Amerikan Üniversitelerine :

Spring semester: Ocak

Summer semester: Mayıs

Fall semester: Ağustos aylarında başlanır.

İngiltere ve Kanada Üniversitelerine Eylül Aylarında başlanır.

Avustralya Üniversitelerine ise Şubat ayında başlanır.

Yurtdışı Üniversitelerinin Aradıkları Nitelikler:

Yurtdışı üniversitelerinin pek çoğu öğrenci seçimini çok titiz bir şekilde yaparlar. Özellikle dünyanın en iyi üniversiteleri olarak bilinen Amerika’da “Harvard, MIT, Yale, UC-Berkeley, UCLA”, İngiltere’de “Cambridge, Oxford, London School of Economics, London Business School”, Kanada’da “Victoria Universitesi, Toronto Üniversitesi ve Mc Gill Üniversiteleri” başvuru yapan öğrencilerin çok başarılı olmasını ister. Her yıl dünyanın dört bir yanından onbinlerce başarılı öğrenci bu üniversitelere başvuru yapar. Bunlardan ancak çok az bir kısmı adı geçen üniversitelere kabul edilir.

Bu nedenlerle çok başarılı olmayan öğrencilerin bu üniversitelere başvuru yapmamaları tavsiye edilir. Günümüzde, Amerika’da yaklaşık 3000, İngiltere’de 90, Kanada’da 70, Avustralya’da ise 50 civarında üniversite ve kolejde eğitim yapmak mümkündür. Bu nedenle yurtdışı üniversitelerinde mutlaka öğrencinin durumuna uygun bir program bulunur. Önemli olan, öğrencinin gerçekçi olması ve kendisini kabul edebilecek üniversitelere başvuru yapmasıdır. Global Vizyon Üniversite Yerleştirme Danışmanlarının yardımı ile sizi kabul edebilecek ve diploması Dünya’da ve Türkiye’de tanınan bir veya birkaç üniversite bulabileceksiniz.

4. DilzaR

DilzaR Üye

Lisans Programlarına Kabul Koşulları:

* Lise diploması veya bazı ülkeler için bir yıllık hazırlık (foundation- Access veya A-Level) kursunu tamamlamış olmak
    * İngilizce dil düzeyini bir yeterlilik sınav sonucuyla kanıtlamak
    * IELTS: 6.5 TOEFL: 173-213
    * Cambridge Advanced veya Proficency sınavlarından birinden geçerli not almak.
    * İki adet öğretmenlerden alınmış referans
    * Kendisini ve eğitim amaçlarını açıklayan bir “Essay”
    * Lise Derslerinin Not Dökümü (transkript)

5. DilzaR

DilzaR Üye

ÜNİVERSİTEYE HAZIRLIK KURSLARI

Üniversitelere doğrudan kabul için yeterli olmayan öğrenciler için “Foundation” “Access” veya “Bridging” olarak adlandırılan bir akademik yıl süren hazırlık kursları vardır. Bu hazırlık kursları kolejler ve bazı dil okulları tarafından düzenlenir. Genelde Ekim ve Ocak aylarında başlar. Bu kurslarda öğrenciler hem İngilizcelerini geliştirir hem de üniversite eğitimine temel teşkil edecek derleri izlerler. “Foundation” kursunda üniversite’ye hazırlık amacıyla verildiği için İngilizce kursları ve akademik dersler belirli bir sistematik içerisinde verilir. Bu programlara katılmak için:

* En az 17 yaşında olmak gerekir.
    * Lise mezunu olmak gerekir.
    * Toefl: 150 veya IELTS : 5 veya Cambridge First Certificate sınavından geçerli not almış olmak gerekir.

Yüksek Lisans Kabul koşulları:

* İyi derecede bir lisans diploması
    * Not dökümü
    * İngilizce yeterlilik belgesi (Toefl 213- IELTS en az 6)
    * 2 adet referans
    * Kendinizi ve amaçlarınızı tanıtan bir essay
    * İş deneyimi

MBA kabul Koşulları:

* İyi bir lisans diploması
    * Veya yüksek lisans diploması
    * Veya profesyonel bir yeterlilik belgesi
    * 2 adet referans
    * Toefl en az 213
    * Bazı üniversiteler GMAT testi sonucu ister
    * Kendinizi ve projelerinizi özetleyen bir yazı

6. DilzaR

DilzaR Üye

YÜKSEK ÖĞRETİM KURUMU`NDAN ÖNEMLİ DUYURU

Üniversite Öğrenimlerini Yurtdışında Sürdürmek İsteyen Öğrencilerin Dikkatine:

Yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarından alınan diplomaların Türkiye`de geçerli olabilmesi için Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) tarafından onaylanarak denklik belgesi verilmesi gereklidir. Konuyla ilgili aşağıdaki hususlara dikkat edilmesinde büyük yarar vardır.

* Bazı aracı kuruluşlar, basın ve yayın organlarına vermiş oldukları ilanlarda, reklamını yaptıkları üniversitelerin YÖK tarafından tanındığını da belirtmektedir. YÖK`ten onaylatmadan, bu bilginin doğruluğuna kesinlikle inanmayınız.
    * Akraba, tanıdık veya arkadaşlarınızdan daha önce yurtdışında okuyup, almış oldukları diplomalarının denkliği YÖK tarafından tanınmış olanlar olabilir. Ancak, sakın “ben de aynı yere gidersem alacağım diploma nasıl olsa tanınır” diye düşünmeyin. Çünkü yurtdışındaki üniversiteler YÖK tarafından sürekli olarak değerlendirilmekte ve bazıları tarafından verilen diploma ve dereceler tanınmamaktadır. Bu nedenle, yurtdışına gitmeye karar verdikten sonra mutlaka YÖK Denklik Bürosuna dilekçe ile başvurarak gideceğiniz üniversitenin ve programın tanınıp tanınmadığını öğreniniz.
    * Yükseköğrenimlerini yurtdışında yapmak isteyenlerin mutlaka o yıl ki ÖSS`ye girmiş olmaları ve ön lisans programları için ilgili alan türünde 105 ve daha fazla, Lisans programları için ise ilgili alan türünde 120 ve daha fazla puan almış olmaları gerekmektedir. YÖK`e diplomalın denklik başvurusu sırasında, bu koşulların sağlandığına ilişkin belgelerin de gösterilmesi gerekmektedir. Bu koşulların sağlanması durumunda ise diploma denklik başvuruları kabul edilmemektedir.
    * Yükseköğrenimlerine yurtdışında başlayacak sizler için geçerli ÖSS puanı, eğitime başlayacağınız yılın ÖSS sonucudur. Bazı üniversiteler daha önceki yıllardaki ÖSS sonuçlarına göre de öğrenci alabileceklerini, bazıları ise bu bu yıl ÖSS`de 120`nin altında puan almış olsanız bile üniversiteye özel öğrenci statüsünde başlayabileceğinizi, önümüzdeki yıl ÖSS`de 120`nin üzerinde puan almanız durumunda alacağınız derslerin otomatik olarak transfer edilip yıl kaybınızın olmayacağı garantisi vermektedir. Böyle bir uygulamanın geçerli olduğuna kesinlikle inanmayınız.
    * Bazı kuruluşlar, yurtdışındaki üniversiteler ile anlaşma yaptıklarını, sizlerin bir süre Türkiye`de eğitim gördükten sonra burada aldığınız dersleri yurtdışındaki üniversitelere transfer ederek kısa bir sürede o üniversitenin diplomasını alabileceğiniz garantisi vermektedir. Türkiye`de kanunen üniversite niteliği olmayan kuruluşlarda eğitime başlayarak Lisans diplomasını bu şekilde alanlara denklik belgesi verilmemektedir.
    * Devam zorunluluğu olamayan ve açık öğretim, uzaktan öğretim v.b. yapan yabancı üniversiteler tarafından verilen diplomalara YÖK tarafından denklik belgesi verilmemektedir.

7. DilzaR

DilzaR Üye

İNGİLTERE

ANGLIA POLYTECHNIC UNIVERSITY

1858 yılında temelleri atılan üniversite, Cambridge ve Chelmsford şehirlerinde iki kampüste eğitim vermektedir. Şu anda yaklaşık 13,000 öğrenciye sahip olan üniversitenin ; güzel sanatlar, eğitim, hukuk, yönetim bilimleri, sağlık, sosyal bilimler ve bilgisayar bilimleri önde gelen eğitim alanlarıdır. Lisans ve yüksek lisans eğitimi verilen üniversitenin MBA programları da bulunur. 1 yıllık okul ücreti 5,500 sterlin'den başlar. Üniversite ayrıca üniversiteye hazırlık ve İngilizce eğitimi de verir.

Üniversite 1858 yılında kurulmuştur. Üniversitenin temel misyonu : öğrencileri gelecekteki meslek yaşamlarına hazırlamak ya da MBA programlarında olduğu gibi, çalışma deneyimi olan kişlere mesleklerinde gelişme sağlamaya dönük olarak tasarlanmıştır.

APU öğrencileri kapsamlı öğrenim kaynakları ve eğitim hizmetlerinden yararlanırlar; bunlar uzmanlaşmış kütüphaneler, herkese açık bilgisayar odaları, en son gereçlerle donanmış labaratuvarlar, sanat stüdyoları, bilgisayar destekli tasarım stüdyoları ve video üretim olanaklarıdır. Her iki kampüste de bir sosyal ve kültürel etkinlik programı ile atletizmden paraşütçülüğe kadar hemen her tür sportif faaliyette bulunma olanağı sunulmaktadır.

Uluslar arası dernek, yıl boyunca bir çok büyük çaplı etkinlikler düzenlemektedir. Ayrıca, APU Öğrencileri Cambridge Üniversitesi tarafından sunulan spor faaliyetlerine ve bu üniversitedeki klüplere katılabilmektedir.

APU öğrencileri yemek yapma olanağı olan yurtlar ve üniversite evlerinin oluşturduğu geniş barınma olanakları arasından seçim yapabilirler. Konaklama yerlerinin hepsi kampüsten yaya veya bisikletle kolay ulaşılabilir mesafededirler.

Uluslar arası Ofis, üç günlük bir yönlendirme programı vermekte ve öğrenci hizmetleri birimi ile birlikte yıl boyunca sağlık, sosyal yardım ve güncel sorunlarda yardım ve önerilerle destek sağlamakta, yabancı öğrencilere program içi İngilizce dil desteği ise ücretsiz olarak verilmektedir.

Ayrıca Üniversite tüm yıl boyunca süren ve 3-48 hafta arası devam eden İngilizce dil kursları düzenlemektedir.

8. DilzaR

DilzaR Üye

Yurt dışındakiler için üniversite sınavı

Yurtdışında Çalışanların Çocukları İçin Yükseköğretime Giriş Sınavı (YÇS), 6 Temmuz 2008'de Ankara ve Köln'de yapılacak. Anne veya babası, işi ya da görevi nedeniyle yurt dışında bulunan ve ortaöğrenimlerini bu ülkelerin lise veya dengi meslek okullarında yapan öğrenciler için Yükseköğretim Kurulu'nca bu yıl bin kişilik kontenjan ayrıldı.YÇS ile öğrenci alınacak kontenjanlar şöyle;

''Türk dili ve edebiyatı, Türk dili ve edebiyatı öğretmenliği, tarih, tarih öğretmenliği, coğrafya, coğrafya öğretmenliği, ilahiyat, din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenliği, rehberlik ve psikolojik danışmanlık, işitme engelliler öğretmenliği, zihin engelliler öğretmenliği, Alman dili ve edebiyatı, Almanca öğretmenliği, Fransız dili ve edebiyatı, Fransızca öğretmenliği, İngiliz dili ve edebiyatı, İngilizce öğretmenliği, sınıf öğretmenliği, turizm işletmeciliği ve otelcilik, konaklama işletmeciliği, konaklama işletmeciliği öğretmenliği, seyahat işletmeciliği, seyahat işletmeciliği ve turizm rehberliği, seyahat işletmeciliği ve turizm rehberliği öğretmenliği, radyo, sinema ve televizyon, gazetecilik, halkla ilişkiler ve tanıtım, sosyoloji, iktisat, işletme, kamu yönetimi, uluslararası ilişkiler, uluslararası ticaret, bankacılık ve finans, mütercim-tercümanlık, siyaset bilimi ve kamu yönetimi, siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler, turizm işletmeciliği programları.''

-SINAV 6 TEMMUZ'DA-

Sınava başvuracak adayların, ''TC uyruklu olması, anne veya babasının işi veya görevi nedeniyle adayın eğitim aldığı süre ile eş zamanlı en az üç yıl süreyle yurt dışında kalmış olması ve bu durumunu resmi makamlardan alacağı yazı ile belgelendirmiş olması, anne veya babası yurt dışında bulunduğu süre içinde Türkiye'de lise eğitimine denk sayılan ortaöğretimin son üç sınıfını yurt dışında okumuş ve bu durumunu ortaöğretimin her yılı için ayrı ayrı olmak üzere aldığı dersleri ve bunlarda sağladığı başarıyı gösteren transkriptlerle belgelendirmiş olması'' gerekiyor.

Sınav, 6 Temmuz'da Türkiye'de Ankara, Almanya'da ise Köln'de yapılacak. Sınavla ilgili ayrıntılı bilgi içeren kılavuz ile aday bilgi formu, 31 Mart-18 Nisan 2008 tarihleri arasında ''ÖSYM Bilkent-Ankara'' adresinden, Türkiye'nin yurt dışı temsilciliklerindeki eğitim ataşelikleri ile eğitim müşavirliklerinden veya ÖSYM'nin internet adresinden sağlanabilecek.

9. DilzaR

DilzaR Üye

ABD İKİ YILLIK ÜNİVERSİTELER: BİR ÇOK KİŞİNİN YÜKSEK ÖĞRETİME AÇILAN KAPISI

İki yıllık üniversiteler öğrencilere, yüksek öğrenimlerine küçük ve topluma yakın bir ortamda, dört yıllık bir üniversiteden daha düşük maliyetine başlama fırsatı sunar. Amerikan İki Yıllık Üniversiteler Birliği başkanı ve yönetim kurulu üyesi George R. Boggs, iki yıllık üniversiteleri ilgi çekici bir alternatif yapan niteliklerini ana hatlarıyla ortaya koyuyor.

İki yıllık üniversiteler Amerika'da artmakta olan öğrenci sayısı için alternatif bir yüksek öğrenim kapısıdır. Bu üniversiteler öğrencilere, kaliteli ve akredite edilmiş bir üniversiteden dört yıllık bir diplomanın ilk iki yılı için kredi kazanma fırsatı sağlar. Düşük ders ücretleriyle iki yıllık üniversiteler, öğrencilere pozitif bir ortamda öğrenim görürken para biriktirme şansı da verir. Önlisans diplomalı ya da diplomasız kariyer seçenekleri için eğitim fırsatları ve geniş bir yetişkin öğrenci yelpazesi için lisans tamamlama eğitimi ve kişisel gelişim dersleri da sunar.

İki yıllık üniversiteler Amerika'daki yüksek öğreniminin en büyük ve en hızlı büyüyen sektörüdür. Ülke genelinde bölgesel olarak akredite edilmiş, 11 milyondan fazla öğrenciye hizmet veren (Amerika'daki tüm lisans öğrencilerinin yaklaşık %46'sı) yaklaşık 1200 iki yıllık üniversite vardır.

Amerika'daki iki yıllık üniversiteler uluslararası öğrencilere İngilizce becerilerini geliştirme ve Amerikan toplumu içinde Amerikan kültürünü anlama gibi sayısız avantajlar sağlar.

İki yıllık üniversitelerin bazı avantajları arasında şunlar vardır:

İki Yıllık Central Piedmont Üniversitesi'nin öğrencileri Kuzey Carolina'daki üniversite yaşamları için heyecanlılar
    İki Yıllık Central Piedmont Üniversitesi'nin öğrencileri Kuzey Carolina'daki üniversite yaşamları için heyecanlılar
    Central Piedmont Üniversitesi'nin İzniyle

Düşük Maliyet. Ders ücretleri dört yıllık üniversitelerden önemli ölçüde daha düşüktür (dört yıllık bir üniversitenin yıllık 12.000$ ile 20.000$ arasında değişen ücretleriyle karşılaştırıldığında yılda yaklaşık 5000$).

Dört yıllık Bir Üniversiteye Kolay Geçiş Yapma. Amerika'daki "2+2" sistemi, iki yıllık üniversitelerle dört yıllık üniversiteler arasındaki etkili "eklemleme" sistemi için kullanılan bir ifadedir. Bir çok iki yıllık üniversitenin dört yıllık üniversiteyle, iki yıllık üniversitelerde kazanılan kredilerin dört yıllık bir diploma programında sayılmasını sağlayan eklemleme anlaşması vardır.

Akredite Edilmiş Üniversiteler. Amerika'daki iki yıllık üniversiteler, dört yıllık üniversiteler ve büyük üniversitelerin akreditasyonu aynı kuruluşlar tarafından verilir. Bu nedenle dört yıllık üniversiteler, iki yıllık üniversitelerde elde edilmiş ders kredilerini kabul eder.

Çeşitli Program Seçenekleri. İki yıllık üniversitelerde, aralarında iş idaresi, bilgisayar bilimi, mühendislik ve sağlık bilimleriyle ilgili popular programların da bulunduğu yüzlerce ana dal vardır.

İkinci Dil Olarak İngilizce. İki yıllık üniversitelerin çoğu, farklı seviyelerde çeşitli İngilizce kurs seçenekleri ve farklı dil becerilerine sahip öğrencilerin başarılı olmasını sağlayacak destek hizmetler yelpazesi sunar.

Pozitif Bir Öğrenme Ortamı. İki yıllık üniversitelerin ortalama 30 öğrencilik küçük sınıflarında öğrenciler daha dikkatli olurlar ve profesörlerin desteğinden daha çok yararlanabilirler. Temel odak noktası, öğrencilerin öğrenme biçimleri ve gereksinimlerini karşılamak üzere tasarlanmış bir ortamda öğrencilerin bireysel başarılarıdır. Öğrenci destek hizmetlerinin arasında özel dersler, danışmanlık, yazı laboratuarları, uluslararası öğrenci klüpleri ve uluslararası hizmet merkezleri yer alır.

Çeşitlilik. ABD'deki iki yıllık üniversiteler çeşitli kültürel miraslardan ve etnik kökenlerden gelmektedir. Üniversitelerin, Amerikan toplumundaki çeşitliliği önemseyen ve destekleyen, geniş bir yelpazesi olan klüpleri ve faaliyetleri vardır.

Amerikan Kültürünü Tanıma Fırsatı. İki yıllık üniversiteler, içinde bulundukları topluma karşı düşünceli ve duyarlı oldukları için yakın çevreleriyle güçlü bağlara sahip olurlar. Bu ilişki uluslararası öğrencilere Amerikalılarla kaynaşma ve Amerikan kültürünü tanıma için geniş olanaklar sağlar.

Yerleşke ve Kampüs Çeşitliliği. Amerika'daki diğer eğitim kurumları gibi iki yıllık üniversiteler de çeşitlilik gösterir. Bazıları büyük şehirlerde bulunan geniş ve çoklu kampüslerdir ve bazıları da kırsal yerleşim bölgelerinde bulunan ve daha küçük öğrenci topluluğuna hizmet eden küçük kampüslerdir. Amerikan nüfusunun %90'ının ulaşımına uygun bir şekilde konumlandırılmış iki yıllık üniversite vardır.

Özgün Mezunlar. Amerika'daki iki yıllık üniversitelerin mezunları arasında Kaliforniya Valisi Arnold Schwarzenegger ve eski Maryland Valisi Parris Glendening, NASA uzay mekiği komutanı Eileen Collins, Star Wars serisinin yapımcısı/yönetmeni George Lucas, Tom Hanks ve Clint Eastwood gibi sinema aktörleri, moda tasarımcısı Calvin Klein, insan genetiği alanında bilim adamı olan Craig Venter ve ABD'li Genel Cerrah Richard Carmona vardır.

Abd iki yıllık universiteler

10. DilzaR

DilzaR Üye

Avusturalya'da Yüksek Ögrenim Sistemi

Avustralya okul sistemi, devlet okulları ve özel okullardan oluşmaktadır. Pek çok özel okul, dini veya etnik gruplarla işbirliği içinde kurulmuştur. Büyük şehirlerden küçük kırsal veya kıyı kasabalarına kadar bütün okullar, eğitim standartlarını yüksek tutmaları için Avustralya hükümeti tarafından denetlenmektedir. Avustralya'daki okullar, Avustralya toplumundaki çeşitlilikleri yansıtır ve farklı kültürel-etnik geçmişe sahip öğrencilerin ihtiyaçlarına karşı oldukça hassastır.

Yabancı öğrenciler, devlet okullarının tümüne ve özel okulların büyük bir kısmına kayıt olabilirler. Bazı özel okullar ise sadece yabancı öğrenciler içindir.
    Avustralya eğitim sistemi, dört geniş kategoride incelenebilir: Bunlar;

1- İlkokullar
    2- Ortaokul ve liseler
    3- Mesleki ileri teknik eğitim ve gelişim okulları (TAFE - Technical and Further Education)
    4- Yüksek öğretim kurumları olan Üniversiteler

Eğitim-Öğretim ve Gençlik İşleri Bakanlığı (DETYA), ülke çapındaki eğitim politikalarından sorumludur. Bu, idari anlamda eyaletler arasında ancak küçük farklılıkların oluşmasına izin veren merkezi bir organizasyondur. Eğitimde, bu şekilde bir milli çizginin benimsenmesinin en büyük faydası, eğitimin esnek ve taşınabilir olmasını mümkün kılmasıdır. Bir başka deyişle, Victoria'da liseyi bitiren birisi eğitimine Tasmania'da kolaylıkla devam edebilmektedir.

Özel İngilizce dil merkezleri veya ELICOS (Yabancı Öğrenciler için Yoğun İngilizce Programları) da ulusal eğitim otoritelerinden onay almak zorundadır. ELICOS Derneği, İngilizce eğitiminin düzenlenmesi için kurulmuş bağımsız bir organizasyondur ve üyelerine bir dizi etik uygulama empoze etmektedir. Aynı zamanda, hükümet ile iletişim kanalı olarak da faaliyet göstermektedir.

Yüksek öğretim kurumları olan üniversiteler
    Avustralya, lisans eğitiminde sahip olduğu yüksek standart ve gelişmelere önem veren yenilikçi yapısıyla her yıl on binlerce yabancı öğrenciyi kendisine çekmektedir. Kıtadaki üniversiteler akla gelebilecek hemen her dalda lisans ve lisansüstü eğitim vermektedir.

Yabancı öğrencilerin yarıdan fazlası işletme, iktisadi ve idari bilimler sahalarında eğitim görmektedir. 1998 istatistiklerine göre, Avustralya'da 38 üniversitede toplam 680 bin öğrenci eğitim görmekteydi. Yarıdan fazlası tam zamanlı olarak okuyan öğrencilerin çoğu kampus dışında konaklamaktadır. Yabancı üniversite öğrencilerinin Avustralya üniversitelerinde okuyanlara oranı yüzde 13'dür. Federal hükümet, Avustralya'nın iki özel üniversitesi olan Queensland Bond ve Notre Dame University dışındaki bütün üniversiteleri finansal olarak desteklemektedir.

Avustralya üniversitelerine kabul edilmek için belli bir akademik ortalama ve İngilizce yeterlilik konusunda iyi bir standarda sahip olmak gereklidir. Üniversiteye giriş şartları her kurum tarafından ayrı ayrı belirlenmektedir. Hukuk ve Tıp gibi belli konularda üniversite eğitimi görmek isteyenlerin oldukça rekabetçi bir ortamda iyi akademik ortalamalara sahip olmaları durumunda kabul edilme şansları vardır.

Çoğu üniversite lisans eğitimine başlayabilmek için alternatif bir yöntem olan hazırlık programları düzenlemektedir. (Foundation Studies Programme)

Lisansüstü ve doktora düzeyindeki programlar için başvurularda rekabet avantajı sağlamak için lisans derecesine ek olarak araştırma kabiliyeti ve/veya iş tecrübesine sahip olmak gereklidir. Lisansüstü programlara kabul edilirken, lisans eğitiminiz sırasında yaptığınız ödevler, araştırmalar, aldığınız notlar, alanınızla ilgili iş tecrübeniz büyük rol oynamaktadır. MBA gibi profesyonelce tasarlanmış edilmiş lisansüstü programlar için GMAT ve GRE sınavlarından yeterli puan almış olmak gerekmektedir.

Lisans eğitimi programlarının yıllık ücreti okula ve eğitim alanına göre değişmektedir. Okulların ücret durumu sosyal bilimlerde 8-14 bin AU$, teknik ve mühendislik konularında 8-16 bin AU$, tıp alanında ise 20 bin 500-28 bin AU$ arasında değişmektedir. Lisans sonrası üniversite programlarına kabul edilmek için lisans derecesine ve araştırma yeteneğine sahip olmak gibi şartlar gerekir. Bazı durumlarda iş tecrübesi de dikkate alınmaktadır.

Lisansüstü ve Doktora Eğitimi
    Avustralya üniversitelerinin pek çoğu lisansüstü diploma, mastır ve doktora derecesi sunarlar. Bazı mastır dereceleri derslere ek olarak proje, araştırma veya her ikisinin bileşimini içerir. Doktora derecesi, bir araştırma derecesi olup, genellikle üç veya daha fazla yıl çalışmayı gerektirir.
    Lisansüstü öğrencileri, haftanın her bir günü, genel olarak "lecture, tutorial, seminar" olarak adlandırılan çalışmalara ve laboratuvar'a devam ederek programlarını yürütürler. Günlük ders süresi bu tür programlarda bir ile üç arasında değişir.

11. DilzaR

DilzaR Üye

Amerika Yüksek Öğretim Sistemi

Eğitim Türleri:
    Ön lisans dereceleri (Community College) ,Lisans dereceleri (undergraduate degrees), Yüksek Lisans (postgraduate degrees)

Eğitim Süreleri:
    Amerika’da ön lisans dereceleri (Community College) 2 yıl sürer. Önlisans, liseden sonra A.A (Associate of Arts) ya da A.S. (Associate of Science) önlisans derecelerine yönelik öğrenimdir. Bunu başarıyla bitiren öğrenciler dört yıllık üniversitelere geçiş yapabilir.

Amerika’da liseden sonra, B.A. (Bachelor of Arts) veya B.S. (Bachelor of Science) lisans derecesine yönelik öğrenim olan lisans eğitimi ise 4 yıl sürer.

Master programları 2 yıl sürer. Master eğitimini başarıyla bitiren öğrenciler Amerika’da 1 yıl full time çalışma hakkına sahip olur. Amerika’da doktora eğitimi yüksek lisans eğitiminin üzerine 3-5 yıl eğitimi gerektirir. Bu eğitim süresi içerisinde doktora tezinin de hazırlanması gerekmektedir.

Eğitim Kurumları:
    Amerika’da yüksek öğrenim olanağı sunan kurumlar arasında community college’lar ve üniversiteler yer alır.

Başvuru Koşulları:
    Türk öğrenciler lise veya dengi bir okuldan mezun oldukları takdirde Amerikan üniversitelerinde lisans öğrenimi görmek için akademik açıdan yeterli görülürler. En önemli koşul İngilizce yeterliliğidir. Bu yeterliliği kanıtlamak için TOEFL sınavının alınması gerekmektedir. Bu sınavın dışında lisans öğrenimi için SAT (Scholastic Aptitude Test), yüksek lisans ve doktora öğrenimler için GRE (Graduate Record Examinations), GMAT (Graduate Management Admission Test) sınavlarının da alınması gerekmektedir. İngilizce düzeyi yeterli olmayan öğrenciler üniversite bünyesinde yada dışardan bir dil kursuna katılabilirler.

Ortalama Maliyetler:
    Ön Lisans dereceleri $ 4.500- $8.000
    Lisans dereceleri $ 8.000- $ 25.000
    Yüksek Lisans dereceleri $ 10.000 - $ 30.000

Avantajlar:
    - Tüm dünyada tanınırlılığı olan bir diploma
    - Üniversite kampüsünde part –time çalışma hakkı
    - Eğitim sonrası 1 yıl süresince kendi alanında full-time çalışma hakkı
    - Lisans eğitiminin ilk 2 yılını community college’larda tamamlayarak bütçeden tasarruf etme olanağı

12. DilzaR

DilzaR Üye

Avusturya Yüksek Öğretim Sistemi

Eğitim Türleri:
    Lisans dereceleri (Bakkalaureat), Yüksek Lisans dereceleri (Magister)

Eğitim Süreleri: Üniversite eğitimi (lisans eğitimi) 3 yıl sürer. Master programları 2 yıl sürer.

Eğitim Kurumları:
    Üniversiteler, Akademiler ya da Fachhochschule adı verilen kurumlar vardır. Eğitim dili almancadır.

Başvuru Koşulları:
    Avusturya’da üniversite eğitimi görmek için öğrencinin Türkiye’de ÖSS kanalı ile eğitim görmek istediği alanda bir üniversiteye yerleşmiş olması gerekir. Almanca bilgisi ön koşul değildir. Almancası yeterli düzeyde olmayan adaylar üniversitelerin kendi hazırlık kurslarında ya da özel dil kurslarında almanca öğrenebilirler. Avusturya’da yüksek lisans yapmak isteyen öğrencilerin ALES’de başarılı olmaları beklenir. Eğitim sistemlerindeki farklılıklar nedeni ile zaman zaman adaylardan master programına başlamadan ek dersler almaları talep edilebilir.

Ortalama Maliyetler:
    Hazırlık yılı: 750 Euro
    Üniversite ücreti: 1.500 Euro / yıl

Avantajlar:
    - Tüm dünyada geçerliliği olan kaliteli eğitim
    - Ücretsiz denecek kadar düşük maliyetlerle eğitim olanağı
    - Avusturya’da eğitimini tamamlayan kişiler sonrasında çalışma hakkına da sahiptir.

13. DilzaR

DilzaR Üye

İngiliz Yüksek Ögretim Sistemi

İngiltere’de çesitli yüksek öðrenim programlari sunan 96 üniversite ve 50 tane de üniversiteye bagli yüksekokul bulunmaktadir. Son yillarda daha fazla ögrencinin ögrenim görebilmesi için yeni üniversiteler kurulmus, var olanlar da genisletilmistir. On yil önce sekizde bir olan yirmi bir yasın altındaki Ingiliz nüfusunun üniversiteye devam orani bugün üçte bire kadar yükselmiþtir. Lisans öncesi kurslar bir dizi farkli kurum tarafindan sunulur: bagimsiz okullar, altinci sinif kolejleri, ve ileri egitim yüksekokullari. Ingiliz üniversitelerine giriste kullanilan kriterler ise; A-Level, AS-Levels, Uluslar arasi Bakalorya ve GNVQ'dan uygun ve yeterli puani almis olmaktir. Çogu ögrenci Ingiliz üniversitelerine girebilmek için Foundation Kurslarina da katilmaktadir.

Ingiliz üniversitelerinin yasa, niteliklere ya da her ikisine birden bagli olarak kabul edilmis giris sartlari vardir. Bazi okul ve yüksekokullar uzun bir bekleme sirasina sahip olabilirler. Bu durumda normal giris zamanlarinda basvuru yapmaniz önerilir. Dogru nitelikleri olan ve ögretimden yararlanabilecek kadar Ingilizce’ye hakim olan ögrenciler basvurulari ne zaman yapilirsa yapilsin nitelikleri göz önüne alinarak degerlendirilir. Basvuru formunu nasil doldurdugunuz ve kendinizi nasil sundugunuz normal tarihler disinda kabul edilmeniz için özellikle önemlidir.

Üniversite sistemi, lisans (undergraduate) ve yüksek lisans-doktora (postgraduate) seklinde ayrilmaktadir. Iskoçya hariç ülkenin diger bölgelerinde lisans egitimi normal olarak üç yil devam etmektedir. Özel alan lisans derecesi (honours) için ögrenciler okuduklari konu üzerinde uzmanlasma hizlarini arttirmak için ana müfredata ek olarak bir veya iki konuda daha ders alir. Yeni üniversitelerin bir çogu eski üniversitelere göre kabul sartlarinda daha esnek davranmaktadir. Üniversiteler, ögrencilere lisans üstü egitim kapsaminda master ve doktora programlari sunar. Ingiliz üniversiteleri tarz olarak ögrencileri düsünme ve karar verme konularinda egitir ve onlara arastirma yapma imkanlarini saglar.

Lisans egitimini basariyla tamamlayan ögrenciler, lisansüstü ya da diger yüksek dereceleri almak için ögrenimlerine devam edebilirler. Bu konuda çok kesin ölçütler yoktur ve ögrencilerin is deneyimleri belirleyici rol oynar.

14. DilzaR

DilzaR Üye

Fransa'da Yüksek Öğretim

Fransa’da büyük sayıda yüksek eğitim kurumu bulunur.Bunlar devlete bağlı ve ya özeldir. Devlete bağlı okullar devlet tarafından desteklendikleri için verilen eğitim temelde ücretsizdir.

İster özel ister devlete baglı olsun, tüm bu yüksek eğitim kurumlarının sayısı, çesitliliği ve özellikleri onları sınıflandırmayı zorlaştırmaktadır. Yine de üç ana başlıkta toplayabiliriz :

1. Üniversiteler
    2. Büyük okullar
    3. Teknik eğitim kurumları

Bütün bu kurumlarda dersler Fransızca verilmektedir.

Değişik statüler:

Fransa'da 3 tip öğretim kurumu bulunur: direkt olarak devlete bağlı olan devlet okulları,ticaret ve endüstri odalarına bağlı "consulaire" kurumlar ve özel kurumlar.Özel kurumlar da kendi içlerinde ikiye ayrılırlar:

Birincisi devletle ortaklık sözleşmesi yapmış özel okullardır.Bu okullar gerek eğitim yönünden gerekse de öğretmen alımı bakımından devlet okullarına çok yakındırlar.Para yardımı alırlar ve öğretmenlerin maaşı da devlet tarafindan ödenir.Bu yardımlar dolayısıyla, eğitim ücretleri sözlşme dışı özel kurumlarinkinden oldukça düşüktür.

Sözlesme dışı kurumların devletle hiç bir bağlantıları yoktur.Eğitim ücretleri genellikle yüksektir. Fransa sahip olduğu 90 devlet üniversitesindeki 1, 5 milyonu aşan öğrencisiyle tüm yüksek öğrenimin % 74 ünü oluşturur.Üniversite eğitimi öğrencilere çok değişik alanlar sunar. Bunlardan bazıları; bilim ve teknoloji, edebiyat, dünya dilleri, sanat, sosyal bilimler, hukuk, iktisat, işletme, tıptır.

15. DilzaR

DilzaR Üye

Adım adım yurtdışı eğitimi

Dünya Bankası rakamlarına göre Türkiye'den 50 bin öğrenci yurtdışında okuyor. Türkiye, yurtdışında en fazla öğrencisi olan ülkeler sıralamasında 11'inci. YÖK'ün 'Türk Yükseköğretiminin Bugünkü Durumu' başlıklı raporunda da gençlerin yurtdışını önemli bir alternatif olarak gördükleri belirtiliyor.

Eğitiminize yurtdışında devam etmeye karar verdiniz. Ama ne yapacağınızı bilmiyorsunuz. Görmediğiniz bir ülkeye gidecek, başka bir kültürle tanışacaksınız. Binlerce soru işaretine cevap bulmaya, en doğru kararı vermeye çalışıyorsunuz. Yurtdışı üniversite olanaklarını sizler için araştırdık. Biz sorduk, konunun uzmanları yanıtladı. Bu yazı dizimizde tüm sorularınızın yanıtlarını bulacak ve daha bilgili bir şekilde kararınızı vereceksiniz.

Fırsatlar ülkesinde şans

Kristof Kolomb'un bir tesadüf eseri bulduğu 'Yeni Dünya' Amerika, keşfinin üzerinden 513 yıl geçmesine rağmen fırsatlar ülkesi olmayı sürdürüyor.

Türkiye ABD'de en fazla öğrencisi bulunan ülkeler sıralamasında 9'uncu. Türk öğrencilerin ABD ekonomisine yıllık katkısının 800 milyon doların üzerinde olduğu belirtiliyor.

Yabancı öğrencilere geniş olanaklar sunan ülkede 4 bine yakın üniversite ve kolej bulunuyor. Üniversitelerin yıllık öğrenim ücretleri ise 8 bin ila 30 bin dolar (10 bin 600 YTL - 40 bin YTL) arasında değişiyor.

Global Vizyon Yurtdışı Eğitim Danışmanı Banu Bilgiç Amerika'da üniversite öğrenimi ile ilgili sorularımızı yanıtladı:

Amerikada, eğitim almak isteyenler nereden bilgi alabilirler?

Amerikan Büyükelçiliği'nin sitesi olan www. usconsulate-istanbul.org.tr adresinden veya 0212 340 44 44 numaralı telefonundan bilgi alınabilir. Ayrıca yurtdışı eğitim danışmanlık şirketleri de aranabilir.

Neden Amerika?

Amerika'da çok fazla seçenek var. Yurtdışında öğrenim yapmak isteyen her öğrenci için alternatif mevcut. Ayrıca dünyanın en iyi üniversiteleri de Amerika'da.

Üniversite öğrenimi için aranan şartlar neler?

Olmazsa olmaz şart İngilizce'nin belirli bir düzeyde olması. Üniversiteye göre değişiklik göstermesine rağmen TOEFL'dan ortalama 550 puan alınması gerekiyor.

Not ortalamasının önemi var mı?

Evet ancak girmek istenen üniversiteye göre değişiyor. Çok iyi üniversiteler için not ortalamasının 4.00 üzerinden 3.50 olması gerekiyor. Ancak 2.00 not ortalamasıyla da girilebilecek pek çok üniversite var.

İngilizce seviyem yetersizse ne yapabilirim?

Dil kursuna gitmeniz gerekiyor. Sıfırdan başlayan bir öğrenci için 9 aylık dil kurslarını tavsiye ediyoruz.

Dil kurslarının ücretleri ne kadar?

Üniversite bünyesinde ve özel dil kursları seçenekleri bulunuyor. Ücretler eyaletlere ve kursa göre değişiyor. Örneğin orta düzeyde bir üniversite olan Üniversity Of California Irvine ücreti 8 aylık 6 bin 870 dolar. Özel bir dil kursu olan Aspect Dil Kursu'nun 35 haftalık ve haftada 30 saatlik ücreti 7 bin 30 dolar.

Üniversite ile özel dil kurslarının farkı veya avantajları var mı?

Öğrenci başlangıç seviyesindeyse daha çok ilgiye ihtiyacı olacak. Mevcudu az olan sınıflarda eğitim alacak. Bu imkan özel kurslarda daha fazla. Öğrenciler kampus içinde eğitim almak istiyorsa üniversite bünyesindeki kursları seçebilir. Ancak sınıflar daha kalabalık.

Dil kursunu tamamladım ve üniversiteye devam etmek istiyorum. Ne yapmalıyım?

Başvuru formlarını doldurmanız gerekiyor. Üniversitelerin internet adreslerinde başvuru formları bulunuyor. İstediğiniz sayıda üniversiteye başvurabilirsiniz.

Başvurumu yaparken nelere dikkat etmeliyim?

Üniversitelerin kayıt kabul şartlarını dikkate almak gerekiyor. Örneğin Harvard gibi çok iyi bir üniversiteye 2.00 not ortalamasıyla giremezsiniz. Ayrıca hangi bölümde öğrenim görmek istediğinize, eyalet seçiminiz varsa üniversitenin bulunduğu yere dikkat etmelisiniz.

Üniversitelerin ücretleri ne kadar?

8 bin dolar ile 30 bin dolar arasında değişiyor. Örneğin University Of Tennessee'nin yıllık maliyeti 8 bin 500 dolar (11 bin 330 YTL)

Bölümlere göre ücretler değişiyor mu?

Evet. Tıp, hukuk eğitimi pahalıdır. Mühendislikler ikinci sırada. İşletme, iktisat gibi bölümler daha uygun.

Amerika'da hangi bölümler gözde?

Daha çok iktisadi ve idari bilimler. Arkasından mühendislikler geliyor.

Okurken çalışma imkanı var mı?

Kampus içinde, kütüphane, kafeterya gibi bölümlerde haftada 20 saat çalışma imkanı var. Kazanılan ücret yine eyalete ve üniversiteye göre değişmekle birlikte ortalama haftada 150- 200 dolar.

Konaklama seçenekleri nelerdir?

Öğrenciler, sabah kahvaltısı ve akşam yemeği dahil ortalama ayda 700 dolara üniversite yurtlarında kalabilir. Üniversite yurtları kampus içinde olduğundan ulaşım açısından kolaylık sağlar.

Birkaç öğrenci bir araya gelerek ortalama aylık 500 dolara ev tutabilirler. Bu tür konaklama daha hesaplıdır. Sabah kahvaltısı ve akşam yemeği dahil ortalama 600 dolara aile yanında kalabilirler. Bu da öğrencilere Amerikan kültürünü daha yakından tanıma, dillerini geliştirme şansı verir. (Not: 1 dolar , 1, 33 YTL)

Diploma denkliğine dikkat

Yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarından alınan diplomaların Türkiye'de geçerli olabilmesi için Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından onaylanarak denklik belgesi verilmesi gerekiyor. Üniversite öğrenimlerini yurtdışında sürdürmek isteyen öğrenciler için YÖK şu uyarılarda bulunuyor.

Bazı aracı kuruluşlar, basın ve yayın organlarına vermiş oldukları ilanlarda , reklamını yaptıkları üniversitelerin YÖK tarafından tanındığını da belirtmektedir. YÖK'ten onaylatmadan, bu tür bilginin doğruluğuna kesinlikle inanılmamalıdır.

Yurtdışındaki üniversiteler YÖK tarafından sürekli olarak değerlendirilmekte ve daha önceki yıllarda tanınmakta olan bazı üniversiteler hakkında tanınmama kararı alınabilmektedir. Tanınmamasına karar verilen yükseköğretim kurumlarında daha önce öğrenimlerine başlayan öğrencilerin haklı saklı kalmakta; ancak, söz konusu tanınmama kararının alınmasından sonra bu kurumlarda eğitime başlayarak diploma alanlara denklik belgesi verilmemektedir. Bu nedenle, yurtdışına gitmeye karar verdikten sonra YÖK Denklik Bürosuna dilekçe ile başvurarak, gideceğiniz üniversitenin ve programın tanınıp tanınmadığını öğrenmenizde yarar bulunmaktadır.

Bazı kuruluşlar, yurtdışındaki üniversiteler ile anlaşma yaptıklarını, sizlerin bir süre Türkiye'de eğitim gördükten sonra burada aldığınız dersleri yurtdışındaki üniversitelere transfer ederek, kısa bir süre sonra o üniversitelerden diploma alabileceğiniz garantisini vermektedir. Türkiye'de kanunen üniversite niteliği olmayan kuruluşlarda eğitim görerek lisans diplomasını bu şekilde alacak olanlara denklik belgesi verilmemektedir.

Her ne ad altında olursa olsun yurtdışından açık, ekstern, gıyabi eğitim gibi devam zorunluluğu olmayan eğitim sonucunda alınan diplomalara YÖK tarafından denklik belgesi verilmemektedir.

Başvuru Adresi: YÖK Denklik Birimi: 06539 Bilkent Ankara Tel: 0312 298 71 42

Kültür şokuna hazırlıklı olun

Global Vizyon Eğitim Danışmanlık yetkilisi Deniz Akar, yurtdışında üniversite öğrenimine karar verirken dikkat edilmesi gerekenleri şöyle sıraladı:

Hangi alanda ve hangi bölgede ne tür bir okulda eğitim yapmak istendiğine karar vermeli.

İstediği üniversitelerin kriterlerine uymak için gerekli koşulları yerine getirip getirmediğine bakmalı.

Türkiye'den uzakta uzun yıllar yaşayabilecek inanca sahip olmalı. Kültür şokuna hazırlıklı olmalı.

Öğretmenleri veya üniversite hocalarından akademik referanslarını almalı.

Lise veya üniversite not dökümünü hazırlamalı.

Kendini tanıtan ve yapmak istediklerini özetleyen bir 'essay' yazmalı.

Yurtdışında eğitim için yeterli mali kaynağa sahip olup olmadığına bakmalı.

Yurtdışında eğitim için gerekli yasal formaliteleri tamamlamalı. Örneğin askerlik ertelemesi gibi.

Eğitim sözlüğü

Yurtdışında öğrenime karar verdiğinizde bazı sözcükler sık sık karşınıza çıkacak. Sizler için hazırladığımız bu mini sözlükle karşınıza çıkabilicek yabancı terimleri öğrencek ve daha hazırlıklı olacaksınız.

Transcript: Bir öğrencinin öğrenim dönemleri sonunda aldığı tüm notları içeren akademik ve resmi evrak.

Essay:

Okula, adaylar arasında seçim yapma imkanı tanıyan ve adayın kendisini, bireysel başarılarını, geleceğe dair hedeflerini anlattığı yazı.

Sat: Amerikan üniversite ve kolejlerine kabulde en sık kullanılan sınav. Öğrencilerin sayısal ve sözel yeteneklerini ölçer.

Toefl: Bütün

üniversiteler tarafından tanınan İngilizce yeterlilik düzeyini ölçen bir sınav. 2 yıl geçerliliği var.

Accreditation: Bir eğitim kurumunda verilen programların resmi kuruluşlar tarafından tanınması ve bu okuldan alınacak olan derecelerin geçerli sayılması.

Admission: Öğrenci kabul işlemleri.

Community College: Devlet destekli, lise sonrası 2 yıllık eğitim veren kolejlerin ortak adı

Major:

Okunan ya da okunmak istenen ana bilim dalı.

Competitive Admission:

Öğrenci kabulünde başvuruların sadece en iyi olan belli bir yüzdesinin değerlendirilmesi.

Dropout:

Öğrencinin eğitimini yarım bırakarak okulu terk etmesi.

Enroll:

Derslere kayıt olma ve katılma.

Undergraduate Student:

Üniversite öğrencisi.

Gcse:

Genel ortaöğretim sertifikası

Öğrencilere tavsiyeler

Yurtdışına gitmeye karar verdiniz. İşte sizin için küçük bir öneri listesi:

Valiz hazırlama:

Havayolunun ücretsiz bagj taşıma sınırını dikkate alın. Hem valizlerinizin hem de el çantalarınızın üzerine adınız, telefon numaranız, e- mail adresiniz gibi bilgilerin yer aldığı etiketler bulundurmayı ihmal etmeyin.

Giysiler:

Öğrenciler arasında genelde tercih edilen giyim tarzı, günlük rahat giysilerdir. Ancak özel durumlar, partiler için uygun birkaç giysi bulundurmak yararlı olacaktır.

Elektrikli aletler:

Pek çok ülkede voltaj ve elektrik prizi sistemi Türkiye'den farklı. Bazı aletlerinizin gittiğiniz ülkede çalışmayacağını düşünüyorsanız, götürmemekte fayda var.

İlaçlar:

Sürekli kullandığınız ilaçları mutlaka yanınızda bulundurun. Fazla miktarda bulundurmanız gerekecek ilaçların reçetesini doktorunuzdan isteyin. Aynı ilacı yurtdışından almak istediğinizde yardımcı olur.

Gerekli belgeler:

Tüm belgelerinizin birer fotokopisini çektirip ailenize bırakın. Böylece belgelerinizi kaybetseniz bile aileniz size ulaştırabilir
    8 bin dolara Avustralya'da okuyun

Avustralya, İngilizce konuşulan ülkeler arasında yabancı öğrenci nüfusu açısından ABD ve İngiltere’nin ardından üçüncü sırada geliyor. Her yıl Türkiye’den ortalama 350 genç öğrenim için Avustralya’yı seçiyor. Üniversitelerinde kaliteyi korumayı başarabilmiş Avustralya, çalışma olanaklarıyla, güvenli kampusleriyle gençlere kucak açıyor.

Üniversite öğreniminin maliyeti pek çok ülkeye göre oldukça düşük. Çoğunluğu devlet üniversitesi.

Avustralya’da yükseköğrenimi EduGrup Genel Müdürü Emre Barlas anlattı:

Avustralya’da öğrenim için nereden bilgi alınabilir?

Avustralya Başkonsolosluğu’ndan bilgi alınabilir. (Tel: 0212 243 13 33) Danışmanlık şirketleri de yardımcı olacaktır. (EduGrup Tel: 0212 280 86 38)

Neden Avustralya?

Hem güvenli hem de maliyet olarak uygun bir ülke.

Üniversiteye giden yol nereden başlıyor?

Öncelikle yabancı dilinizin yeterli; yani İngilizce sınavı IELTS’nin en az 6.0 olması gerekli. Bu koşulu sağlayamayanlar için dil kursları bulunuyor.

Dil kurslarının ücreti nedir?

Pek çok ülkeye göre daha uygun. Örneğin AG Mate Academy, Sydney’de haftada 25 saat yoğun İngilizce eğitimi, eğitim sürenize göre 210 - 245 Avustralya Doları arasında.

Dil eğitiminin ardından üniversiteye başlanabilir mi?

Avustralya’daki 12 yıla karşın Türkiye’de eğitim sürecinin 11 yıl olması nedeniyle, üniversiteye başlamadan önce foundation adı verilen bir yıl hazırlık okumanız gerekiyor.

Hazırlık programının özelliği nedir?

Öğrenciler, akademik İngilizce’nin yanında, okumak istediği alana yönelik derslere de katılıyor. Programın amacı, yabancı öğrencileri yeni ülkelerindeki lisans eğitimine hazırlamak. Foundation programları 30 haftadan 59 haftaya kadar sürüyor. Uluslararası öğrenciler için düzenlenen bu programlarda yoğun bir sınav temposu bulunuyor.

Foundation ücretleri nedir?

Yılda 6 bin ila 8 bin 500 dolar arasında değişiyor.

Akademik yıl ne zaman başlıyor?

Avustralya’da eğitim yılı kuzey yarımküreden farklı olarak şubat ayındadır. İngilizce dil kurslarının tarihleri esnektir, bazen her ay başında yeni kurs dönemleri başlar.

Üniversitelerin ücreti ne kadar?

Yıllık 8 bin dolar ila 20 bin dolar arasında. Örneğin, Charles Sturt University yıllık 12 bin Avustralya Doları, Edith Cowan University yıllık 13 bin 720 Avustralya Doları.

En çok tercih edilen bölümler hangileri?

İşletme, hukuk, bilgisayar ve mühendislik.

Üniversitelere başvurularda akademik şartlar neler?

Belirli bir akademik başvuru şartı yok. Her okul veya üniversite, aradığı standardı kendisi açıklar. Okullar almış olduğunuz eğitimin seviye ve içeriğini inceler. Bunun için ders ve notlarınızı (transkriptleri) tasdikli olarak ibraz etmeniz gerekir. Bazı üniversiteler ise belirli derslerin başarı ile tamamlanmış olmalarını bekler.

Öğrencilerin çalışma imkanı var mı, ne kadar kazanabilirler?

Öğrenci vizeniz eğitim süreniz boyunca haftada 20 saat, tatil zamanlarında ise tam gün (haftada yaklaşık 35 saat) çalışmaya izin verir. Part-time çalıştığınız sürede kazandığınız parayı fazladan harçlık olarak görmelisiniz. Eğitim ve yaşam masraflarınızı bu şekilde karşılayamazsınız. Çalışma izni eğitime başladıktan sonra yürürlüğe girer. Ortalama saat ücreti 7 - 12 Avustralya Doları.

Konaklama imkanları neler?

Aile yanı, yurt ve özel apartman dairelerinde kalınabilir. Öğrenciler ilk aylarda Avustralyalı ailelerin yanında kalmayı tercih ediyor.

Üniversite ve yüksekokulların çoğunun kendi yurt binaları bulunuyor. Daire veya ev de kiralanabilir. Konaklama ve yaşam masrafları için ortalama haftada 150 dolar ayırmak gerekiyor.

Not: 1 Avustralya Doları: 1.026 YTL

Dünyanın yaşanılır ülkesinde öğretim

Kanada, Birleşmiş Milletler araştırmalarında dünyanın yaşanacak en iyi üç yeri arasında yer aldı. Özellikle eğitimden yararlanma, uzun yaşam süresi, düşük suç ve şiddet oranları ile yüksek puanlar alan Kanada, aynı zamanda bir göçmen ülkesi.

İngilizce ve Fransızca olmak üzere çift lisanlı bir ülke olarak Kanada, öğrencilere her iki dili de öğrenme şansı veriyor.

Kanada’ya giden öğrenci sayımız 600’ün üzerinde. Eğitim ABD’ye göre yüzde 30 daha ucuz. Dil kurslarının ücretleri 7 bin ila 10 bin dolar arasında değişiyor. Okullar her ay yeni öğrencilerin başvurularını kabul ediyor.

POPÜLER SEÇENEK

University of British Columbia, University of Toronto, McGill (hem Fransızca hem de İngilizce eğitim veriyor) ve York gibi üniversitelerin bir yıllık lisans eğitim ücreti, programa bağlı olarak 8 bin 500 - 19 bin 500 Kanada Doları arasında değişiyor.

Kanada Eğitim Merkezi Türkiye Sorumlusu Köksal Ekinci, öğrencilerin kampus içinde haftada 20 saat çalışma olanakları bulunduğunu belirterek, “Üniversiteyi bitirdikten sonra 1 yıl Kanadalı firmada çalışma imkanınız var” dedi.

Community Kolejler, Kanada’da popüler eğitim seçeneklerinden biri. Köksal Ekinci, bu okulların hem mesleki amaçlı ortaöğretim ihtiyacını hem de yetişkin nüfusun yaşam boyu öğrenme ihtiyaçlarını karşıladığını söyledi. 2 -3 yıllık ya da daha kısa süreli kolej programlarının özelliği genel akademik konular kadar mesleki amaçlı spesifik müfredat programları da sunmaları. Kolejlerin yıllık ücretleri

5 bin - 7 bin 500 dolar arasında değişiyor. Konaklama ve yaşam ücretleri de ortalama 3 bin ila 5 bin dolar arasında.

Ekinci, kolejlerde pek çok alanda eğitim alınabileceğini belirterek şunları söyledi:

“Bu eğitim kurumları, işletme, endüstri ve kamu hizmetleri sektörlerindeki eğitim ihtiyaçlarına cevap vermek gibi öncelikli bir işleve sahip. Üniversite mezunlarının önemli bir bölümü de eğitim gördükleri alanda mesleki beceriler kazanmak amacıyla, lisans eğitimlerini tamamladıktan sonra bir koleje devam ederler. Daha küçük sınıfları, kampus dışı ders imkanları, daha geniş laboratuvar alanları ve etkileşimli öğretim sistemi düşünüldüğünde, kolejlerin meslekle ilgili müfredat programlarının, üniversitelerin sunduğundan daha yoğun olduğu söylenebilir” (Kanada Eğitim Merkezi, Tel: 0 212 245 20 21)

Not: 1 Kanada Doları: 1.128 YTL

Okulda ilk gün

Okula başlayacağınız ilk gün yanınızda pasaportunuz, en az iki adet vesikalık fotoğrafınız, okul ödemenizi yaptığınıza dair belgeler, sözlük, kalem ve bir defter bulundurmanız gerekiyor. İlk gün tüm okullar öğrencilerin gramer ve konuşma becerilerini ölçen sınavlar yapar ve öğrencilerin uygun sınıflara yerleşmesini sağlar. Eğer varsa alabileceğiniz seçmeli dersler belirlenir. Normal ders düzeni genellikle ikinci gün başlar.

Bunları yapmadan gitmeyin

EduGrup, öğrenimine Avustralya’da devam edecek öğrenciler için şu tavsiyelerde bulundu:

Yurtdışında eğitim yeterli zaman ve maddi imkan gerektirir, bu nedenle planınızı iyi yapın.

Gitmek istediğiniz tarihten dil okulları için minimum 3, üniversiteler için minimum 6 ay öncesinden kayıt işlemlerine başlayın.

Okulun akademik standartlarının bir yetkili kuruluş tarafından onaylı olmasına dikkat edin.

Sınıfların ortalama öğrenci sayısına dikkat edin. Maksimum 15 kişilik sınıflarda eğitim veren okulları tercih edin.

Avustralya’da ilk zamanlarınızda aile yanında konaklamayı tercih edin.

Merkezi yerlerdeki okulları tercih edin.

Değişik ülkeden öğrencileri barındıran okulları seçin.

Avustralya’ya yiyecek götürülemeyeceğini unutmayın.

Eğitim sözlüğü
    GPA:

Öğrencilerin akademik başarıları değerlendirilirken başvurulan sistem.

Elective:

Seçmeli ders. Bu dersleri öğrenciler kredilerini tamamlayarak mezun olma şartlarını yerine getirmek için alabilirler.

Lower division:

Üniversite/kolej öğreniminin birinci ve ikinci yıllarını ifade etmek için kullanılır.

Special Term Study:

Bazı üniversiteler tarafından sunulan, bir konu üzerine bir ay gibi kısa süreli yoğunlaştırılmış ders programıdır.

Deferred Admission:

Kabul edilmiş öğrencilere kayıtlarını geç yaptırma izni veren bir uygulama.

16. DilzaR

DilzaR Üye

ABD Kısa Dönem Yaz Stajı Programı

USEH Summer Work & Travel bunyesindeki katilimcilara kazandiriyor! SWT programina katilmak uzere USEH tarafindan Kabul edilen aday, beraberinde refere ettigi arkadasininda programa Kabul edilmesi durumunda 25 USD indirim almaya hak kazanmaktadir! Uygulama birden fazla referanslara uygulanmak uzere gecerli olabilecektir.

SWT icin Arkadasini Getir 25 USD indirim Al!

USEH size yaz donemi cercevesinde sunulan 4 aylik Summer Work & Travel Programi bunyesinde digger mevcut orneklerden farkli olarak:
    Yerlestirmede Garanti Saglar
    Onceden ayarlanmis Konaklama/Yerlesim Imkani
    3 ve/veya tercihe ve katilimciya bagli olarak 4 aylik full devam eden staj pozisyonlari sunar

USEH tarafından sadece yaz aylarında dört aylık sureyi kapsayacak şekilde düzenlenebilen Summer Work Travel / Yaz Staj Programları için başvuru tarihleri ve kriterleri aşağıda listelenmiştir. Bu program üniversite öğrencilerine Haziran ve Ekim ayları içerisinde ABD'de öğrenim gördükleri alan ve/veya tercih edecekleri farklı alanlarda sektorel deneyim imkanı ve beraberinde gelir imkanı sağlayan bir programdır.

2006 yılı Yaz Dönemi Summer Work & Travel Programı için başvurular 15 Ekim.2005 tarihi itibari ile kabul edilmeye başlanacaktır.
    Bu program için son başvuru tarihi 15.Mart.2006'tir.

Aylık Gelir

Her isletmenin kendine göre belirlediği saatlik ücreti bulunmaktadır ve hepsi birbirinden farklıdır. Ancak genel olarak stajyerin elde ettiği gelir 1000 - 1500 USD arasındadır. Katılımcılar haftalık ortalama 40 saat çalışma imkanı bulurlar.

Konaklama

Her stajyerin konaklama ile ilgili koşulları staj sözleşmesinde belirtilir. Ancak stajyerin görev alacağı işletme tarafından konaklama imkanı sağlanmaması durumunda, giderleri stajyer tarafından karşılanmak üzere kurumumuz tarafından adayın tercihine göre sürekli yada geçici konaklama ünitesi sağlanır.

Sağlık Sigortası

ABD'de staj programına katılan her stajyerin staj süresince geçerli olacak sağlık sigortası yapılır.

Vize İşlemleri

Stajyerler ABD'de stajlarını J-1 vizesinin sağladığı yasal koşullar çerçevesinde gerçekleştirir. J-1 vize türü için gerekli olan işlemler (DS 2019 vize talep formunun sağlanması) kurumumuz tarafından sağlanır. Ancak aday formu temin ettikten sonra J-1 vizesini tasdik ettirmek için ABD elçiliği / konsolosluğuna bizzat başvurmak zorundadır. J-1 Vizesinin onaylanma inisiyatifi tamamen ABD elçiliği / konsolosluğuna aittir.

Danışmanlık

USEH'in ABD'deki yetkili temsilcisi stajyerlerin olası problemleri ile ilgilenmek üzere görevlendirilmiştir. Stajyerin danışmanına iletebileceği konu başlıkları stajyere liste halinde iletilir.

Oryantasyon

Yurtdışı stajına katılan her stajyere ABD'ye seyahati öncesinde USEH tarafından verilen oryantasyonda aşağıdaki başlıklar ele alınır; Katılımcıların stajlarını gerçekleştirecekleri işletmenin genel performans ve davranış beklentileri; gidilen bölgedeki genel yaşam koşulları; temel kültürel farklılıklar-benzerlikler; seyahat programı.

Ulaşım

ABD'ye ulaşım masrafları stajyere aittir.
    Ancak talep edildiği taktirde USEH yetkilileri stajyere indirimli uçak bileti temininde yardımcı olur.

BAŞVURU KOŞULLARI

18 - 27 yas arasında
    üniversite ve/veya dengi okullarda öğrenimini sürdürüyor olmak
    İngilizce akıcılık seviyesinin en az 'Upper-Intermediate' düzeyinde olması
    Profesyonel ve uluslararası ortamların getireceği rekabetçi ortama hazırlıklı olmak
    Not: Üniversite'de mezuniyet sevisinde olan öğrencilerin bu programa başvurusu kabul edilmemektedir. Bu adaylar uzun donem program türlerine başvurabilirler

BAŞVURU SÜRECİ

İlgilenen adaylar, web sitesinde bulunan online SWT başvuru formunu doldurmalı
    On incelemede uygun görülen adaylar USEH ofislerinde, yuzyuze program detayları üzerinde görüşmek ve mülakata alınmak üzere davet edilir
    Mülakat sonucu olumlu olan adaylara bildirimi yapılır ve resmi başvuruya davet edilir.
    Resmi başvuru işlemlerini tamamlayan adaylara yaz stajı için yerleşebilecekleri pozisyon alternatifleri belirlenir
    Yerleştirme işlemi tamamlanan her adaya staj koşullarını içeren formu imzalatılarak J-1 vize başvurusu için gerekli işlemler USEH tarafından başlatılır.
    Her stajyer ABD'ye gidiş öncesinde USEH danışmanları tarafından düzenlenen 1 günlük oryantasyon seminerine katılmak zorundadır.
    Program başlama ve seyahat tarihleri USEH tarafından belirlenir ve uçuş detayları belirlenir.
    Belirlenen uçuş detaylarına uygun olmak koşulu ile stajyer uçak biletini kendisi kendi koşullarına uygun olarak temin edebilir.
    Uçak bileti konusunda USEH yetkili seyahat acentesinden ilgili stajyerlere özel indirim uygulanır.

Bu Sayfayı Paylaş